Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Jako policie. Antimonopolní úřad chce přístup k osobním datům od operátorů

  1:08
V Poslanecké sněmovně čeká na projednání novela zákona o elektronických komunikacích, která podle Českého telekomunikačního úřadu implementuje Evropský kodex elektronických komunikací. Byť má podle úřadu zlepšit postavení spotřebitele, obsahuje i sporné rozšíření. Antimonopolní úřad totiž vyžaduje přístup k datům operátorů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tuzemští operátoři mají podle § 97 odst. 3 zákona o elektronických komunikacích (zákon č. 127/2005 Sb) povinnost uchovávat po dobu šesti měsíců provozní a lokalizační údaje. Tedy data o způsobu, místu a délce komunikace. Současně mají povinnost tato data bezodkladně poskytnout orgánům, které k nim mají ze zákona přístup. A zdaleka nejde jen o ty činné v trestním řízení či Policii ČR.

Vyžádat si je od operátorů může i Bezpečnostní informační služba, Vojenské zpravodajství či Česká národní banka, která je využívá pro účely potírání přestupků na úseku ochrany kapitálových trhů. Nicméně novela zákona o elektronických komunikacích, která čeká na projednání v Poslanecké sněmovně jako sněmovní tisk 1084, tento seznam nadále rozšiřuje. O stejné privilegium totiž usiluje i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). A nemusí být jediným.

Podle portálu digitalnisvobody.cz, který bojuje proti plošnému sběru provozních a lokalizačních údajů, totiž o stejném oprávnění uvažuje ministerstvo zdravotnictví pro hygienickou službu. Pravděpodobně v souvislosti s bojem proti šíření koronavirové pandemie. Rozšiřujícím se oprávněním pro další subjekty se podle portálu potvrzuje, že shromažďování dat k nějakému účelu vede k dalším nápadům, jak je využívat, přestože to nemá s původním účelem nic společného.

Účinnější nástroj pro boj s kartely, vysvětluje ÚOHS

Požadavek přístupu k datům operátorů antimonopolní úřad vysvětluje bojem proti kartelům. V důvodové zprávě poukazuje na to, že nejzávažnější praktiky bývají pečlivě utajovány a jejich odhalení a prokázání je velmi náročné.

„To platí zejména pro soutěžiteli uzavírané kartelové dohody (zakázané dohody o určení ceny, rozdělení trhu, bid rigging apod.), které představují porušení § 3 zákona č. 143/2001 Sb., o ochraně hospodářské soutěže a o změně některých zákonů (zákon o ochraně hospodářské soutěže), ve znění pozdějších předpisů, nebo článku 101 Smlouvy o fungování EU,“ vysvětluje antimonopolní úřad s tím, že při jejich vyšetřování potřebuje prokázat i existenci předchozích kontaktů mezi soutěžiteli.

Právě v tom by měly úřadu pomoci data operátorů. Podotýká totiž, že jen málokdo si o takových schůzkách vede písemné záznamy a na případné odposlechy není prý vybaven. Klíčové postavy nicméně i při osobních schůzkách mají při sobě v zásadě mobilní telefon.

„Pro prokázání jejich obecného kontaktu má pro ÚOHS velký význam i zjišťování polohy těchto zařízení v čase,“ vysvětluje v důvodové zprávě s tím, že často se při odhalování nedovolených protisoutěžních praktik setkává s mařením vyšetřování. Zaměstnanci šetřených subjektů tato zařízení znepřístupňují, zatajují či poškozují.

„Dost často se nám stává, že jednatelé nejsou, ztrácejí telefony nebo dostáváme upozornění na to, že dochází k nějaké komunikaci mezi podniky. Jediný způsob, jak to ověřit, je pouze prostřednictvím telefonů,“ vysvětlil loni v březnu pro Radiožurnál první místopředseda antimonopolního úřadu Hynek Brom.

Přístup k datům jen na základě soudního souhlasu

Úřad si od včlenění oprávnění do zákona, které označil za vhodné a potřebné, slibuje, že mu data operátorů v odůvodněných případech pomohou díky možnosti ověření, kde se v průběhu inspekce nacházel třeba mobilní telefon, prokázat porušení povinnosti spolupracovat a její maření. Tedy že mu pomohou k odhalování protisoutěžního jednání a následně k řádnému vedení správních řízení.

Na patřičná data by měl úřad zákonné právo pouze na základě soudního souhlasu. Ročně má jít o jednotky případů. „Maximálně však cca deset případů do roka,“ upřesnil ÚOHS ve zprávě. Mimo jiné ujišťuje, že shromážděné údaje nebudou jakkoli negativně použitelné vůči konkrétní fyzické osobě.

„ÚOHS tak sice bude žádat lokalizační údaje služebních mobilních zařízení fyzických osob, které jednají za, či jsou zaměstnanci, daného soutěžitele (právnické osoby), a které využívají tato telekomunikační zařízení v rámci svých pracovních povinností, nicméně na jejich základě bude prokazovat výhradně a pouze porušení povinnosti soutěžitelů vyplývajících ze zákona o ochraně hospodářské soutěže,“ upřesnil podrobnosti svého požadavku.

Úřad bude kvůli svému požadavku pod palbou dotazů

Poslanec Pirátů a trutnovský zastupitel Martin Jiránek nicméně v souvislosti se snahou antimonopolního úřadu získat stejná „privilegia“, jako má třeba Policie ČR či Bezpečnostní informační služba, vyjádřil začátkem ledna pochybnosti.

„Osobně mám s tímto návrhem dost problém. Na dalším jednání přímo s ÚOHS budeme pokládat hodně otázek, protože o potřebě této úpravy, když to napíšu politicky, nejsem vůbec přesvědčen,“ uvedl na Facebooku po jím svolaném online jednání Podvýboru pro telekomunikace.

Změna iniciovaná antimonopolním úřadem se zajídá i telekomunikační sekci Asociace kritické infrastruktury ČR. Její členové se domnívají, že přístup k datům operátorů by ÚOHS získat neměl. Současný okruh subjektů totiž podle nich může tuto pravomoc využít pouze pro určité účely sledující silný veřejný zájem, jako jsou ochrana bezpečností a zdraví obyvatel či ekonomické zájmy státu.

„Poskytnutím stejné pravomoci ÚOHS pro účely správního trestání by vznikl nebezpečný precedent prolamování a využívaní citlivých telekomunikačních dat v běžném správním řízení,“ informuje asociace s varováním, že přístup k datům operátorů by pak mohly následně vyžadovat i další orgány veřejné správy.

Za problematický považuje i fakt, že navrhovaná pravomoc ÚOHS se vztahuje na vyšetřování všech přestupků proti zákonu o ochraně hospodářské soutěže. „Nikoli jen například na kartelové dohody související s veřejnými zakázkami a tedy s dopadem na veřejné rozpočty,“ podotkla.

Mimo jiné upozorňuje, že navrhovaná úprava navíc nepřiměřeně zasahuje do základního práva na soukromí zástupců šetřených podniků. Může jít totiž i o řadové zaměstnance. Poukazuje přitom na fakt, že rozdíl mezi pracovním a soukromým telefonem se dnes již běžně stírá. Domnívá se proto, že navrhovaná úprava zákona o elektronických komunikacích může být v rozporu s ústavním pořádkem České republiky.

„ÚOHS již má k dispozici silné vyšetřovací nástroje v podobě místního šetření (kde může zajistit např. záznamy z kalendářů) či programu shovívavosti (na základě nějž mu může důkazy poskytnout jedna ze stran kartelové dohody),“ vysvětluje asociace s tím, že další rozšiřování okruhu subjektů majících přístup k datům operátorů je nepřípustné.

Autor:
  • Nejčtenější

Těžko za ty peníze najdete lepší smartphone. Test Motoroly G54 Power

3. prosince 2023

Skvělý poměr ceny a výkonu nabídne model Motorola Moto G54 Power Edition. Přednostmi telefonu jsou...

Tato krabička umí vyřadit nejen iPhony. V ohrožení jsou i ostatní zařízení

2. prosince 2023

Premium Unikátní nástroj pro technologické nadšence. Tak tuto malou plastovou krabičku s displejem a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O2 má novou Datamánii. Nabízí 1 000 GB a ukazuje nový trend

5. prosince 2023  10:08

O2 spouští novou nabídku pro svou řadu Datamánie. Podstatné je, že celá řada bude nyní dostupná...

Takové snové tarify můžeme jen závidět. Rozdíl je obrovský

1. prosince 2023  7:02

Najít v současné nabídce tuzemských mobilních operátorů neomezený tarif za méně než 500 korun je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dostanou data zdarma a mohou je proměnit v neomezená. Ne však pro sebe

4. prosince 2023  7:02

Nejen tuzemští operátoři v těchto dnech odměňují své zákazníky. Vánoční nabídky si přichystali i ti...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Nová aktualizace zásadně vylepší Messenger. Novinek je hned několik

9. prosince 2023

Populární chatovací aplikace Messenger od Facebooku se brzy dočká pořádně velké aktualizace, která...

Lépe taková neomezená data nedostanete. Ale zapomeňte na část služeb zdarma

9. prosince 2023

Premium Operátor O2 v těchto dnech představil pod názvem Datamanie tři nové tarify. Ty se stejně jako...

Hřiště pro dospělé? U Šantovky naleznete kuličkový bazén, který vás vrátí do dětství

8. prosince 2023  16:30

Advertorial Navštivte do 15. prosince olomouckou Šantovku a skočte po hlavě do kuličkového bazénu, kde se...

Depresi střídá naděje. Po hrůzném období to vypadá na lepší časy

8. prosince 2023  7:02

Dlouho nebylo pro výrobce smartphonů v Evropě tak špatně, jako ve třetím čtvrtletí letošního roku....

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...