Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Jako policie. Antimonopolní úřad chce přístup k osobním datům od operátorů

  1:08
V Poslanecké sněmovně čeká na projednání novela zákona o elektronických komunikacích, která podle Českého telekomunikačního úřadu implementuje Evropský kodex elektronických komunikací. Byť má podle úřadu zlepšit postavení spotřebitele, obsahuje i sporné rozšíření. Antimonopolní úřad totiž vyžaduje přístup k datům operátorů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tuzemští operátoři mají podle § 97 odst. 3 zákona o elektronických komunikacích (zákon č. 127/2005 Sb) povinnost uchovávat po dobu šesti měsíců provozní a lokalizační údaje. Tedy data o způsobu, místu a délce komunikace. Současně mají povinnost tato data bezodkladně poskytnout orgánům, které k nim mají ze zákona přístup. A zdaleka nejde jen o ty činné v trestním řízení či Policii ČR.

Vyžádat si je od operátorů může i Bezpečnostní informační služba, Vojenské zpravodajství či Česká národní banka, která je využívá pro účely potírání přestupků na úseku ochrany kapitálových trhů. Nicméně novela zákona o elektronických komunikacích, která čeká na projednání v Poslanecké sněmovně jako sněmovní tisk 1084, tento seznam nadále rozšiřuje. O stejné privilegium totiž usiluje i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). A nemusí být jediným.

Podle portálu digitalnisvobody.cz, který bojuje proti plošnému sběru provozních a lokalizačních údajů, totiž o stejném oprávnění uvažuje ministerstvo zdravotnictví pro hygienickou službu. Pravděpodobně v souvislosti s bojem proti šíření koronavirové pandemie. Rozšiřujícím se oprávněním pro další subjekty se podle portálu potvrzuje, že shromažďování dat k nějakému účelu vede k dalším nápadům, jak je využívat, přestože to nemá s původním účelem nic společného.

Účinnější nástroj pro boj s kartely, vysvětluje ÚOHS

Požadavek přístupu k datům operátorů antimonopolní úřad vysvětluje bojem proti kartelům. V důvodové zprávě poukazuje na to, že nejzávažnější praktiky bývají pečlivě utajovány a jejich odhalení a prokázání je velmi náročné.

„To platí zejména pro soutěžiteli uzavírané kartelové dohody (zakázané dohody o určení ceny, rozdělení trhu, bid rigging apod.), které představují porušení § 3 zákona č. 143/2001 Sb., o ochraně hospodářské soutěže a o změně některých zákonů (zákon o ochraně hospodářské soutěže), ve znění pozdějších předpisů, nebo článku 101 Smlouvy o fungování EU,“ vysvětluje antimonopolní úřad s tím, že při jejich vyšetřování potřebuje prokázat i existenci předchozích kontaktů mezi soutěžiteli.

Právě v tom by měly úřadu pomoci data operátorů. Podotýká totiž, že jen málokdo si o takových schůzkách vede písemné záznamy a na případné odposlechy není prý vybaven. Klíčové postavy nicméně i při osobních schůzkách mají při sobě v zásadě mobilní telefon.

„Pro prokázání jejich obecného kontaktu má pro ÚOHS velký význam i zjišťování polohy těchto zařízení v čase,“ vysvětluje v důvodové zprávě s tím, že často se při odhalování nedovolených protisoutěžních praktik setkává s mařením vyšetřování. Zaměstnanci šetřených subjektů tato zařízení znepřístupňují, zatajují či poškozují.

„Dost často se nám stává, že jednatelé nejsou, ztrácejí telefony nebo dostáváme upozornění na to, že dochází k nějaké komunikaci mezi podniky. Jediný způsob, jak to ověřit, je pouze prostřednictvím telefonů,“ vysvětlil loni v březnu pro Radiožurnál první místopředseda antimonopolního úřadu Hynek Brom.

Přístup k datům jen na základě soudního souhlasu

Úřad si od včlenění oprávnění do zákona, které označil za vhodné a potřebné, slibuje, že mu data operátorů v odůvodněných případech pomohou díky možnosti ověření, kde se v průběhu inspekce nacházel třeba mobilní telefon, prokázat porušení povinnosti spolupracovat a její maření. Tedy že mu pomohou k odhalování protisoutěžního jednání a následně k řádnému vedení správních řízení.

Na patřičná data by měl úřad zákonné právo pouze na základě soudního souhlasu. Ročně má jít o jednotky případů. „Maximálně však cca deset případů do roka,“ upřesnil ÚOHS ve zprávě. Mimo jiné ujišťuje, že shromážděné údaje nebudou jakkoli negativně použitelné vůči konkrétní fyzické osobě.

„ÚOHS tak sice bude žádat lokalizační údaje služebních mobilních zařízení fyzických osob, které jednají za, či jsou zaměstnanci, daného soutěžitele (právnické osoby), a které využívají tato telekomunikační zařízení v rámci svých pracovních povinností, nicméně na jejich základě bude prokazovat výhradně a pouze porušení povinnosti soutěžitelů vyplývajících ze zákona o ochraně hospodářské soutěže,“ upřesnil podrobnosti svého požadavku.

Úřad bude kvůli svému požadavku pod palbou dotazů

Poslanec Pirátů a trutnovský zastupitel Martin Jiránek nicméně v souvislosti se snahou antimonopolního úřadu získat stejná „privilegia“, jako má třeba Policie ČR či Bezpečnostní informační služba, vyjádřil začátkem ledna pochybnosti.

„Osobně mám s tímto návrhem dost problém. Na dalším jednání přímo s ÚOHS budeme pokládat hodně otázek, protože o potřebě této úpravy, když to napíšu politicky, nejsem vůbec přesvědčen,“ uvedl na Facebooku po jím svolaném online jednání Podvýboru pro telekomunikace.

Změna iniciovaná antimonopolním úřadem se zajídá i telekomunikační sekci Asociace kritické infrastruktury ČR. Její členové se domnívají, že přístup k datům operátorů by ÚOHS získat neměl. Současný okruh subjektů totiž podle nich může tuto pravomoc využít pouze pro určité účely sledující silný veřejný zájem, jako jsou ochrana bezpečností a zdraví obyvatel či ekonomické zájmy státu.

„Poskytnutím stejné pravomoci ÚOHS pro účely správního trestání by vznikl nebezpečný precedent prolamování a využívaní citlivých telekomunikačních dat v běžném správním řízení,“ informuje asociace s varováním, že přístup k datům operátorů by pak mohly následně vyžadovat i další orgány veřejné správy.

Za problematický považuje i fakt, že navrhovaná pravomoc ÚOHS se vztahuje na vyšetřování všech přestupků proti zákonu o ochraně hospodářské soutěže. „Nikoli jen například na kartelové dohody související s veřejnými zakázkami a tedy s dopadem na veřejné rozpočty,“ podotkla.

Mimo jiné upozorňuje, že navrhovaná úprava navíc nepřiměřeně zasahuje do základního práva na soukromí zástupců šetřených podniků. Může jít totiž i o řadové zaměstnance. Poukazuje přitom na fakt, že rozdíl mezi pracovním a soukromým telefonem se dnes již běžně stírá. Domnívá se proto, že navrhovaná úprava zákona o elektronických komunikacích může být v rozporu s ústavním pořádkem České republiky.

„ÚOHS již má k dispozici silné vyšetřovací nástroje v podobě místního šetření (kde může zajistit např. záznamy z kalendářů) či programu shovívavosti (na základě nějž mu může důkazy poskytnout jedna ze stran kartelové dohody),“ vysvětluje asociace s tím, že další rozšiřování okruhu subjektů majících přístup k datům operátorů je nepřípustné.

Autor:

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Nejsou dokonalé, ale jsou perfektní. Test Google Pixel 6 a 6 Pro

Více než dva měsíce Googlu trvalo, než své Pixely 6 a 6 Pro pomocí softwarových aktualizací vyladil tak, že snad...

Vodafone dá 30 GB za 167 korun. Ale má to háček

Vodafone začíná nabízet speciální edici předplacených karet. Především předplacenka Datová karta 30 GB může být pro...

V Česku to raději nezkoušejte. Proč jdou v Androidu vypnout 2G sítě?

V nejnovější verzi operačního systému Android najdete možnost, jak až na nouzová volání zablokovat příjem 2G sítí....

Garmin představil sedmičkové Fenixy. S dotykovým displejem i svítilnou

Chytré hodinky Garmin mají pro svou cílovou skupinu téměř kultovní status. Po delším čekání přichází sedmá generace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mokrá ranvej jako stopka pro boeingy. Kvůli rušení 5G hrozí vyjetí z dráhy

Letecké společnosti, které provozují Boeing 787, musí přijmout opatření při přistávání těchto letounů na mokrých či...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

O2 mění pevný mobilní internet. Nový umí 5G, ale funguje i na LTE

Nový modem stačí připojit do sítě a být na místě, kde je pokrytí signálem 5G nebo LTE. Přenosové rychlosti nejsou na...

Pražské metro je pokryté mobilním signálem. Až na jednu výjimku

Cestující v pražském metru mohou používat mobilní telefon prakticky bez omezení. Jedinou výjimkou je stanice Jiřího z...

Ztratili doma signál Vodafonu. Důvodem mohou být změny v síti kvůli 5G

Operátoři přezbrojují na 5G. Pro zákazníky to bude znamenat rychlejší data a větší kapacitu sítě. Jenže v některých...

Bezplatný roaming pro Brity končí. Změní postoj i tuzemští operátoři?

Již téměř dva roky není Velká Británie členem Evropské unie, z čehož plyne i oprávnění obnovit roamingové poplatky....

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...