Neděle 24. ledna 2021, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. ledna 2021 Milena

Dlouhodobé zkušenosti s rychlým internetem od T-Mobile

Před více než měsícem spustil T-Mobile rychlý mobilní internet, který pojmenoval 4G. Síť je založena na technologii umožňující pouze datové služby. Jak vypadá služba po měsíci provozu, je lepší modem a nebo PCMCIA karta? A jaké jsou přenosové rychlosti a jak se vyvíjejí?
net; univerzal

net; univerzal | foto: Profimedia

Internet 4G je k dispozici celkem se dvěma tarify. Levnější a pomalejší Internet 4G Standard a vyšší tarif Premium, za který zaplatíte 1189 korun. Uživatelé tarifu Internet 4G Premium ale mají na dané základnové stanici vždy větší prioritu. - více zde...

Návod na krabici od modemu je poněkud zmatečný, ale opravdu stačí jen vložit do mechaniky přiložené CD s instalací nejnovější verze T-Mobile Communication Centre a postupovat podle instrukcí na obrazovce. V okamžiku, kdy dojdete k volbě, zda instalovat GPRS/EDGE a nebo Internet 4G, zvolíte samozřejmě druhou z možností.

Poté již stačí postupovat podle instrukcí – připojit modem/vložit PCMCIA kartu a instalaci dokončit. Je to opravdu triviální věc na pár minut, je ale důležité postupovat podle návodu, jinak byste si mohli instalaci (díky iniciativě Windows v rozpoznávání nových zařízení, poněkud zkomplikovat). Drobná komplikace také čeká majitele některých Pentií (viz dále).

  Internet 4G Standard  Internet 4G Premium 
 měsíční paušál  832 Kč 1189 Kč
 max. rychlost  512 / 128 kbps 1024 / 256 kbps
 datový limit  3 GB 10 GB
 cena za 1 GB navíc  117 Kč 117 Kč
 aktivace 99 Kč  99 Kč 

Ceny jsou uvedeny včetně 19% DPH

Připojujeme modem a nebo PCMCIA kartu

Modem můžete připojit k počítači dvěma způsoby. Buď přes USB a nebo přes klasický síťový kabel. Pokud patříte mezi ty, kteří vlastní procesory Intel Pentium s virtuálním jádrem (tj. s technologií HT, což jsou procesory Pentium 4 6x0 nebo Pentium EE), pak máme pro vás špatnou zprávu – modem přes USB prostě nepřipojíte a budete muset použít druhou variantu připojení Ethernet, tedy připojit modem pomocí přiloženého kabelu k vaší síťové kartě, která je obvykle integrovaná na základní desce. Pokud máte jiný procesor, můžete si způsob připojení zvolit sami.

Dalším důležitým zjištěním je fakt, že je nutné pro připojení k internetu využívat T-Mobile Communication Centre. Tento software totiž vedle automatické instalace ovladačů a konfigurace připojení také slouží k řízení radiového rozhraní modemu. Pokud se připojíte bez něj – tedy přímo přes spojení, které se vytvoří ve Windows, bude to samozřejmě fungovat, ale naše zkušenost je taková, že pak připojení sem tam spadne. K modemu lze také dokoupit externí anténu, kterou jsme ovšem v době testování neměli k dispozici.

PCMCIA karta má velice kvalitní anténu a dosahovali jsme s ní dokonce o něco lepších výsledků než s modemem. Také k PCMCIA kartě lze připojit externí anténa, ale nemá absolutně žádný efekt a úroveň přijímaného signálu nijak nezvýší. Navíc u PCMCIA karty dosti překáží při psaní na klávesnici. Pokud se podíváme na negativní stránky této karty, tak největší z nich je vzhled karty. Růžová anténa působí v notebooku poněkud nevkusně. Navíc je poměrně velká, takže na přenášení notebooku je nutné ji vyndávat (pokud ji nechcete ulomit). Na druhou stranu, i pokud vložíte kartu do horního PCMCIA slotu, tak při psaní nepřekáží. Pokud ji vložíte do spodního, k hornímu nebudete mít přístup.

Sdílíme připojení

Jestliže chcete využívat připojení pro víc počítačů, můžete si jednoduše nastavit sdílení. V Síťových připojeních si najdete připojení, které vytvořilo T-Mobile Communication Centre a stejně jako u jakéhokoliv jiného připojení zde můžete nastavit sdílení.

To funguje ihned a naprosto bez problémů. Na rozdíl od CDMA ale není nutné mít při sdílení připojení zapnutý firewall. Ten, kdo se ale k internetu připojuje bez něj je spíše softwarový adrenalinový sportovec než inteligentní uživatel. Ostatně Windows XP od Service Packu 2 uživatele na absenci firewallu nikoliv zbytečně a velmi důrazně upozorní.

Testovali jsme celý měsíc

Důkladné testy UMTS TDD jsme prováděli po dobu více než čtyř týdnů. tři týdny s modemem a týden s PCMCIA kartou. Rychlost downloadu ani uploadu se za celý měsíc v podstatě neměnila. Testovali jsme tarif Internet 4G Premium, tedy tarif, který má nastavenu prioritu před uživateli tarifu Internet 4G Standard.

Rychlost downlinku v místě testování trvale dosahovala 1 Mbps v průměru. Dlužno dodat, že při surfování po webu se díky relativně vysoké latenci nikdy nedostanete na rychlost 1 Mbps, neboť stahujete velké množství malých souborů.

Rychlost 1 Mbps se tak projeví jen při streamingu a nebo stahování velkých souborů. Když zahájíte download souboru, tak se neustále drží okolo 1 Mbps a kolísá pouze v rozmezí přibližně deseti procent. To ale ovšem může být také způsobeno zatížením serveru, ze kterého stahujete data a nebo zatížením některého ze serverů na přenosové trase. Upload poněkud kolísal, a to v rozmezí 200 až 280 kbps. O něco lepší výsledky, zejména co se stálosti rychlosti při uploadu týče, podávala PCMCIA karta.

Velice zajímavá je však latence, ta se v dlouhodobém průměru drží okolo 70 ms, nicméně sem tam se stane, že najednou vyskočí třeba i na 300 ms (při jednom měření). Dlužno dodat, že i CDMA se první měsíc drželo velice dobře a problémy nastaly až v okamžiku, kdy se zrušilo umělé omezení přenosové rychlosti na 800 kbps a kdy velké množství lidí začalo používat P2P sítě.

T-Mobile již od počátku nasadil jasné FUP, tak je možné, že se mu třeba podaří nakonec i parametry služby udržet. Stejně jako u Eurotelu však bude záležet na tom, jak rychle bude postupovat výstavba nových základnových stanic.

UMTS TDD versus CDMA

  Internet 4G  Eurotel CDMA 
 měsíční paušál 831 / 1189 korun 831 korun 
 přenosová rychlost  512 / 1024 kbps 200 - 800 kbps
(závisí na lokalitě 
 latence  70 ms 150 ms 
 modem / PCMCIA karta  ano / ano ano / ne 
 pokrytí  Praha (zatím) přes 80% populace 
 limit FUP  3 / 10 GB 16,8 GB* 
 rychlost downlinku po překročení limitu  64 / 128 kbps 256 kbps 
 možnost navýšení limitu FUP  ano / ano ne 
 možnost využívat Skype  ano ano 

Ceny jsou uvedeny včetně 19%
*Platí pro 28 dní a pro protokoly http, POP3, SMTP, IMAP4 a některé další protokoly. Struktura FUP Eurotelu je však o něco komplikovanější a je založena na objemech přenosu vždy za poslední 7 dní.

Však ono se ukáže

Hodnocení UMTS TDD po jednom měsíci je zatím mírně předčasné pro vynášení nějakého zásadnějšího verdiktu, avšak je více než dostačující pro to, abychom řekli, že T-Mobilu se zatím daří zvládat nápor zákazníků. To je dané zejména významně vhodnějším pásmu pro tuto službu (průměr buňky je u UMTS TDD v pásmu 2 GHz okolo 1 kilometru oproti až 70 km u CDMA2000 1xEV-DO v pásmu 450 MHz).

Jenže malé pokryté území znamená méně uživatelů a tudíž menší nápor směrem ke konektivitě do internetu, která se dříve ukázala u Eurotelu být jedním zdrojem problémů s klesající rychlostí. Uvidíme, jak si povede UMTS TDD, až bude k dispozici ve více lokalitách. K tomu má dojít v prvním čtvrtletí roku 2006, a to díky spuštění UMTS TDD v pásmu 872 MHz, což se při parametrech licence a technologie UMTS TDD zdá býti jako opravdová výzva (zejména pak pro IPWireless, které to bude muset nějak zprovoznit).

 
  • Nejčtenější

Nová sociální síť se stává fenoménem. Přitom si jenom popovídáte

Je jen na pozvání a nedá se v ní dělat nic jiného, než si v reálném čase povídat s ostatními členy. Popularita sociální...

Vypadá jako staré véčko Samsungu a stojí jen 650 korun. Ale účel má jiný

Jde vlastně jen o takovou designovou drobnost, ale nápad je to skvělý. Pro Evropany je to v podstatě neznámé...

Mnohem větší posun než jsme čekali. První dojmy z Galaxy S21 Ultra

Při pohledu na technické parametry se může zdát, že letošní Samsung Galaxy S21 Ultra není oproti loňskému S20 Ultra...

Překvapivě zajímavé porovnání: Dva roky starý Samsung S10 proti novince

Špičkový Samsung Galaxy S21 je další evolucí top modelů korejské značky. Na papíře i na první pohled přináší proti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Posmíval se Applu, že nemá nabíječku. Teď Samsung dělá to samé

Různé vzájemné špičkování mezi výrobci mobilů není nic neobvyklého. Obzvlášť mezi Applem a Samsungem to často jiskří,...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

T-Mobile dá všem zákazníkům pod stromeček zdarma neomezená data na týden

T-Mobile si pro všechny své zákazníky připravil na konec roku jedno vánoční překvapení. Na poslední týden letošního...

Po problému s registrací na očkování nabídli operátoři vládě konzultace

Vláda obdržela od odborníků z telekomunikační branže nabídku konzultace technických aspektů provozu informačních...

Optický internet pro statisíce bytů. T-Mobile a Cetin spojují síly

Společnosti T-Mobile a Cetin podepsaly smlouvu o společném investičním projektu, který nad rámec individuální výstavby...

Zbavte své sítě zařízení od Huaweie, nařídila operátorům americká komise

Ve čtvrtek 10. prosince americká Federální komise pro spoje (FCC) nařídila vybraným operátorům, aby ze svých sítí...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...