Tajemný čtvrtý český operátor. Co by mohl řešit americký gigant AT&T?

  8:01aktualizováno  12:46
Na nedávném ekonomickém fóru v Davosu se řešil nejenom první Apple Store v Česku, ale i možný čtvrtý mobilní operátor. Diskuse probíhala i s americkým gigantem AT&T.

Bude čtvrtým českým mobilním operátorem americký gigant AT&T? | foto: Profimedia.cz

Jméno operátora AT&T padlo v Davosu několikrát. Premiér Babiš jednal v Davosu přímo s šéfem AT&T Communication Johnem Donovanem, což je divize konglomerátu AT&T, která se zabývá mimo jiné mobilními sítěmi. 

Na jednání s AT&T se řešila kvalita mobilních sítí, ceny služeb a rozvoj sítí, což potvrdil iDNES.cz vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

V rozhovoru pro iDNES.cz premiér Andrej Babiš jednání s AT&T potvrdil. Informace poněkud zapadla, z části jí totiž přebila zpráva, že premiér řešil s šéfem Applu Timem Cookem otevření Apple Storu v Praze.

V každém případě by zpráva o nějaké účasti AT&T v mobilních sítích páté generace v Česku byla překvapivá. 

Ale popořádku. Aukce kmitočtů pro sítě 5G by měla být podle regulátora Českého telekomunikačního úřadu zahájena v druhé polovině letošního roku. Bude se týkat frekvencí 700 MHz a 3,5 GHz. 

Podle regulátora budeme výsledky aukce znát až začátkem roku 2020. Tudíž první komerční sítě 5G na nových frekvencích začnou fungovat nejdříve koncem příštího roku. Český telekomunikační úřad počítá s tím, že část spektra v aukci by vyhradil pro nové subjekty. 

O čtvrtém operátorovi se spekuluje už dlouho, mohl na trh vstoupit při minulé aukci frekvencí pro sítě 4. generace, ale žádný zájemce se nenašel. Trh je v podstatě saturovaný, od případného čtvrtého operátora se tak čeká především větší tlak na ceny. 

Teoreticky by se čtvrtým operátorem mohl stát leckdo. Od zcela nových subjektů přes zavedené zahraniční operátory až po různé společné podniky. V případě zahraničních operátorů se dlouhodobě spekulovalo o čínských společnostech, jenže zatím žádný tamní operátor expanzi mimo Asii nepodnikl. A v Evropě také není příliš mnoho hráčů, kteří by toužili po expanzi.

O to víc překvapuje zpráva o americkém operátorovi AT&T. To je všeobecně největší telekomunikační firma na světě. V případě mobilních sítí je to podle počtu zákazníků dvojka v USA a jednička na amerických kontinentech. Ale jinde ve světě mobilní služby ve vlastní síti nenabízí. 

Firma přesto v Česku funguje už od konce devadesátých let a aktuálně zde má centrum servisní podpory i vývojové kanceláře. Konkrétně v Brně v Campus Science Parku. Což s případnou aktivitou na českém mobilním trhu může i nemusí souviset. Mimochodem, pobočku má v Česku i největší operátor USA Verizon. Sídlí v Praze a v Ostravě.

Podle všeho asi AT&T nebude chtít expandovat na evropské trhy. Teoreticky se samozřejmě může zúčastnit aukce, to může vlastně skoro kdokoliv. Ale pravděpodobnější je nějaká forma spolupráce na technologické či jíné úrovni. A nebo třeba může AT&T působit jen jako poradce. 

Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

PŘEHLEDNĚ: Jak aktivovat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené

Apple Pay

Aktivace Apple Pay je v podstatě jednoduchá. Potřebujete platební kartu vydanou bankou, která Apple Pay podporuje,...

Další z rubriky

Neotvírejte SMS za 99 korun, varoval úřad. Jenže to už je pozdě

Ilustrační snímek

Ve zpravodajství se objevilo další varování před podvodnými SMS z podezřelých telefonních čísel. Lidé si stěžovali, že...

Zahraniční operátoři zlevňují, u českých to nejspíš nehrozí, tvrdí dTest

Ilustrační snímek

Podle loňské analýzy Evropské komise patří čeští operátoři k vůbec nejdražším unijním poskytovatelům elektronických...

O2 mění tarify. Věrným zákazníkům zvyšuje data na dvojnásobek

Nové tarify Free od O2

O2 od února změní tarifní nabídku. Nové budou názvy tarifů, věrní zákazníci dostanou dvojnásobek dat a přibude i zcela...

Najdete na iDNES.cz