Nový operátor získá mírné úlevy. Úřad většinu připomínek k aukci odmítl

  10:44aktualizováno  10:44
Český telekomunikační úřad zveřejnil vypořádání připomínek k návrhu zadávací dokumentace chystané aukce frekvencí pro 5G sítě. Většinu připomínek shodil ze stolu, akceptoval především výtky technického rázu. Mírně se může ulevit případnému novému zájemci.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úřad ve lhůtě do 26. července obdržel připomínky od šestnácti subjektů a všech 246 výhrad vypořádal v termínu, ke kterému se v harmonogramu přípravy aukce zavázal. Podle prvního náhledu na dokument, který má 143 stran, se v zásadě po vypořádání připomínek na aukci nic nemění.

V drtivé většině úřad připomínky zamítal, což se dalo očekávat. Už kvůli tomu, že řada různých argumentů a výhrad k aukci byla protichůdná. Například stávající operátoři se v charakteru svých připomínek stavili proti zvýhodnění případného nového hráče, naopak noví zájemci (Nordic Telecom, Sazka, Dense Air) žádali v řadě ohledů výhodnější podmínky. Od stávajících operátorů úřad většinou akceptoval připomínky technického rázu či výtky k nepřesnostem v zadávací dokumentaci.

Novým operátorům částečně vyhověl v rozvolnění některých podmínek. V pásmu 3,4 – 3,6 GHz úřad zvýšil spektrální limit pro nového hráče na 120 MHz z původních 100 MHz, případný nový operátor také podle vypořádání dostane více času na plnění rozvojových kritérií, tedy nebude muset svou vlastní síť stavět tak rychle, jak úřad původně požadoval.

Zajímavé na tom je, že zatímco jeden z případných nových zájemců, Nordic Telecom, prosazoval zpřísnění rozvojových kritérií, úřad v tomto ohledu spíše vyhověl námitkám společnosti Sazka (a také ministerstva průmyslu a obchodu) ke zvolnění tlaku na nového hráče. Nordic byl pak tím, kdo prosazoval obecně širší spektrální limity (tedy možnost nakoupit více frekvencí) pro nové hráče, ale uspěl jen ve vyšším pásmu, ve kterém pro něj toto rozšíření limitů nejspíš nehraje zásadní roli. Firma chtěla nakupovat více hlavně v pásmu 700 MHz.

Při vypořádání také vyšlo najevo, že ČTÚ povolí získat frekvence pro vytvoření velkoobchodní sítě. Tedy sítě, která nebude prodávat služby přímo koncovým klientům, ale bude kapacitu pronajímat na základě velkoobchodní nabídky ostatním operátorům, kteří ji mohou využít pro poskytování služeb svým klientům. Připomínky (nebo spíše dotazy) v tomto ohledu podávala společnost Dense Air, která má být podle zjištění redakce jedním z případných investorů dalšího zájemce Nordic Telecomu.

V připomínkách se v několika ohledech objevila i vzácná shoda mezi ministerstvem průmyslu a obchodu a společností Sazka. Oba subjekty žádaly například snížení vyvolávací ceny a zmírnění rozvojových kritérií. V drtivé většině (až na výše zmíněné zmírnění některých podmínek pro rychlost výstavby sítě) však se svými argumenty neuspěly.

Úřad zamítl i připomínky od dalšího státního subjektu, tedy ministerstva vnitra. To žádalo, aby se v případě nezájmu nového hráče vyčleněné frekvence uchovaly pro státní použití a nepostupovaly se do aukce stávajícím operátorům.

Příprava aukce pro frekvence 5G sítí pokračuje podle plánu. Úřad vypořádání připomínek zapracuje do konečné podoby textu zadávací dokumentace a vyhlásí aukci. Následně bude probíhat přihlašování zájemců, samotná dražba kmitočtů by se pak mohla uskutečnit počátkem příštího roku. To v případě, že se neobjeví žádné další zásadní překážky, například v podobě žalob, které by současnou podobu aukce úspěšně napadly.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Vodafone se chlubí, zákazníci jsou s úplně neomezenými tarify spokojení

Ilustrační snímek

Vodafone nechal výzkumnou společností Kantar CZ vyzpovídat první zákazníky svých neomezených tarifů. Podle výzkumu jsou...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz