Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Eurotel: "Přenositelnost využije jen minimum zákazníků"

Možnost ponechat si telefonní číslo svého mobilu při změně operátora využijí podle odhadu společnosti Eurotel během roku dvě procenta uživatelů.

Na setkání s novináři to uvedl generální ředitel firmy Michal Heřman s tím, že firma očekává, že si díky službě zvýší počet klientů. V současnosti je v tuzemsku kolem 10,8 milionu aktivních mobilních čísel.

Ve většině zemí, kde operátoři službu zavedli, nesplnila jejich očekávání. V průměru ji v Evropě využila dvě procenta zákazníků, ale například v Německu to bylo jen 0,4 procenta a v Portugalsku 0,3 procenta. Naopak v Belgii si přeneslo číslo přes sedm procent klientů a ve Velké Británii pět procent.    

Eurotel předpokládá, že jej zavedení služby vyjde na 200 až 400 milionů korun. Všichni tři operátoři by pak mohli dohromady zaplatit kolem jedné miliardy. Povinnost zajistit přenositelnost čísel mobilním operátorům ukládá nový zákon o elektronických komunikacích, který by měl být účinný od letošního května.

Operátoři pak budou mít na zavedení služby osmiměsíční přechodné období a službu chtějí spustit začátkem příštího roku. Pracovní skupina Eurotelu, T-Mobile a Oskara funguje od loňského dubna. "Eurotel si od jejího zavedení slibuje, že se počet jeho zákazníků zvýší," řekl ředitel Eurotelu Martin Heřman.

Kolik bude stát přenos čísla

Zákazník, který si bude chtít ponechat své číslo při změně provozovatele, by měl podle zástupců firmy za přenositelnost platit, jako za každou jinou službu. Výše částky bude záviset na zvoleném řešení. Na tom by se měli operátoři definitivně dohodnout, až ČTÚ v polovině roku vydá prováděcí předpis. Ministr informatiky Vladimír Mlynář se ale v rozhovoru pro BBC vyjádřil, že by byl rád, kdyby cena přenosu nepřekročila cenu jednoho piva v Praze.

Přenositelnost by měli mít možnost využít všichni zákazníci, kteří mají s operátorem, od kterého odcházejí, vyrovnané závazky. Každý uživatel by měl mít zároveň možnost jednoduchým způsobem zjistit, do jaké sítě volá. Tuto informaci už totiž nevyčte z charakteristického předčíslí v telefonním čísle.

Historie MNP rovněž ukazuje, že řešení přenositelnosti mobilního čísla se obvykle po svém zavedení nemění, neboť iniciativy směřující ke změně existujících řešení jsou ještě obtížnější než prvotní zavedení. ART ve Francii nicméně prakticky zvažuje změnu procesu, neboť při prvotní implementaci byla pozornost věnována pouze dosažení krátkodobých cílů bez ohledu na reálné dopady a přínos pro zákazníky.

Německý regulátor nedávno stanovil maximální poplatek za přenos pro koncové zákazníky, aby bylo zajištěno, že zákazníci nebudou od přenosu odrazováni souvisejícími poplatky, které v některých případech překračovaly částku 100 €.

Jak může vypadat přenositelnost v praxi?

Jednou možností, a to tou, na které se naši mobilní operátoři v podstatě shodují jakožto na té nejpravděpodobnější, je to, že na volání se vůbec nic nezmění. Po vytočení čísla se ozve vyzváněcí tón, a až druhá strana zvedne sluchátko, můžete začít mluvit. Hovor vám bude účtován podle toho, ve které síti se uživatel nachází.
 
Volající si může zjistit, jakého operátora volaný využívá, prostřednictvím SMS odeslané na speciální číslo, dotazu na speciální WAPové či webové stránce a nebo voláním na infolinku. Všechny tyto informační kanály by přitom byly provozovány zdarma. V Německu je to SMS, WAP a infolinka, u nás by to podle představ Eurotelu v ČR mělo být SMS, WAP a webové stránky. Vyjednavačům z T-Mobile by se líbila i infolinka.
 
Existuje však i další model, a to případ, kdy je uživatel před každým voláním informován o tom, do které sítě volá. Vytočíte číslo, ozve se hláška, že voláte do té a té mobilní sítě a ozve se vyzváněcí tón.

Rakouský model má však řadu nevýhod. Za prvé je nutné zajistit univerzální systém, který by poskytujoval tyto hlášky a byl by schopný najednou obsloužit poměrně značné množství uživatelů.  Druhá nevýhoda je pak to, že po dobu oné hlášky (řekněme pět sekund) je v síti operátora, odkud voláte, vyhrazena přenosová cesta, která zatěžuje síť operátora.

Jak dlouho bude trvat přenos?

Pravděpodobný je měsíc, během něhož proběhne přenos čísla od jednoho operátora k druhému. Jde to ale i rychleji. V Rakousku je číslo přeneseno během několika hodin v den podání žádosti. Za službu zaplatíte u našeho jižního souseda 12 euro. Stejně rychle tomu je i v Německu, kde ale za celou akci zaplatíte 25 euro.

Služba už přes dva roky funguje v pevných sítích. Podle zástupců mobilních operátorů je u mobilů její zavedení složitější, protože mobily nabízí širší množství služeb, včetně služeb dalších subjektů, například bank u elektronického bankovnictví.

Situace v kauze přenositelnost se tedy nijak zvlášť nezměnila. Všechno je v jednání a nic konkrétního zatím z úst operátorů ani regulátora nezaznělo. Uvidíme, jak se celá věc posune po vydání prováděcí vyhlášky ČTU. Tu můžeme očekávat už za dva měsíce.

Autoři:
  • Nejčtenější

Chtěla si vyfotit selfie s parní lokomotivou. Bylo její poslední

7. června 2024  7:02

Selfie s projíždějící parní lokomotivou stálo mladou ženu z Mexika život. Na sociálních sítích...

Výrobci si nařízení Unie vyložili po svém. A zákazníky to stojí peníze

8. června 2024

Premium Výrobci mobilních telefonů v uplynulých letech odstranili z balení s přístroji nabíjecí adaptéry....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

Tak levný supersmartphone jinde nepořídíte. Test Motoroly Edge 50 Ultra

9. června 2024

Modely s přívlastkem Ultra jsou většinou záležitostí té nejvyšší cenové kategorie. Ne však u...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Seberu vám iPhony a zavřu je do klece. Elon Musk se opřel do Applu

11. června 2024  11:34

Krátce po odhalení nové umělé inteligence určené pro zařízení Applu se na sociální síti X ohradil...

Umělá inteligence táhne. Nové samsungy jsou hit

14. června 2024  7:02

Samsung začátkem letošního roku představil novou generaci svých smartphonů, které využívají umělou...

O jednostranné změně tarifu musí operátor informovat. Včas a srozumitelně

14. června 2024

V souvislosti s již probíhajícími či v nejbližší době chystanými změnami některých tarifů u...

Vodafone láká na výhodná neomezená data. Jen dočasně, ale slevu dá nastálo

13. června 2024  7:02

Ještě pár dní lze u Vodafonu získat jeho datově neomezený tarif s nejvyšší omezenou rychlostí o pár...

Skvěle vybavená střední třída atakuje top modely. V akci se slevou a dárky

13. června 2024

Honor představil v Paříži nový model 200 Pro. Telefon patří v hierarchii značky do střední třídy,...

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...