Photo5: Photoshop pro Psiona

aktualizováno 
Program, který je pro svět Psionu stejný jako Photoshop pro svět PC uvedla na trh firma PalmScape. Je jím editor Photo5, se kterým lze pracovat s fotografiemi téměř jako na PC.

Před krátkou dobou jsem popisoval program pro technické kreslení na Psionu. Jmenoval se CADmx. Tento program dokázal, že i na malých počítačích se dají dělat velké věci. Dnes je zde další takový program, který nám opětovně ukáže, jak se na malých strojích dělá velká grafika. Program, který je pro svět Psionu stejný jako Photoshop pro svět PC uvedla na trh firma PalmScape. Je jím editor Photo5, se kterým lze pracovat s fotografiemi téměř jako na PC.

Program podporuje například i grafické formáty jpeg, bitmap a GIF (k importu těchto formátů je nutné mít registrovanou verzi MBMview). Načítat data lze ovšem také přímo z digitálního fotoaparátu. Někdo by mohl namítnout, že zde může být omezení velikosti obrázku, ale opak je pravdou. Samotní tvůrci programu hovoří o tom, že lze v Photo5 pracovat s obrázky i většími, než je 1200x1200 bodů. To nám dává dostatečně velký prostor pro práci s nimi. Ovšem nemyslím, že na Psionu 5 bychom chtěli pracovat s takovýmto obrázkem. Už jen menší displej, na kterém by bylo zapotřebí častého rolování je dosti omezujícím faktorem.

photo5

Funkce programu:

Kreslení
Kreslení je řešeno velmi efektivně. Menu pro kreslení je dynamické a lze jej rozšiřovat například o vlastní nadefinované štětce. Při prvním spuštění programu je zde nadefinováno standardně 30 různých štětců, které lze doplňovat o vlastní.

Při kreslení štětcem lze používat i různé styly, které lze rovněž individuálně modifikovat. V poslední verzi programu je i nový nástroj - Flood Fill. S ním je možné vyplňovat plochy barvou, či dokonce texturou, kterou si sami zvolíme.

Editace
Editace je jednou z hlavních částí tohoto programu. Photo5 zachovává až 20 obrazů v clipboardu. To umožňuje snadnou tvorbu komplexních kreseb pomocí clipboardu. S pomocí těchto "vrstev" lze obraz duplikovat, používat na jeho části různé masky a transformace.

V tomto ohledu se práce v Photo5 podobá trochu práci v programu Photoshop.

Transformace
Nahrané obrázky, či jejich selektované části lze volně škálovat, zkreslovat nebo protahovat. Obrázky lze rovněž zrcadlově převracet, transformovat jejich formát do jiných tvarů (např. lichoběžník) apod.

Nově zavedené jsou na kapesních počítačích FILTRY
S filtry jsme byli zvyklí pracovat pouze na "velkých" počítačích, jak je dnes známe klasicky (bedna, obrazovka, klávesnice). S Photo5 se ovšem tato vlastnost přenáší i na kapesní počítače a tím je uvádí ještě hlouběji do světa digitálního zpracování obrazů.

Photo5 podporuje většinu běžně používaných filtrů (Emboss, Solarize, Mosaic, Fracture, Warp, Line Art, Wave Distort,Pattern, Wet Glow, Charcoal). To je jen část filtrů, které lze použít ve Photo5.

Animace
S touto funkcí lze jednoduše vytvářet animace, které lze pak kompresovat, reverzně převracet, importovat z PC a dále exportovat.

Jejich tvorba je poměrně jednoduchá. Buď stačí kopírovat frejmy do dalších a nebo vytvářet každý další frame zvlášť. Ve Photo5 jsou integrovány také předdefinované cesty nebo spíše pluginy, které vytvoří animaci objektu, který se odráží uvnitř určitého objektu od strany ke straně atd....

Plug-in
Velkým plusem tohoto programu je také to, že je rozšiřitelný a modifikovatelný. Chybí vám zde něco? Není nic jednoduššího, než si potřebnou funkci vytvořit vlastnoručně.

Pluginy, které jsou napsány dalšími lidmi nebo firmami mohou například podporovat BMP konverzi, Texture TV, sketch a jiné funkce.

Mezi další funkce, které nyní Photo5 nově podporuje je vestavěný picture browser, což umožňuje rychle prohledávat v adresářích obrázky, takže se k nim zrychlí přístup.

Dále program umožňuje kopírovat obrázky přímo do systémového clipboardu, takže je lze vkládat přímo do Wordu, či jiných aplikací. Tato funkce se typicky hodí pro vytváření prezentací.

Od starších verzí se prý zvedla i nahrávací doba obrázků, která se pohybuje většinou v rozmezí několika málo sekund.

Program lze stáhnout opět na stránkách výrobce (PalmScape) a nebo na našem serveru (Photo5). Registrace programu stojí 18 liber.

Autor:
 
Témata: fotografie, trh, Word

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

PŘEHLEDNĚ: Jak aktivovat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené

Apple Pay

Aktivace Apple Pay je v podstatě jednoduchá. Potřebujete platební kartu vydanou bankou, která Apple Pay podporuje,...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Najdete na iDNES.cz