Přibližte svůj komunikátor běžnému mobilu. Ale pouze ve správě hovorů, SMS a profilů

aktualizováno 
Komunikátor, tedy Pocket PC s přídomkem Phone Edition, si zřejmě žádný uživatel nepořizuje primárně k telefonování. Tato hlasová služba, která je u běžných telefonů alfou omegou, jde u těchto přístrojů tak trochu na druhou kolej. Nový program Phone Suite ukazuje, že telefonování a vše s tím související může být o něco snazší a podobnější běžným mobilním telefonům.
Recenze programu Spb Phone Suite

Recenze programu Spb Phone Suite | foto: Radek Mikudík, Mobil.iDNES.cz

Společnost Spb Software House patří mezi nejznámější firmy produkující software pro OS Windows Mobile. Pomalu se stává tradicí, že se jakýkoli jejich nový program těší obrovské oblibě. Jistě si vzpomínáte třeba Spb Weather (podrobná předpověď počasí), program na správu financí s překvapivým názvem Spb Finance nebo nástroj na převod videa do formátu vhodného pro WM zařízení, Mobile DVD. Předposledním velkým projektem byl komplexní nástroj pro obrazovku Dnes, Spb Mobile Shell. Jehož podrobnou recenzi jsme již také přinesli.

Netrvalo dlouho a na světě je další velký počin. Tentokráte se ruští vývojáři rozhodli vylepšit možnosti telefonování PPC telefonů, které v základu není nijak bohaté a promyšlené.

Instalace programu zabere téměř 2,5 MB paměti. Jedná se ale o systémovou aplikaci, která poběží ihned po oživení zařízení a proto doporučujeme umístit jej přímo do ROM paměti. Závěr instalace končí soft resetem zařízení, což je u Pocket PC vcelku neobvyklé, ale u desktopu tak finišuje v podstatě každá instalační procedura.

 Dnes a Phone Suite plugin Spb Phone Suite - příchozí SMS Základní nastavení Phone Suite Plugin Phone Suite - volby zobrazení

Po instalaci je rázem vaše obrazovka Dnes bohatší o sadu Phone Suite, která obsahuje:
Jméno operátora
Nastavení profilů
Filtrování hovorů
Známý Photo Dial (k rychlému vytáčení)
Přehled o zmeškaných hovorech, příchozích SMS, MMS a e-mailech
Alternativu Comm Manageru
Plugin na obrazovku Dnes

Profily

Je velmi užitečná součást Phone Suite, jelikož umožňuje bleskurychlou změnu předem nadefinovaného profilu. V základní nabídce je profil Normální, Tichý, Hlasitý, Vlastní a čtveřice automatických profilů Headset, Auto, Kolébka, Jednání. Z obrázků je vidět, že nastavit lze snad úplně vše. Od běžných voleb jako hlasitost vyzvánění (v procentech) a typu upozornění až po lahůdky jako je intenzita podsvětlení, stavu telefonního či Bluetooth modulu.

Spb Phone Suite - editace profilů Spb Phone Suite - editace profilů Spb Phone Suite - editace profilů Spb Phone Suite - editace profilů

Máte-li komunikátor s Wi-fi modulem, pak samozřejmě v nabídce naleznete příslušnou položku. Nastavit lze také časový úsek, po který bude komunikátor v daném profilu. Víte-li, že následující dvě hodiny strávíte na divadelním představení, kde hlasitě vyzvánějící mobil vyvolá pohledy jakékoli jen ne obdivné, pak na tento časový interval jednoduše nastavíte tichý režim a je vystaráno. Používáte-li často handsfree sadu, pak zřejmě uvítáte možnost nastavení automatického přijmutí hovoru po určitém čase. V rozsáhlých nabídkách naleznete i volbu návratu profilů do továrního nastavení, což se také může hodit. Trochu nepochopitelně v menu chybí položka k výběru vyzvánění a nebýt této drobnosti, pak by byla práce s profily bezchybná.

Filtrování hovorů

Téměř k dokonalosti je vyvedena také filtrace příchozích hovorů. V nabídce jsou celkem čtyři možnosti. Volba Přijmout všechny hovory znamená, že vaše uši budou připraveny všem zájemcům bedlivě naslouchat v kteroukoli denní dobu. Zcela opačně se telefonní modul zachová v případě, že si usmyslíte Ignorovat vše. Zajímavější jsou ale dvě zbývající volby.

Filtrování hovorů - bílý seznam Filtrování hovorů - černá listina Filtrování hovorů - nabídka Filtrování hovorů - černá listina

První je Černý list, kdy do připraveného seznamu přiřadíte libovolný počet vašich “oblíbenců“ a ti se pak budou divit jak hodně voláte – váš telefon totiž pro ně bude vždy obsazený. Inverze k black listu je možnost Přijmout pouze bílý seznam. Do připravené kolonky je pak nutno umístit vaše skutečné oblíbence a kamarády, kteří pak nebudou mít problém s vámi telefonický hovor navázat. O nepřijatých hovorech členů černé listiny respektive těch, jejíž jména nefigurovala na listině bílé, budete samozřejmě informování formou zmeškaných hovorů.

Přehled o zmeškaných hovorech a SMS

Standardní přehled o zmeškaný hovorech není u komunikátorů (a vlastně u Windows Mobile obecně) doveden k dokonalosti. A to ani zdaleka. S použitím Phone Suite je však veškerá notifikace o míle napřed. V seznamu volání je konečně přímo zobrazeno také trvání hovoru, přesný čas jeho uskutečnění a především také fotka přiřazené danému kontaktu(ům).

Zmeškané hovory, SMS Zmeškané hovory, SMS Zmeškané hovory, SMS Zmeškané hovory, SMS


Můžete být informování třeba jen o určitých událostech, na výběr je přitom SMS, Ztracená volání, Volání i SMS. Varovat vás přitom zařízení bude buď melodií, vibracemi a nebo jejich kombinací. Navolit lze také hlasitost notifikace a její interval opakování (v případě, že první upozornění přeslechnete). Škoda jen, že nelze pro různé notifikace nastavit také odlišné melodie.

Photo Dial

Modul pro snadné vytáčení vybraných kontaktů se již objevil u předchozího Mobile Shell. Tehdy jsme programu vyčítali až příliš přisnou limitu v podobě pouhých pěti jmen z adresáře. Vývojáři si vzali tento nedostatek k srdci a hle, vylepšený Photo Dial je omezen čtrnácti kontakty.

Photo dial Photo dial a kontextové menu Základní nastavení Phone Suite Plugin Phone Suite - volby zobrazení

U každého z nich lze delším stiskem vyvolat kontextové menu, z něhož daný kontakt můžete editovat, odstranit, vytočit nebo zaslat SMS. V nastavení je možné upravovat pořadí jednotlivých fotek.

Plugin na Dnes

Jako každý program od Spb podobného ražení si i zde celý plugin můžete mírně personalizovat. V menu Vzhled si lze nastavit velikost jednotlivých typů ikonek a indikátorů. Položka Zobrazení je o dost bohatší. Tady lze jednotlivé ikony přidávat či odebírat z obrazovky Dnes.

Plugin Phone Suite - malá tlačítka a velké ikony Plugin Phone Suite - nastavení Plugin Phone Suite - malá tlačítka i ikony Plugin Phone Suite - volby zobrazení

Vše je jednoduché a hlavně rychlé. Phone Suite se vyznačuje také dokonalou integrací do Spb Mobile Shell a Pocket Plus. Jste-li majiteli licence na jednu z těchto aplikací a rádi byste vyzkoušeli i Phone Suite, buďte bez obav - dřívější program nezůstane nevyužit.

Alternativa Comm Manageru

Správce bezdrátových modulů plní svou funkci dokonale. Je snáze přístupný – ono miniaturní těžko přístupná ikonka tísnící se v rohu obrazovky a ikona mnohonásobně větší je pořádný rozdíl.

Alternativa Comm Manageru Alternativa Comm Manageru Spb Phone Suite a Mobile Shell

Tento modul slouží ke správě telefonu, Bluetooth a Wi-fi. Jednotlivé volby jsou, po vzoru Mobile Shell, dostatečně velké a tak není problém obsluha jednou rukou bez vytažení pera.

 Rozšířené vytáčení Rozšířené vytáčení Možnost zaslání SMS při zmeškaném hovoru Přehled hovorů

Zbývá zmínit funkci posílání SMS s přednastaveným textem na zmeškané (nebo blokované) hovory.

Závěr

Odpověď na otázku položenou v úvodu recenze je tedy poměrně jasná. Phone Suite je velmi povedenou aplikací na komplexní správu telefonních hovorů, příchozích SMS, MMS, e-mailů a vyzváněcích profilů. Jako bonus je servírován vylepšený modul Dial tab a Wireless manager pro správu bezdrátových modulů. Jde tedy o kvalitní nástroj, který je podobně jako předchozí Mobile Shell docela návykový.

Kromě vysoké kvality si programy od Spb drží ještě jednu vlastnost, která však není až tolik příjemná. Jsou totiž placené a to bez výjimky. K registraci Phone Suite si nachystejte 19,95 USD (přibližně 420 Kč). Cena to není nijak zanedbatelná, proto před eventuální koupí jistě oceníte možnost si program pořádně vyzkoušet a osahat. Patnáctidenní trial verze je k dispozici v celkem třinácti jazykových mutacích, mezi nimiž nechybí ani naše mateřština. Ještě dodejme, že Phone Suite spustíte pouze na komunikátorech s Windows Mobile 5.0. Jakákoli starší verze, včetně ještě stále dosti rozšířených WM 2003 SE, podporována není.

 
Témata: SMS, aplikace, MMS, Shell, software

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Neničte si prohlížením smartphonu oči. Poradíme, jak na to

Ilustrační snímek

Snížení jasu displejů mobilních telefonů může celkem výrazně ulevit vašim očím. K tomu jsou ideální noční či temné...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz