Český T-Mobile už není na prodej, Němci mu přikoupili operátora GTS

  19:22aktualizováno  19:22
V neděli v podvečer oznámila německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom, která provozuje nadnárodní síť T-Mobile, že koupila společnost GTS Central Europe. Tím získá poskytovatele pevných služeb a zajistí tak budoucnost svých poboček v Česku a Polsku.

loga T-Mobile a GTS

Deutsche Telekom kupuje GTS Central Europe za 546 milionů eur, tedy asi 14,7 miliardy korun. Tímto získá na trzích v Česku a Polsku významného poskytovatele pevných telekomunikačních a datových služeb. Transakce souvisí s dlouhodobou strategií Deutsche Telekom. Firma chce totiž nadále působit téměř výhradně na trzích, kde bude plnohodnotným integrovaným telekomunikačním operátorem.

GTS a T-Mobile

České pobočky GTS a T-Mobile už spolupracují. Mimo jiné je právě GTS jedním z virtuálních operátorů v síti T-Mobile a působí také jako MVNO-Enabler. Přeprodává tedy služby i dalším virtuálním mobilním oeprátorům.

V Česku a Polsku přitom doposud skupina ve vlastní režii nabízela hlavně mobilní služby, nabídka v ostatních oblastech byla omezená většinou na přeprodej velkoobchodních nabídek ostatních operátorů.

O koupi GTS se tak už spekulovalo dlouho, firma byla v podstatě jednou z mála možností, jak začlenit místní pobočky DT do jeho globální strategie. Pokud by k transakci nedošlo, spekulovalo se, že by měla být především menší česká pobočka na prodej. Aktuálně oznámená transakce tedy znamená, že český i polský T-Mobile mají pod křídly Deutsche Telekom budoucnost zabezpečenou.

Pro český telekomunikační trh je to další významná zpráva. Tentokrát potvrzuje, že pro nadnárodní telekomunikační skupinu je místní trh atraktivní. Mimo jiné sázka na budoucnost českého T-Mobilu naznačuje i ochotu operátora dražit frekvence pro sítě LTE v aukci, která začíná v pondělí.

A zatímco T-Mobile, který nezapadal do globální strategie Deutsche Telekom, mohl působit trochu rozpačitě a jakoby vyčkával, firma teď získá novou sílu a stane se ještě významnějším konkurentem  pro české O2, které právě koupil Petr Kellner a jeho PPF (o nákupu čtěte zde). Bude tak zajímavé sledovat, jak se konkurenční boj českého miliardáře a nadnárodního telekomunikačního gigantu bude vyvíjet.

Za pozornost stojí i fakt, že slovenská pobočka GTS není součástí transakce, nejspíš proto, že tamní pobočka Deutsche Telekom pevnou infrastrukturu má - je to, podobně jako české O2, následník tamních Slovenských Telekomunikací, obdobě Českého Telekomu.

Na českém trhu napjatě na potvrzení své budoucnosti čeká už jen nejmenší z GSM operátorů, Vodafone. Pro něj je posílení T-Mobilu další nepříjemnou zprávou. Vodafone zatím nenašel partnera pro sdílení sítí a jeho výchozí pozice pro lítý konkurenční boj o české zákazníky je z velké trojice nejhorší.

Transakce pochopitelně podléhá povinnému schválení regulačních orgánů. I přes některé možné námitky by však neměla být ze strany úřadů shozena ze stolu.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

Najdete na iDNES.cz