Stávající ceny volání ovlivní až čtvrtý operátor, tvrdí předseda ČTÚ

  15:14aktualizováno  15:14
Podle předsedy Českého telekomunikačního úřadu Pavla Dvořáka neovlivní vstup virtuálních operátorů na mobilní trh ceny pro koncové zákazníky. Pokles by měl vyvolat až čtvrtý operátor, který by mohl vzejít z aukce frekvencí pro LTE sítě. Že lze přitom s cenami jít ještě níže, dokázal nový virtuální operátor Air Telecom.

Předseda ČTÚ Pavel Dvořák | foto: Zdroj: ČTÚ

Dvořák na konferenci týdeníku Euro zároveň podotkl, že v současnosti je na vznik virtuálních operátorů, kteří si pronajímají infrastrukturu od mobilních operátorů, již pozdě. "Stávající operátoři měli virtuální operátory pustit do sítě již v roce 2010. Tehdy se tomu bránili a regulátor jim to nemohl nařídit," dodal.

Připustil však, že Telefóniku a následně i Vodafone a T-Mobile mohl k razantnímu snížení původních cen neomezených tarifů o více než polovinu vést právě blížící se vznik virtuálních operátorů, podpořený regulací ze strany Českého telekomunikačního úřadu, a chystaný vstup čtvrtého operátora.

Měsíční paušály neomezených tarifů mobilních operátorů se nyní při dvouletém úvazku pohybují v rozmezí 691 až 749 korun. Nový virtuální operátor, kterým se stal ve spolupráci s T-Mobilem Air Telecom, přišel ve středu 18. dubna s ještě výhodnější nabídkou.

Neomezený tarif Air Telecomu stojí 640 korun (při úvazku), neobsahuje však neomezené SMS. Ty jsou součástí až druhého neomezeného tarifu, který je při částce 680 korun měsíčně při úvazku stále výhodnější než u stávajících mobilních operátorů.

Pokles cen až po vstupu čtvrtého operátora

Podíl virtuálních operátorů na trzích nebývá nikterak výrazný, a tak se nedá očekávat, že by přímo zasáhli do cenové politiky mobilních operátorů. Například na západoevropských trzích získali maximálně necelou pětinu trhu. Největší podíl mají ve Francii a Nizozemsku, ale například v sousedním Německu jim patří jen přibližně čtyři procenta trhu.

Do cen by tak mohl výrazněji promluvit až čtvrtý plnohodnotný mobilní operátor, který by mohl vzejít z aukce frekvencí pro sítě LTE. Návrh podmínek nové aukce pro veřejnou konzultaci zveřejnil regulátor v pondělí 8. dubna poté, co původní aukci v březnu zrušil.

Podle předsedy ČTÚ Pavla Dvořáka, kterému letos v dubnu končí funkční období, by se měla nová aukce uskutečnit co nejdříve a co nejrychleji, aby neodradila potenciálního investora, kterým je PPF Mobile Services. Ten v případě průtahů hrozí, že se aukce nezúčastní.

Nové podmínky by však měly proces urychlit a novému zájemci o vstup na mobilní trh zároveň umožnit přednostní získání vyčleněné části spektra v nejdůležitějším pásmu 800 MHz. Proti tomu se přitom staví všichni mobilní operátoři. T-Mobile se nechal slyšet, že by to mohlo ohrozit jeho budoucí investice v Česku.

Vyčlenění části frekvencí pro nového konkurenta přitom v současnosti obsahuje většina chystaných aukcí v Evropě, včetně sousedního Rakouska. Bylo součástí i skončené nizozemské aukce.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Další z rubriky

Pozor na 5G, aby nebylo nebezpečné. Evropa si musí pohlídat technologie

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise a unijní státy by měly při zajišťování bezpečnosti telekomunikačních sítí a jiné infrastruktury...

Babiš chce svléknout operátory. Mají prozradit reálné ceny mobilních dat

Premiér Andrej Babiš hovoří s novináři před odletem do USA. (5. března 2019)

Premiér Andrej Babiš jednal s mobilními operátory kvůli cenám mobilních dat. S jejich šéfy se dohodl, že mu do týdne...

Operátoři jednají ve shodě, tvrdí ČTÚ. Doplácejí na to zákazníci

Ilustrační snímek

Český telekomunikační úřad by mohl v budoucnu rozhodnout o cenové či necenové regulaci. Důvodem jsou výsledky aktuální...

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?

Najdete na iDNES.cz