Sunnysoft World off-line pro Pocket PC - konkurence pro AvantGo?

aktualizováno 
Zprvu poněkud nenápadný projekt české společnosti Sunnysoft začíná nabírat obrátky. Mobilní off-line prohlížeč pro Pocket PC s příznačným názvem World off-line nabízí nejen relativně pohodlnou synchronizaci informačních kanálů přímo na Pocket PC, ale také možnost detailního ovlivnění obsahu stahovaných stránek a vlastní webový portál. Podívali jsme se na zoubek nejnovější verzi World off-line 1.2.

Sunnysoft World off-line (WOL) je aplikace pro Pocket PC, pomocí které můžete přímo do svého kapesního počítače stahovat internetové a intranetové stránky včetně podstránek, obrázků i dalších typů přilinkovaných souborů. World off-line zatím existuje pouze pro Pocket PC 2002 a NEPOUŽÍVÁ žádnou externí aplikaci pro stahování informačních kanálů. Protože se jednotlivé kanály stahují přes aplikaci World Off-line přímo do Pocket PC, není v současné době možné synchronizovat je s desktopem či notebookem. 30denní zkušební verzi programu si můžete stáhnout zde, plná verze World off-line stojí 265,- Kč bez DPH. Anglofilové si mohou stáhnout anglickou verzi World off-line, k dispozici je pochopitelně i anglická verze World off-line portálu.

Hlavní obrazovka World off-line obsahuje položky pro čtení jednotlivých informačních kanálů, jejich synchronizaci a také dvě menu pro detailní editaci vlastností kanálů a přidání nových kanálů. Jednotlivé informační kanály si můžete personifikovat (a poté exportovat jejich nastavení) i přímo na webovém portálu World off-line (v češtině nebo angličtině), kde najdete několik set adres kanálů rozdělených momentálně do kategorií Cestování, Instituce, Kultura, Obchod a prodej, Počítače a internet, Výroba a průmysl, Služby a informace, Společnost, Věda a technika, Vzdělávání, Zábava, Volný čas, Zpravodajství, Nezařazené, Životní styl, Místní a Sport. Dal jsem si tu práci a spočítal počet dostupných kanálů - k datu 18. 3. 2003 se jedná o celkem 554 kanálů představovaných jednotlivými webovými stránkami nebo komplexními informačními servery. Není snad třeba připomínat, že většina z kanálů není v češtině, přesto ale mezi nimi najdete i několik desítek poměrně kvalitních českých informačních kanálů. Při editaci kanálů můžete měnit pořadí všech informačních kanálů, mazat kanály a přidávat nové. V hlavním pop-up menu World off-line najdete řadu voleb pro komplexní práci se všemi kanály umožňující hlavně jejich hromadné třídění, import a export. Také přesun datových souborů stahovaných programem (například z paměti Pocket PC na paměťovou kartou apod.) je možné provést velmi jednoduše přímo z hlavního menu. Samozřejmostí je nastavení proxy serveru umožňující například používat World off-line i na intranetové síti. Stahování dat standardně probíhá přes ActiveSync konektivitu a lze tedy využívat jak kolébku, tak i třeba samotný synchronizační kabel, eventuálně (pokud to zprovozníte) stahování dat přes rozhraní Bluetooth či infraport.


Výhodou World off-line je detailní nastavení vlastností každého informačního kanálu. Mimo názvu kanálu a jeho adresy (odkud se budou stahovat data) si můžete nastavit úroveň, do které se bude daný kanál stahovat. Nastavit je možné například i úroveň, do které se budou stahovat stránky vedoucí "mimo" hlavní stránku, tedy například stránky, jejichž odkaz směřuje na jinou doménu apod. Mezi další základní nastavení patří i maximální velikost kanálu, aktivace nebo vypnutí stahování obrázků, případně stanovení maximální povolené velikosti obrázků. Stahování souborů a jejich velikosti ovlivňují další dostupné volby, samozřejmostí je pak případné zadání loginu a hesla pro stránky s limitovaným přístupem. Aktuálnost celého kanálu řídí další volba - je možné nastavit automatickou aktualizaci daného kanálu a jeho "časové" parametry jako například den a čas, opětovné stažení kanálu po dokončení ActiveSync synchronizace apod. Při stahování obsahu kanálů jsou k dispozici stavové ikonky, které informují o dokončení kompletní nebo částečné synchronizace jednotlivých kanálů. Pokud se programu nepovede stáhnout některé stránky, dozvíte se to v informačním dialogu a můžete provést synchronizaci daného kanálu znovu.


Čtení kanálů standardně probíhá za pomoci Pocket Internet Exploreru, teoreticky je ale možné použít i alternativní webový prohlížeč 100% kompatibilní s Pocket IE. Jedinou podmínkou prohlížení kanálů je nutnost mít stále spuštěnou aplikaci World off-line, neboť její součástí je i jednoduchý HTTP server, který zabezpečuje načítání off-line stránek do Pocket IE. Na rychlém Pocket PC prakticky nepoznáte rozdíl při načítání off-line stránek uložených na paměťové kartě od rychlosti otevírání stránek uložených přímo v paměti kapesního počítače. Úvodní lokální stránka obsahuje seznam načtených (aktuálních) informačních kanálů a samozřejmě také ikonku pro rychlou synchronizaci kanálů a přepnutí do módu editace kanálů. Samotné prohlížení off-line stránek už není třeba popisovat - komfort při prohlížení informací je totiž přímo dán možnostmi samotného Pocket Internet Exploreru i jeho rychlostí při scrollování obsahu jednotlivých stránek.


Za necelé tři stovky je Sunnysoft World off-line vynikající pomůckou při čtení prakticky všeho na internetu, co vůbec lze převést do elektronické podoby a prohlížet s pomocí Pocket Internet Exploreru. Jako přímý konkurent AvantGo má Sunnysoft World off-line snad jen jednu nevýhodu; program je dostupný pouze pro platformu Pocket PC a práci komplikuje i menší počet informačních kanálů. Patrně žádný z majitelů kapesních počítačů ale tento drobný nedostatek nebude považovat za nijak výrazně limitující, neboť ve všech ostatní směrech patří World off-line na samou špičku off-line prohlížečů. Chybějící synchronizace jednotlivých informačních kanálů s desktopem nebo notebookem je už otázka jiná, řadě uživatelů ale ani tato vlastnost programu určitě nebude nijak výrazně vadit.
Autor:

Nejčtenější

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Ten nepřehlédnete. Vystouplý fotoaparát nových iPhonů bude obrovský

iPhone 11

Podoba nových iPhonů chystaných na září už je víceméně známá. Ještě více o tom, jak budou novinky vypadat, prozrazují...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Toto je budoucnost mobilů. Velký displej skrytý v malé tyčince

Designový koncept Samsung Galaxy Stick

Flexibilní displeje skýtají řadu možností, jak uživateli při zachování kompaktních rozměrů zařízení poskytnout zážitek...

Další z rubriky

WhatsApp omezuje počet adresátů, bojuje tak proti falešným zprávám

WhatsApp je nejpopulárnější aplikací pro zasílání textových zpráv.

Nová akce komunikační sítě WhatsApp má za cíl zpomalit šíření falešných zpráv. Aplikace nově omezuje počet příjemců...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Do komunikátoru WhatsApp přichází reklama

WhatsApp brzy umožní posílat libovolné soubory

Facebook se rozhodl nasadit reklamy i do své aplikace WhatsApp.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz