Portable Keyboard - redakční test

aktualizováno  1. ledna 0001 
Do redakčního testu se nám dostala další PDA klávesnice. Je z Dalekého východu, není to ani palcová miniklávesnička, ani velká externí klávesnice a její pořízení vám provětrá peněženku jen mírně. Na rozdíl od některých ostatních "internetových" produktů se k nám navíc již dováží a zajímat bude majitele PalmOS handheldů i iPAQů.

 

Chtěli byste si pořídit ke svému PDA klávesnici? Pak řešíte pravděpodobně asi následující rozhodovací dilema: 

Tzv. miniklávesničky jsou malé a relativně levné, pro nějaké serióznější psaní ale příliš malé. Dá se na nich psát jen palci a jako takové se hodí spíš k napsání SMSky, uložení nového kontaktu apod... To ale zase člověk zvládne rychleji na Graffiti plošce. Nemyslím napsat, to někdo umí rychleji hbitými palci, ale takovouto klávesničku je třeba vytáhnout z pouzdra, připojit k PDA, vzniklé zařízení někam položit a teprve pak můžete psát (nemluvě o nutných ovladačích apod.). Výjimkou jsou klávesničky přímo v handheldu (Treo, Sony NR/NX), ty se do "akce" chystat nemusí, ale to už je jiná kapitola a platí pro ně nevýhody z úvodu tohoto odstavce.

Velké externí klávesnice řeší svůj úkol vstupu znaků profesionálně a bez kompromisů. Píše se na nich pohodlně a můžete vkládat i dlouhé texty, omezeni se budete cítit pouze velikostí displeje PDA, s čímž stejně nic nenaděláte. Jenže velké klávesnice jsou dost objemné (ty skládací v "pracovním" rozloženém stavu), k jejich provozu potřebujete poměrně dost místa a jejich pořízení není nikterak levnou záležitostí. Průměrná cena většiny z nich se pohybuje kolem hranice 5 000 Kč, pokud máte to štěstí, že seženete klávesnici zrovna pro ten svůj konektor.

Na trhu se objevilo možné řešení - klávesnička Portable Keyboard. Není úplně miniaturní (a můžete psát tedy více prsty, tudíž rychleji a pohodlněji) a taky není klasicky veliká (a nezabere místo ani složená, ani rozložená do provozní podoby). Její cena je navíc docela rozumná - můžeme si přát něco víc?

Díky firmě Tespo jsem měli možnost tuto klávesnici poměrně detailně otestovat, takže dnešní redakční test bude věnován schopnostem této klávesnici, jejím možnostem i limitům. Pokusíme se rovněž vytipovat, komu by se takováto klávesnička mohla hodit a kdo ji naopak bude zřejmě po zásluze ignorovat.

 

Balení, krabice, design

Úhledná krabička ukrývá klávesničku ve složeném stavu. Jejím výrobcem je firma CitiPack, která ji dodává v několika modifikacích:

 • Palm V, m100 a m500
 • Handspring Visor a Edge
 • Compaq iPaq 3600/3700/3800
 • Sony Clié řady N a T

My jsme testovali variantu klávesnice pro Sony N/T. V balení najdete složenou klávesnici, disketu s ovladačem, malou brožurku k ovládání klávesničky a konektory pro připojení handheldu. V mém případě to jsou konektory pro Clié řady N a T, analogicky u ostatních produktů najdete konektory pro podporované handheldy.

Klávesnička samotná se dodává v zavřeném stavu. Nejsou tu jen přehnuté dvě poloviny klávesnice - kromě těchto plastových půlek je zde ještě robustní kovový mechanismus, který je na nich nasunut a po odstranění vám vytvoří stojánek na handheld. Samotné sestavení stojánku (je-li to stojánek) však není nikde nijak popsáno, ani znázorněno

Klávesnička v sobě ukrývá připojovací kabel, do kterého nasunete příslušný konektor a můžete připojit svůj handheld. Konektor už nemusíte ukládat zvlášť do krabičky - výrobce pro něj připravil v klávesnici zvláštní vybrání, do kterého jej můžete uložit. Klávesnici samotnou po přehnutí uložíte pohodlně v kterékoliv kapse od saka (v kapse od košile ne), protože je dost tenká.

 

Několik technických parametrů

 • rozměry: 100x90x16 mm (složená), 200x90x8 mm (rozložená)
 • baterie: nemá
 • počet kláves: 70
 • velikost písmenných kláves 8x6mm, rozteč 11mm
 • testovaný model:  KB-WP-003

 

Software

Firma ke klávesnici přikládá driver ve verzi 1.6. Ten vám na hlavní obrazovce umožní nastavit rychlost opakování znaků při podržení tlačítka a prodlevu pro zahájení opakovaného vkládání. Dole jsou tlačítka pro zapnutí/vypnutí klávesnice a kontrolních zvuků při zmáčknutí klávesy. V obrazovce CMD-SETUP můžete ještě přiřadit jednotlivým numerickým tlačítkům 1-9 aplikaci, kterou má spustit po zmáčknutí kombinace CMD+číslo.

Klávesy

Rozložení kláves je klasikcká QWERTY s děleným mezerníkem, tlačítky Shift, CapsLock a Tab po levé straně a BackSpace vpravo nahoře. Další tlačítka jsou již přizpůsobena potřebám handheldu:

 • Fn - modré tlačítko slouží jako přepínač druhé funkce kláves. Je to jedno z nejdůležitějších tlačítek klávesnice a ovládáte pomocí něj mnoho modře psaných alternativních funkcí (systémové OK, Delete, Send, Cancel, New, Show, Details, Note, Edit, dále přepínání podsvětlení, vložení zkratky, scrolování pod displeji, emulaci tlačítek Calc, Find, Menu a Apps). Můžete pomocí něj vkládat rovněž  alternativní znaky (v kombinaci s příslušnou klávesou - výčet znaků je v manuálu).
 • Kurzorová tlačítka jsou vpravo nahoře a obsahují rovněž alternativní funkce pro scrollování, Show a Details.
 • Vlevo nahoře jsou čtyři tlačítka emulující funkci hardwarových tlačítek v Palmu (Date, Phone, ToDo, Memo) a alternativně i softwarových tlačítek Apps, Menu, Calc a Find.
 • Ctrl je pomocné tlačítko pro označování textu a navigaci - v kombinaci s šipkami a tlačítky Shift a Cmd můžete označovat znaky, slova, řádky, či se přemísťovat v textu. Dalším využitím CTRL je základní editace Cut/ Copy/ Paste (Ctrl-x, Ctrl-c a Ctrl-p).
 • Cmd slouží v navigaci a rovněž pro vkládání zkratek, Zvláštní určení má pak při japonském OS.
 • Alt je další přepínací tlačítko a slouží k vyvolání alternativní znakové sady. Znaky na ní by měly korespondovat s vaší virtuální klávesnicí v obrazovce "INT" - viz dále u lokalizace.
 • Další tlačítka jsou ještě v pravé dolní části klávesnice - jsou to obvyklé PDA funkce, řada z nich má ještě alternativní (jsou modrá) funkce - Space, Done, Delete, Cancel, New.

 

Noční můra klávesnic -> diakritika

Rozložení kláves i funkční výbava je tedy docela slušná. Problém je ovšem již tradičně diakritika. Mnou testovaný driver ještě neměl zabudovanou podporu češtiny, podle vyjádření zástupce firmy Tespo by měla být hotova cca do 14 dnů a kupujícím ji zdarma zašlou, jestli ji ještě do té doby nebude mít vaše klávesnice už na disketě.

Jak vyplynulo z popisu kláves, klávesnice umí vkládat další znaky mimo základní ASCII sadu dvěma způsoby:

 • pomocí klávesové zkratky u klávesy Fn
 • pomocí alternativní funkce klávesy vyvolané pomocnou klávesou Alt. Zde rozložení odpovídá vaší INT virtuální klávesnici, kde jsou ovšem znaky uspořádány poněkud netypicky.

 

Zkušenosti a pocity z používání

Klávesničku jsem testoval bohužel bez diakritiky. Samotné psaní je bezpochyby pohodlnější než na miniklávesničkách. Můžete používat víc prstů, je to tak ještě na hraně používání všech deseti, ale to je nutno odzkoušet pro každou ruku. Na druhou stranu PocketKeyboard prostě není plnohodnotná klávesnice a zdvih tlačítek připomíná spíš klávesy na kalkulačce. Často se mi stalo, že jsem klávesu nedomáčkl, a do kláves se musí trošku silou. Musel jsem si zapnout pípání, abych měl lepší kontrolu nad pořizováním vstupů.

Diplomovou práci ani román bych na této klávesnici psát nechtěl. Ona na to není ani určena a, pokud máte na svoji externí klávesnici vyšší nároky, poohlédněte se raději v kategorii velkých externích klávesnic. Článek na Palmare, email, či zápis ze schůze bych ale na PocketKeyboard pořídil rozhodně lépe než s Graffiti (alespoň v mém případě).

Psal jsem do Wordsmithu, MemoPadu a dalších základních PalmOS programů. Klávesnice má dobrou podporu PalmOS povelů (viz popis kláves) a tím pádem nemusíte tak často pro stylus. Citelně jsem však postrádal tlačítko pro vyvolání menu. Ve WordSmith nefungují některé editační povely a zkrácené povely, ale to je trošku obecný problém. 

 

Závěr

Daní za poměrně čerstvou recenzi je skutečnost, že ještě není hotový ovladač k diakritice a součástí článku není tedy jeho odzkoušení a hodnocení. To je v našich končinách přece jen dost limitující faktor každé klávesnice. Podle firmy Tespo ale čeština bude. Je ovšem otázkou, jak bude řešena, protože popisované systémy vkládání dalších znaků nejsou pro běžné rozložení na PC klávesnici obvyklé a cokoliv neobvyklého vždy zdržuje.

Klávesnice je velmi malá, skladná a lehká - je zkrátka velmi mobilní a můžete ji mít sebou opravdu kdekoliv. Její uvedení do provozu i sbalení je rovněž otázkou vteřin. Obsahuje klasické rozložení kláves, které umožní psát více prsty, a k dispozici je celá řada dalších funkčních a ovládacích a kurzorových tlačítek.

Zdvih kláves je ovšem dost primitivní a musíte si odzkoušet, jestli vám bude vyhovovat. Na delší psaní to prostě není. Chybělo mi i tlačítko k vyvolání menu. Čeština se teprve připravuje.

Klávesnička by mohla vyhovovat lidem, kteří chtějí zůstat mobilní, upřednostňují pro středně dlouhé psaní (email, zápis z porady apod.) klávesnici a nevyhovuje jim maličká palcová klávesnička.

 

 

Portable Keyboard

Externí klávesnice k PDA modelům

Výrobce: Citipack (zapůjčeno firmou Tespo, s.r.o. )
Verze: KB-WP-003
Jazyk: anglicky
Podporované handheldy: PocketPC
Cena: cca 2.000 Kč

Hodnocení Palmare.cz

+ 
Lehké, malé a skladné - zkrátka "mobilní"
QWERTY rozložení kláves, možnost psaní více prsty
Funkční a definovatelné klávesy
Přijatelná cena

-  
Diakritika se teprve připravuje
Poměrně špatný zdvih kláves

 

 

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

Vodafone spouští neomezená data. Má to háčky, jednotlivec si tarif nepořídí

Vodafone

Vodafone začne nabízet tarify s neomezeným datovým připojením. Ovšem jen u tarifů pro více osob a s podmínkou...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Najdete na iDNES.cz