Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Šance na čtvrtého operátora je zpět. Úřad má nové podmínky aukce 5G

  13:32aktualizováno  13:32
Český telekomunikační úřad zveřejnil další návrh podmínek pro aukci kmitočtů pro 5G sítě. Po těch předchozích jde o velký obrat a v mnohém návrat k původním myšlenkám, za jejichž prosazování byl přitom vyhozen bývalý předseda úřadu Jaromír Novák. Nové podmínky podporují vznik čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora.

Český telekomunikační úřad | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Ve čtvrtek 4. června měl Český telekomunikační úřad (ČTÚ) podle běžných zvyklostí a obvyklých harmonogramů zveřejnit vypořádání připomínek k chystané aukci kmitočtů pro 5G sítě. Namísto klasického vypořádání, ve kterém by připomínky okomentoval a buď je přijal, nebo je odmítl, ale úřad zvolil trochu netradiční postup: rovnou namísto vypořádání zveřejnil ke konzultaci zcela novou podobu podmínek aukce. K té opět mohou zájemci o kmitočty i kdokoli z řad veřejnosti podávat připomínky, lhůta na jejich zaslání ČTÚ je jeden měsíc.

Nové podmínky aukce jsou po předchozím veletoči velmi překvapivé. ČTÚ totiž opět obrací kormidlo a ve své podstatě je návrh nové dokumentace k výběrovému řízení podobný tomu původnímu ještě z konce loňského roku. Tyto původní podmínky přitom ministerstvo průmyslu a obchodu intenzivně kritizovalo a vláda nakonec kvůli neshodám ohledně podmínek aukce odvolala tehdejšího předsedu ČTÚ Jaromíra Nováka a nahradila ho Hanou Továrkovou.

K původní filozofii se nový návrh aukce vrací především v řadě zásadních bodů. Především se opět vrací vyhrazený blok v pásmu 700 MHz pro nového hráče, tedy pro firmu, která není stávajícím celoplošným mobilním operátorem. Teprve pokud nebude mít nikdo z případných nových hráčů zájem, bude si v aukci moci blok koupit někdo ze stávajících mobilních operátorů.

Úřad k této změně přistoupil na základě připomínek k podobě předchozího návrhu: „Na trhu existuje významný počet subjektů, které mají zájem o získání rádiových kmitočtů v pásmu 700 MHz s cílem stát se celoplošným novým operátorem,“ píše se v dokumentu. ČTÚ dokonce tyto konkrétní zájemce vyjmenovává – má jít o společnosti ČEZ, Nordic Telekom, České radiokomunikace a Sazka.

Dalším návratem „ke starým pořádkům“ je zrušení pásma vyhrazeného pro účely průmyslu. Nově je tedy záměrem v aukci dražit kmitočty v celé šířce pásma 3 400–3 600 MHz. Aby zároveň existovala možnost intenzivního průmyslového využití 5G sítí, přidává ČTÚ do podmínek novinku v podobě závazku velkoobchodní nabídky pronájmu frekvencí a to pro dva bloky 2 x 20 MHz.

Ten, kdo tyto bloky získá, by pak musel velkoobchodní nabídku dát na pronájem veškerých kmitočtů, jejichž bude držitelem v pásmu 3 400–3 800 MHz. Tedy i těch, které získal již dříve. Oplátkou budou mít tyto bloky s povinností velkoobchodní nabídky nižší vyvolávací cenu. Tato podmínka pak zároveň představuje asi jedinou zásadní koncepční změnu oproti návrhu výběrového řízení vydaném ještě za předsednictví Jaromíra Nováka.

Že představuje nový návrh podmínek nečekaný veletoč, říká například i operátor Vodafone, který se veřejně k novince vyjádřil: „Vypořádání konzultace a z něj vyplývající novou podobu podmínek, včetně vyhrazení kmitočtů, vnímáme jako zásadní změnu koncepce aukce, už třetí za několik posledních měsíců,“ píše ve vyjádření Ondřej Luštinec, tiskový mluvčí operátora. Podle něj však nadále podmínky operátorovi nevyhovují a vybočují z evropské regulační praxe. „Nové podmínky ještě více prohloubí negativní signály pro investice do kapacitních, spolehlivých a odolných mobilních sítí, které naše země potřebuje,“ dodává Luštinec.

Operátor si zároveň myslí, že podmínky způsobí zaostávání České republiky v budování 5G sítí, což poškodí spotřebitele, podnikatele i firmy. „Nestandardní podmínky aukce odradí operátory, a to i případného nováčka, od potřebných investic do 5G ve venkovských oblastech,“ píše se v prohlášení. Vodafone však tyto závěry nepodporuje v prohlášení žádnými konkrétními argumenty, namísto toho vytahuje „koronavirovou kartu“. „Přínos mobilních sítí jasně ukázala aktuální krize vyvolaná koronavirem (covid-19) a digitalizace bude bezesporu jedním z akcelerátorů ekonomického oživení, které bude v následující době tak nezbytné,“ píše Luštinec.

Postoj operátora je vcelku pochopitelný – i když z připomínek bylo jasně vidět, že předchozí návrh podoby aukce se Vodafonu nelíbil extrémně, návrat k podobě vlastně původní není pro operátora žádnou výhrou. I tyto podmínky totiž při první konzultaci Vodafone (a spolu s ním i O2 a T-Mobile) tvrdě kritizoval.

Stávající operátory tak nejspíš neuchlácholí ani další z dílčích novinek, kterou ČTÚ v nové podobě aukce navrhuje. Jde o změnu u podmínek národního roamingu, nově budou pravidla pro možnost využít národní roaming o něco přísnější a budou nového hráče trochu výrazněji nutit k budování vlastní infrastruktury. Pryč je možnost získat přístup k národnímu roamingu téměř komukoli, včetně operátorů, kteří v aukci ani nic nevydraží: to byl jeden z paradoxů předchozího návrhu.

Z naší prvotní krátké analýzy podmínek se ovšem zdá, že nový návrh skutečně výrazněji podporuje šanci na vznik plnohodnotného čtvrtého mobilního operátora a oproti předchozímu „guláši“ má šanci udělat z českého mobilního trhu stabilní prostředí se zvýšenou mírou konkurence. Podmínky však podrobíme ještě detailnějšímu rozboru. Zatím je na nich totiž nejvíce podezřelý onen samotný obrat, kdy se ČTÚ prakticky vrací k řešení, za které byl vyhozen jeho předchozí předseda.

  • Nejčtenější

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Český „vynález“: lampa proti signálu 5G i 4G stojí desítky tisíc korun

Vypadá jako stolní lampička, podle výrobce z Lovosic jde však o „přístroj sestrojený na principu řízeného uvolnění...

Chtějí zakázat desítky aplikací z Číny. Včetně TikToku a od Xiaomi

Více než pět desítek mobilních aplikací z Číny by mělo být indickým mobilním uživatelů zcela zapovězeno. Hrozí, že...

Z nuly na sto za sedmnáct minut. Příští rok se bude nabíjet bleskově

Už letos sledujeme změny k lepšímu, co se kapacit baterií i rychlosti nabíjení týče. Příští rok nás však čekají další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodejní hit od Samsungu teď získáte výrazně levněji

Samsung i v červenci nabízí část své nabídky se slevou. Akce tentokrát platí téměř celý měsíc, končí 27. července,...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Vstup nových mobilních operátorů do Česka je blíž. Stát změnil podmínky

Premium Po velmi divokém „výletu“ v podobě nestandardních podmínek zveřejnil Český telekomunikační úřad novou a výrazně...

O2 vylepšilo tarify pro tablet či notebook. Nově nabízí i neomezená data

Operátor O2 v souvislosti se zvýšenou spotřebou dat v přenosných zařízeních během koronavirových opatření obměnil...

O2 už teď spouští síť 5G v komerčním provozu. Zatím bude za korunu

Od 1. července spustí O2 síť 5G v Praze a v Kolíně. Operátor tak nebude čekat na stále odsouvanou aukci kmitočtů,...

Ticho před bouří. Následující dny rozhodnou o budoucnosti 5G v Česku

Premium Už 7. července vyprší lhůta pro podání připomínek k novému návrhu podmínek aukce frekvencí pro budoucí mobilní sítě 5G....

Najdete na iDNES.cz