Fénix využívá infrastrukturu ukrajinského operátora KyivStar, kterou povstalci zabavili před dvěma lety. Vedení samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) operátora spustilo v zkušebním režimu 16. června 2015. O měsíc a půl později se začaly prodávat startovní balíčky.
„DNR sama nic nepostavila. Zabrali KyivStar, přeprogramovali to a spustili vlastní síť. Přijeli programátoři z Petrohradu a z Moskvy a dva měsíce si lámali hlavu, jak všechno přestavět a přesměrovat,“ uvedl pro iDNES.cz Anatolij Ščerbina, technik ukrajinské firmy Atrakom provozující síť optických kabelů, kterou využívají i mobilní operátoři.
Fénix podle něj funguje i díky kabelům, které jeho firma v Donbasu před válkou pronajímala KyivStaru. „Denerovci přišli a řekli: Chcete tu pracovat, budete nám platit. My pracujeme hlavně na území Ukrajiny, tak jsme jim řekli, že s nimi spolupracovat nebudeme. I v naší firmě se však našli lidé, kteří vidí v Rusku světlou budoucnost, tak šli dělat pro Fénix. Mohli jim ukázat, kde jsou naše kabely,“ přemítá mladý technik, který žije na ukrajinské straně fronty.
Šéf Kyivstaru Petro Černyšov před dvěma lety prohlásil: „Je to sprostá zlodějina. Někdo, kdo se prohlásil republikánským mobilním operátorem, prostě ukradl naše zařízení a rozhodl se, že na něm bude vydělávat.“ Ščerbina nabízí i jinou možnost: „KyivStar, to jsou ruské peníze. Je možné, že jim někdo řekl, že mladá republika potřebuje vlastní síť. A oni pak sehráli divadlo, že jim to sebrali. Těžko říct.“
Podívejte se na vánoční reklamu doněckého operátora Fénix:
Obavy z odposlechů
Povstalecký operátor s reklamním sloganem „Spojení pro vítězství“ se dnes chlubí, že v Donbasu provozuje přes čtyři sta stanic BTS. Jeho simku má údajně půl milionu lidí, tedy asi čtvrtina obyvatelstva DNR.
Místní tvrdí, že operátor má dobrý signál i v blízkosti frontových pozic, kde ukrajinští operátoři často nefungovali. Na simkarty Fénixu se údajně stojí dlouhé fronty. Pořídit si je mohou jen občané DNR, a na prodejnách se proto vyžaduje prokázání místa bydliště.
Zcizit mobilní síť není hračka„Nelegálně převzít část telekomunikační sítě a začít ji nezávisle operovat není triviální záležitost, i když to vezmeme pouze z technologického hlediska. Představme si hypotetickou situaci, že by ČR přišla o určitou část svého území, kde by byla zcizena i část telekomunikační infrastruktury – tedy radiové části sítě obsahující stovky vysílacích stanic 2G, 3G a LTE,“ říká Petr Dolejš, senior manažer řízení platforem sítí a služeb T-Mobile. „Nový provozovatel by k zajištění služby musel nějakým způsobem zcizit i kompletní hlasovou a datovou ústřednovou část, nebo by si ji musel vybudovat, či se spojit s jiným operátorem, s nímž by telekomunikační služby společně provozoval. Bylo by také nutné vystavět část transportní sítě, která propojuje vysílače s ústřednovou částí, spolu s vybudováním procesů a zařízení pro připojení nových uživatelů včetně plateb a fakturace takto poskytovaných služeb. Zákazníci by v podstatě mohli využívat služby pouze v rámci této sítě bez možnosti volání mimo ni, což by se týkalo i volání do zahraničí. Rovněž by nebylo možné se jim z jiné sítě dovolat, byli by tedy izolováni od ostatního světa,“ dodává Dolejš. |
Zájmu notně napomáhá fakt, že služby Fénixu povinně využívají státní struktury DNR. Příslušníci policie, armády a ministerstva mimořádných situací, pod které spadají například hasiči, mají vyhrazena speciální čísla. DNR se totiž obává odposlouchávání ukrajinskou tajnou službou. Většina místních má ve své rodině někoho, kdo slouží v ozbrojených složkách, takže Fénix je pro ně logická volba.
Povstalecký operátor má také velmi zajímavé ceny, a to i na místní poměry. Startovní balíček stojí 150 rublů a je k dostání na každé poště. Za 50 rublů měsíčně (asi 21 korun) můžete zdarma a bez limitu volat na ostatní fénixovská čísla a na Lugakom, operátora sousední Luhanské lidové republiky. Také on funguje na „znárodněné“ infrastruktuře KyivStaru.
Druhý tarif nabízí sto minut volání zdarma a mobilní internet bez limitu. Cena: 90 rublů (asi 37 korun) měsíčně. Pravda, internet je to pomalý, protože síť 3G dnes funguje jen na územích pod kontrolou Kyjeva.
Největším nedostatkem Fénixu je fakt, že ukrajinští operátoři s ním nespolupracují. Podle ekonomického webu RBK by to teoreticky mělo znamenat, že klienti Fénixu se nedovolají ani mezi sebou, ale separatisté to obcházejí pomocí technologie VoIP.
„Mobilní síť Fénixu se spojí s internetem, takže příjemce nevidí hovor od konkrétního uživatele, ale z internetu. Žádný ukrajinský operátor totiž nesmí přijímat jejich hovory,“ vysvětluje Anatolij Ščerbina.
Z Fénixu se tak dovoláte do celého světa, do Ruska za lidových pět rublů za minutu. SMS do ciziny posílat nelze. Z Ukrajiny, kde má řada lidí žijících v DNR příbuzné, se každopádně na fénixovské číslo přímo nedovoláte. Pokud chcete z ciziny volat na Fénix, musíte nejdřív vytočit ruskou ústřednu +7 (863)3082501) a po vyzvání zadat fénixovské číslo. Redakce iDNES.cz se takto pokusila dovolat z Česka a pokus dopadl úspěšně.
Ukrajinští operátoři vyklízejí pozice
Od začátku roku, kdy ukrajinští nacionalisté zavedli totální obchodní blokádu separatistických regionů, přestali v Doněcku fungovat další dva velcí ukrajinští operátoři: lifecell a Ukrtelekom, který spadá do impéria oligarchy Rinata Achmetova. Povstalci tvrdí, že kabely lifecellu přeřízli ukrajinští diverzanti, ukrajinský tisk zase spekuluje, že za tím je touha separatistů ovládnout další infrastrukturu.
Doněck, tři roky potéBEGEMOT: Český bohatýr v Donbasu EKONOMIKA: Povstalci mají operátora i „mekáč“ PŘEHLÍDKA: Porazili jsme Hitlera, zvítězíme znovu CHIRURG: Zkrvavené pahýly Ruska se hojí |
Majetek Ukrtelekomu znárodnili povstalci na počátku března. „Plánujeme rozvoj 3G internetu, ale vybavení, které nám tu nechali ukrajinští operátoři, na to nestačí - už je deset let staré. A ruští operátoři se na náš trh zatím nehrnou. Bojí se sankcí, jsou odkázáni na západní vybavení, jako je Siemens či Cisco. Ani Čína nezaujala jednoznačnou pozici,“ posteskl si koncem dubna ministr spojů DNR Viktor Jacenko.
Dnes na povstaleckých územích funguje už jen jeden ukrajinský operátor, MTS. Ten má zatím v Donbasu více zákazníků než Fénix, protože funguje na obou stranách fronty. Otázkou je, jak dlouho ho povstalci na svém území ještě nechají.
Vedení Fénixu zatím tvrdí, že by mělo problémy se o osiřelé zákazníky MTS postarat, podle Ščerbiny však povstalecký operátor má dostatečnou infrastrukturu i pokrytí. „Co je potřeba udělat, aby lidé přešli na Fénix? Vypnout MTS. Pokud to udělají, tak určitě řeknou, že je odřízla Ukrajina,“ říká Ščerbina.