Vyzkoušeli jsme první DivX přehrávač pro Google Android

aktualizováno 
Fakt, že telefony s Google Android na tom nejsou s multimédii nijak slavně, je všeobecně znám. Aplikace fotoaparátu mají dietní možnosti nastavení a vestavěný multimediální přehrávač nepodporuje řadu oblíbených formátů. Podporu vůbec nejoblíbenějšího kodeku DivX ale nedávno přinesl yxflash player.

Přehrávaní DivX filmů už zvládne každý Google Android

S nativní podporou DivX formátu jsou na tom telefony obecně na štíru. Třeba prvním Windows telefonem s certifikací DivX byl korejský Samsung Omnia.

Stejně dobře si s těmito klipy poradí i její nástupci Omnia II a Omnia Pro B7610. A pokud nevlastníte právě některou omnii, není třeba zoufat, na Windows Mobile existuje hned několik přehrávačů s podporou DivX. Nejznámějšími přitom je již dále nevyvíjený freeware TCPMP a jeho komerční sourozenec Core player.

Androidí telefony a vlastně i iPhone na tom v tomto ohledu byly ještě donedávna prachbídně. Na světě je již ale Samsung Spica i5700, který podporu DivX nativně umí a pro ostatní androidy je určen yxflash player.

Aplikace je dostupná v marketu, i když oproti zvyku nejde o freeware; yxflash player je komerční aplikací, nicméně je možné ji zdarma alespoň vyzkoušet. Ačkoli je hlavní předností přehrávače široká podpora video kodeků, stejně dobře si poradí i s množstvím audio formátů.

Podporované formáty:

  • mpg, avi (iPhone 3GS kvalita až 720p), mov/mp4 (iPhone 3GS až 1080p), flv, mkv, wmv/asf
  • mp3, aac, wma, ac3, pcm
  • stream (http, ftp, mms ...)
  • podpora TV-out (opět jen iPhone 3GS)

Prostředí přehrávače je docela intuitivní, základem je samozřejmě souborový manažer pro snadný výběr kýžených klipů a hudby. Při procházení adresářů program samozřejmě zobrazí jen podporované formáty a klepnutím na libovolných z nich dostanete na výběr, zda se má hned spustit jeho přehrávání nebo jej chcete přidat na playlist.

yxflash player yxflash player yxflash player

Pro rychlý výběr celého alba nebo série oblíbeného seriálu je určeno tlačítko add all. Horní lišta sestává ze čtyř záložek. První představuje souborový průzkumník, druhá slouží k zadání URL pro přehrávání streamovaného obsahu a další patří playlistu. Poslední záložka je ryze informativní.

Vše je uzpůsobeno pro snadné ovládání, tradičně nechybí podpora dotykových gest. Nelíbí se nám ale zobrazení playlistu, který nesestává pouze z názvů skladeb/filmů, ale zobrazuje celé jejich umístění (např. sdcard/mp3/xy.mp3). Seznam názvů souborů doplněný o ikonku signalizující jeho typ, by vypadal rozhodně lépe.

yxflash player yxflash player yxflash player 
Během testování jsme vyzkoušeli čtyři filmy, jejichž datový tok se pohyboval v rozmezí od 280 do 850 kbps. Pouze film v nejnižší kvalitě byl upravený aplikací PocketDivXEncoder, zbylé v kvalitě 600, 720 a 850 kpbs jsme ponechali v původní velikosti.

Testovaná Motorola Milestone zvládla všechny klipy přehrávat plynule, ovšem u snímku s nejvyšším tokem již bylo znát občasné zaškobrtnutí. Maximální bitrate přehrávaného filmu by tak neměl výrazně překročit hranici 700 kb/s, ideálně bitrate 500 – 600 kbps (pro Milestone, Nexus One by pravděpodobně videa přehrál lépe).

yxflash player yxflash player

Během přehrávání je na spodní transparentní liště známá sestava základních tlačítek přehrávače spolu s regulací hlasitosti. Horní pak zobrazuje časový průběh přehrávaného souboru, ovšem právě u datově hodně náročných snímků nepracuje korektně (stojí na místě).

Jedním dotykem je možné lišty skrýt a využít tak celou plochu displeje. Trochu nám vadilo, že program nikde nezobrazuje, který soubor aktuálně přehráváte. Snad na to autoři budou pamatovat v dalších verzích.

yxflash player yxflash player

Sečteno a podtrženo je yxflash player zatím jedinou cestou, kterak na androidích telefonech přehrát filmy bez předchozí konverze. Několik chybek sice má, ale ty jistě budou v dalších aktualizacích postupně eliminovány.

Zkušební verze dovolí přehrát pouze 2 minuty klipu, což je hodně přísné omezení. Cena licence je ale stanovena na přijatelných 10 USD (asi 190 Kč) a tak nikoho nezruinuje. Yxflash player existuje ve verzi pro Google Android, Windows Mobile, iPhone a Symbian S60 třetí a páté edice. Cena se napříč platformami neliší.

Oficiální stránky produktu

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Apple vydělal na Googlu přes 200 miliard korun. Je to zlatý důl

Apple XS Max stojí jmění. Za nejvyšší verzi vydáte přes 43 tisíc korun.

Díky přednastavenému internetovému vyhledávači od Googlu vydělal Apple loni astronomickou sumu. A i když se prodeje...

Další z rubriky

WhatsApp omezuje počet adresátů, bojuje tak proti falešným zprávám

WhatsApp je nejpopulárnější aplikací pro zasílání textových zpráv.

Nová akce komunikační sítě WhatsApp má za cíl zpomalit šíření falešných zpráv. Aplikace nově omezuje počet příjemců...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Najdete na iDNES.cz