Stávající ceny volání ovlivní až čtvrtý operátor, tvrdí předseda ČTÚ

  15:14aktualizováno  15:14
Podle předsedy Českého telekomunikačního úřadu Pavla Dvořáka neovlivní vstup virtuálních operátorů na mobilní trh ceny pro koncové zákazníky. Pokles by měl vyvolat až čtvrtý operátor, který by mohl vzejít z aukce frekvencí pro LTE sítě. Že lze přitom s cenami jít ještě níže, dokázal nový virtuální operátor Air Telecom.

Předseda ČTÚ Pavel Dvořák | foto: Zdroj: ČTÚ

Dvořák na konferenci týdeníku Euro zároveň podotkl, že v současnosti je na vznik virtuálních operátorů, kteří si pronajímají infrastrukturu od mobilních operátorů, již pozdě. "Stávající operátoři měli virtuální operátory pustit do sítě již v roce 2010. Tehdy se tomu bránili a regulátor jim to nemohl nařídit," dodal.

Připustil však, že Telefóniku a následně i Vodafone a T-Mobile mohl k razantnímu snížení původních cen neomezených tarifů o více než polovinu vést právě blížící se vznik virtuálních operátorů, podpořený regulací ze strany Českého telekomunikačního úřadu, a chystaný vstup čtvrtého operátora.

Měsíční paušály neomezených tarifů mobilních operátorů se nyní při dvouletém úvazku pohybují v rozmezí 691 až 749 korun. Nový virtuální operátor, kterým se stal ve spolupráci s T-Mobilem Air Telecom, přišel ve středu 18. dubna s ještě výhodnější nabídkou.

Neomezený tarif Air Telecomu stojí 640 korun (při úvazku), neobsahuje však neomezené SMS. Ty jsou součástí až druhého neomezeného tarifu, který je při částce 680 korun měsíčně při úvazku stále výhodnější než u stávajících mobilních operátorů.

Pokles cen až po vstupu čtvrtého operátora

Podíl virtuálních operátorů na trzích nebývá nikterak výrazný, a tak se nedá očekávat, že by přímo zasáhli do cenové politiky mobilních operátorů. Například na západoevropských trzích získali maximálně necelou pětinu trhu. Největší podíl mají ve Francii a Nizozemsku, ale například v sousedním Německu jim patří jen přibližně čtyři procenta trhu.

Do cen by tak mohl výrazněji promluvit až čtvrtý plnohodnotný mobilní operátor, který by mohl vzejít z aukce frekvencí pro sítě LTE. Návrh podmínek nové aukce pro veřejnou konzultaci zveřejnil regulátor v pondělí 8. dubna poté, co původní aukci v březnu zrušil.

Podle předsedy ČTÚ Pavla Dvořáka, kterému letos v dubnu končí funkční období, by se měla nová aukce uskutečnit co nejdříve a co nejrychleji, aby neodradila potenciálního investora, kterým je PPF Mobile Services. Ten v případě průtahů hrozí, že se aukce nezúčastní.

Nové podmínky by však měly proces urychlit a novému zájemci o vstup na mobilní trh zároveň umožnit přednostní získání vyčleněné části spektra v nejdůležitějším pásmu 800 MHz. Proti tomu se přitom staví všichni mobilní operátoři. T-Mobile se nechal slyšet, že by to mohlo ohrozit jeho budoucí investice v Česku.

Vyčlenění části frekvencí pro nového konkurenta přitom v současnosti obsahuje většina chystaných aukcí v Evropě, včetně sousedního Rakouska. Bylo součástí i skončené nizozemské aukce.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Samsung vyklízí sklady. Před příchodem novinky výrazně zlevnil top modely

Akce

Za měsíc Samsung představí nové top modely S10, tudíž potřebuje doprodat loňské stroje. Proto na ně připravil velké...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Za nejdražší Samsung S10 pořídíme dva nejlevnější a ještě zbude

Možné podoby různých verzí Samsungu Galaxy S10

Samsung nastaví s novou řadou Galaxy S10 promyšlenu strategii. Nový model nabídne v několika verzích, aby si ho mohlo...

Další z rubriky

Neotvírejte SMS za 99 korun, varoval úřad. Jenže to už je pozdě

Ilustrační snímek

Ve zpravodajství se objevilo další varování před podvodnými SMS z podezřelých telefonních čísel. Lidé si stěžovali, že...

Dočká se Česko dalšího operátora? Dozví se to až začátkem roku 2020

Český telekomunikační úřad

Český telekomunikační úřad na letošní rok plánuje aukci kmitočtů pro 5G sítě v pásmu 700 MHz uvolněném přechodem na...

Češi spotřebovali na silvestra rekordní množství dat a více volali

Provoz v mobilních sítích Silvestr 2018

Po letech poklesů a stagnace Češi na silvestra volali více než loni. Počet SMS zůstal stejný a o MMS zájem poklesl,...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PRO MOKROU LAKOVNU

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 21 000 - 21 000 Kč

Najdete na iDNES.cz