Úřad to uvedl v pravidelné monitorovací zprávě. Sítě 5G otevírají možnosti pro nové služby, pro něž je rychlost, odezva a datová prostupnost klíčová. Využití mohou nalézt u technologií pro samořiditelná auta, u hlasem ovládaných domácích asistentů, telemedicíně i u chytrých domácností se senzory internetu věcí.
V současnosti ještě není dokončena mezinárodní standardizace sítí 5G. Jejich komerční spuštění se předpokládá po roce 2020, a to v návaznosti na chystané aukce vhodných kmitočtů.
„Chceme navázat na úspěch v rychlosti a míře pokrývání sítěmi 4. generace. V okamžiku, kdy 5G sítě budou plně standardizovány, bychom jen neradi zaspali na startu,“ uvedl předseda ČTÚ Jaromír Novák.
Do testování budou zapojeni mobilní operátoři i zástupci průmyslových podniků. V první fázi pilotního projektu přijdou na řadu praktické testy rychlosti a odezvy. Počítá se až s dvacetinásobkem rychlostí stávajících sítí 4. generace a odezvou pod pět milisekund.
První komerční síť 5G plánuje spustit v roce 2020 skupina Deutsche Telekom v Německu. Nový standard v živém provozu otestovala již loni v říjnu, první čtyři vysílače umožňující přenos signálu 5G se nacházejí v Berlíně.