Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Šance na čtvrtého operátora je zpět. Úřad má nové podmínky aukce 5G

  13:32
Český telekomunikační úřad zveřejnil další návrh podmínek pro aukci kmitočtů pro 5G sítě. Po těch předchozích jde o velký obrat a v mnohém návrat k původním myšlenkám, za jejichž prosazování byl přitom vyhozen bývalý předseda úřadu Jaromír Novák. Nové podmínky podporují vznik čtvrtého plnohodnotného mobilního operátora.

Český telekomunikační úřad | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Ve čtvrtek 4. června měl Český telekomunikační úřad (ČTÚ) podle běžných zvyklostí a obvyklých harmonogramů zveřejnit vypořádání připomínek k chystané aukci kmitočtů pro 5G sítě. Namísto klasického vypořádání, ve kterém by připomínky okomentoval a buď je přijal, nebo je odmítl, ale úřad zvolil trochu netradiční postup: rovnou namísto vypořádání zveřejnil ke konzultaci zcela novou podobu podmínek aukce. K té opět mohou zájemci o kmitočty i kdokoli z řad veřejnosti podávat připomínky, lhůta na jejich zaslání ČTÚ je jeden měsíc.

Nové podmínky aukce jsou po předchozím veletoči velmi překvapivé. ČTÚ totiž opět obrací kormidlo a ve své podstatě je návrh nové dokumentace k výběrovému řízení podobný tomu původnímu ještě z konce loňského roku. Tyto původní podmínky přitom ministerstvo průmyslu a obchodu intenzivně kritizovalo a vláda nakonec kvůli neshodám ohledně podmínek aukce odvolala tehdejšího předsedu ČTÚ Jaromíra Nováka a nahradila ho Hanou Továrkovou.

K původní filozofii se nový návrh aukce vrací především v řadě zásadních bodů. Především se opět vrací vyhrazený blok v pásmu 700 MHz pro nového hráče, tedy pro firmu, která není stávajícím celoplošným mobilním operátorem. Teprve pokud nebude mít nikdo z případných nových hráčů zájem, bude si v aukci moci blok koupit někdo ze stávajících mobilních operátorů.

Úřad k této změně přistoupil na základě připomínek k podobě předchozího návrhu: „Na trhu existuje významný počet subjektů, které mají zájem o získání rádiových kmitočtů v pásmu 700 MHz s cílem stát se celoplošným novým operátorem,“ píše se v dokumentu. ČTÚ dokonce tyto konkrétní zájemce vyjmenovává – má jít o společnosti ČEZ, Nordic Telekom, České radiokomunikace a Sazka.

Dalším návratem „ke starým pořádkům“ je zrušení pásma vyhrazeného pro účely průmyslu. Nově je tedy záměrem v aukci dražit kmitočty v celé šířce pásma 3 400–3 600 MHz. Aby zároveň existovala možnost intenzivního průmyslového využití 5G sítí, přidává ČTÚ do podmínek novinku v podobě závazku velkoobchodní nabídky pronájmu frekvencí a to pro dva bloky 2 x 20 MHz.

Ten, kdo tyto bloky získá, by pak musel velkoobchodní nabídku dát na pronájem veškerých kmitočtů, jejichž bude držitelem v pásmu 3 400–3 800 MHz. Tedy i těch, které získal již dříve. Oplátkou budou mít tyto bloky s povinností velkoobchodní nabídky nižší vyvolávací cenu. Tato podmínka pak zároveň představuje asi jedinou zásadní koncepční změnu oproti návrhu výběrového řízení vydaném ještě za předsednictví Jaromíra Nováka.

Že představuje nový návrh podmínek nečekaný veletoč, říká například i operátor Vodafone, který se veřejně k novince vyjádřil: „Vypořádání konzultace a z něj vyplývající novou podobu podmínek, včetně vyhrazení kmitočtů, vnímáme jako zásadní změnu koncepce aukce, už třetí za několik posledních měsíců,“ píše ve vyjádření Ondřej Luštinec, tiskový mluvčí operátora. Podle něj však nadále podmínky operátorovi nevyhovují a vybočují z evropské regulační praxe. „Nové podmínky ještě více prohloubí negativní signály pro investice do kapacitních, spolehlivých a odolných mobilních sítí, které naše země potřebuje,“ dodává Luštinec.

Operátor si zároveň myslí, že podmínky způsobí zaostávání České republiky v budování 5G sítí, což poškodí spotřebitele, podnikatele i firmy. „Nestandardní podmínky aukce odradí operátory, a to i případného nováčka, od potřebných investic do 5G ve venkovských oblastech,“ píše se v prohlášení. Vodafone však tyto závěry nepodporuje v prohlášení žádnými konkrétními argumenty, namísto toho vytahuje „koronavirovou kartu“. „Přínos mobilních sítí jasně ukázala aktuální krize vyvolaná koronavirem (covid-19) a digitalizace bude bezesporu jedním z akcelerátorů ekonomického oživení, které bude v následující době tak nezbytné,“ píše Luštinec.

Postoj operátora je vcelku pochopitelný – i když z připomínek bylo jasně vidět, že předchozí návrh podoby aukce se Vodafonu nelíbil extrémně, návrat k podobě vlastně původní není pro operátora žádnou výhrou. I tyto podmínky totiž při první konzultaci Vodafone (a spolu s ním i O2 a T-Mobile) tvrdě kritizoval.

Stávající operátory tak nejspíš neuchlácholí ani další z dílčích novinek, kterou ČTÚ v nové podobě aukce navrhuje. Jde o změnu u podmínek národního roamingu, nově budou pravidla pro možnost využít národní roaming o něco přísnější a budou nového hráče trochu výrazněji nutit k budování vlastní infrastruktury. Pryč je možnost získat přístup k národnímu roamingu téměř komukoli, včetně operátorů, kteří v aukci ani nic nevydraží: to byl jeden z paradoxů předchozího návrhu.

Z naší prvotní krátké analýzy podmínek se ovšem zdá, že nový návrh skutečně výrazněji podporuje šanci na vznik plnohodnotného čtvrtého mobilního operátora a oproti předchozímu „guláši“ má šanci udělat z českého mobilního trhu stabilní prostředí se zvýšenou mírou konkurence. Podmínky však podrobíme ještě detailnějšímu rozboru. Zatím je na nich totiž nejvíce podezřelý onen samotný obrat, kdy se ČTÚ prakticky vrací k řešení, za které byl vyhozen jeho předchozí předseda.

  • Nejčtenější

Žáci nesmí použít mobil coby kalkulačku. Ostudné, stojí v dopisu ministrovi

Zatímco čeští rodiče by uvítali plošný zákaz mobilů ve školách, tak vedení škol jsou v tomto ohledu benevolentnější....

Podvodná SMS působí, že ji zaslala banka. Útočníci jdou po údajích k účtu

Českem se šíří podvodná SMS, která příjemce informuje o zablokování identifikačního čísla. Tváří se, jako by ji...

Dva roky bez využití. Skončila poslední telefonní budka v Česku

Poslední telefonní budka stála v obci Hlubyně na Příbramsku. Při její slavnostní demontáži se uzavřela éra veřejných...

Očekávaný iPhone 13 Pro si už lze předobjednat. Není pro všechny

Přestože na premiéru iPhonu 13 si počkáme ještě minimálně tři měsíce, tak již nyní si lze předobjednat jeho dvě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Realme drtí ceny smartphonů, brzy se pustí i do dalšího zboží

Realme je na trhu teprve od roku 2018, přesto se značce daří porážet mnohé konkurenty. Svůj úspěch staví na velmi...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Udělejte si výlet k poslední telefonní budce v Česku. Zbývá jí 14 dnů

Poslední telefonní budka u nás má před sebou už jen čtrnáct dnů své existence. Sedmnáctého června bude slavnostně...

Jinonice i další stanice jsou 5G. Pokrytí metra se rozšiřuje

Počet stanic pražského metra, v nichž mohou cestující využívat vysokorychlostní mobilní internet, opět vzrostl. Do...

5G i do odlehlých oblastí v Česku. Pomohou dotace z EU

Pokrytí takzvaně bílých míst mobilním signálem v Česku si podle účastníků webináře společnosti Ericsson vyžádá výstavbu...

Sílí nový druh mobilních operátorů. Mohou být inspirací pro ty české

Ve Spojených státech už několik let sílí nový druh mobilních operátorů, který je pro zákazníky zajímavou alternativou....

SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti
SOUTĚŽ: Vyhrajte půlroční balení trošku jiných Rybiček s omega-3 pro děti

Zdravé tuky nebo-li omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....