Pro ČTÚ není podle Terezy Meravé z tiskového oddělení rozhodnutí překvapivé. „Již na prenotifikačním jednání, tedy v době, kdy ještě nebyla analýza Evropské komisi známa, komise neformálně, nicméně poměrně srozumitelně vyjádřila svou skepsi vůči budoucímu postupu Českého telekomunikačního úřadu,“ uvedla.
Regulátor se k regulaci trhu s mobilními daty rozhodl loni na podzim, kdy zveřejnil analýzu relevantního trhu číslo 3. Z výsledků šetření podle ČTÚ vyplynulo, že velkoobchodní ceny jsou rovné nebo vyšší než ceny maloobchodní. Tato situace podle regulátora na trhu panovala od roku 2015 do roku 2020.
Velkoobchodní cena dat tří síťových operátorů (T-Mobile, O2, Vodafone) byla v roce 2020 0,09 koruny za jeden přenesený MB, přitom uvedení síťoví operátoři prodávali stejný objem dat koncovým zákazníkům za 0,05 Kč. Vysoké ceny mobilních dat v Česku potvrdilo i celounijní šetření Evropské komise, podrobnosti zde.
Velkoobchodní cena měla být nařízená
ČTÚ proto chtěl síťovým operátorům O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Regulovaná velkoobchodní cena mobilních dat měla virtuálním operátorům umožnit replikovat nabídky mobilních síťových operátorů a soutěžit s nimi na trhu.
Jenže po předložení návrhu ke konzultaci Evropské komisi v polovině listopadu dostal tuzemský regulátor před koncem loňského roku předběžné výsledky šetření, které sice říká, že v Česku je možné zlepšit hospodářskou soutěž na tomto trhu, ale dále Evropská komise uvedla, že bez dalšího šetření není možné vydat v této věci rozhodnutí. A bez souhlasného stanoviska Evropské komise nesmí ČTÚ regulaci zahájit.
ČTÚ neuspěl s regulací už před časem
Sdružení Evropských regulátorů BEREC se s některými výhradami Evropské komise ztotožnilo, nicméně také konstatovalo například významné selhání trhu na maloobchodní úrovni s cenami výrazně nad průměrem EU. Virtuální operátoři podle BEREC nemohou nabídnout účastníkům konkurenceschopné ceny kvůli zatěžujícím podmínkám na velkoobchodní úrovni. BEREC také doporučoval, aby Evropská komise a ČTÚ dále pokračovaly v jednání o odstranění přetrvávajících nejasností. K takovým jednáním už ze strany komise nedošlo.
Ministerstvo průmyslu a obchodu loni v září uvedlo, že cena mobilních dat v Česku klesla za poslední dva roky o polovinu, od roku 2011 jde o desetinásobné snížení. Za poklesem je podle něj zejména zavedení neomezených datových tarifů a posílení konkurence.
ČTÚ se snažil mobilní trh regulovat už dříve, ale ani v roce 2019 nepřesvědčil Evropskou komisi, aby mu k regulaci udělila souhlas. Komise však důvody předložené regulátorem neuznala jako dostatečné a vyčetla i dlouhou prodlevu, než úřad po konzultacích záměr regulace oznámil.