Nezbytné aplikace pro váš smartphone: co v něm prostě musíte mít

  9:00aktualizováno  9:00
Nabídka aplikačních portálů čítá až stovky tisíc titulů. Přinášíme přehled aplikací, kterými byste si rozhodně měli vybavit svůj nový smartphone.

Nabídka aplikací pro smartphony je obrovská, jen zlomek z nich ale stojí za to. | foto: sosiphone.com

Fotogalerie

Vybrali jsme ty, které stojí minimálně za vyzkoušení a věříme, že se řada z nich zabydlí ve vašem smartphonu natrvalo.

Ne všechny vybrané aplikace jsou ale k dispozici pro všechny hlavní platformy, proto u některých přidáváme alternativní volbu pro nepodporované operační systémy.

V přehledu najdete aplikace na přehrávání videí, úpravu fotek, převodník jednotek nebo komplexní jízdní řády. Na cestách přijde vhod off-line navigace nebo všestranný překladač.

Adobe Photoshop Express

Kvalita integrovaných fotoaparátů se u mobilů stále zvyšuje a i průměrný zachytí, při dobrých světelných podmínkách, slušné snímky. Ne každý smartphone ale v základu disponuje aplikací k jejich dodatečným úpravám. Mobilní Adobe Photoshop patří k povedenějším z nich.

Nabízí základní úpravy jako oříznutí snímku, otočení nebo zrcadlové převrácení, dále změnu saturace, jasu a kontrastu. Snímek lze také rozostřit, ozdobit jej některým z celé řady efektů a úpravy zakončit orámováním snímku.

Výhodou je možnost vytvoření Adobe ID, v rámci kterého máte zdarma 2 GB prostoru pro fotky. Každý nový snímek z telefonu je pak automaticky s účtem synchronizován. Fotky lze snadno poslat e-mailem nebo sdílet na Facebooku a Twitteru.

Operační systém Android mobilní, iPhone
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: rychlá úprava fotek přímo v mobilu, Adobe ID s 2 GB datového prostoru zdarma
Alternativa:
Pro Symbian: Infrared Photo Editor
Pro Windows Phone 7: Thumba Photo Editor (20 Kč)

ConvertPad

Při návštěvě zahraničních zemí se kromě cizího jazyka můžete potýkat také s rozličnými jednotkami. ConvertPad vás nenechá na holičkách. Seznam podporovaných fyzikálních veličin je široký. S cestováním ale souvisí hlavně převody světových měn, i zde však ConvertPad boduje.

Směnné kurzy se však mění, na rozdíl od vazeb mezi různými jednotkami, a proto je zde možnost před přepočtem stáhnout aktuální kurz. Pak už jen do připraveného pole zadáte množství dané měny a zvolíte, na kterou se má provést přepočet.

Bohaté je nastavení, kde lze měnit velikost písma, odstup řádků, rozložení tlačítek nebo interval automatické aktualizace měny.

Hodnocení:Ucelený pomocník při převodu mnoha jednotek snad všech fyzikálních veličin poslouží i jako konvertor měn.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: česká lokalizace, jednoduché prostředí, kompletní nabídka veličin a světových měn
MINUSY: jen pro Google Android
Alternativa:
Pro iOS: UnitConverter (0,79 €)
pro Symbian: UnitConverter Free (zdarma, verze Pro 30 Kč)
Pro Windows Phone: Convert2Go (zdarma)

DropBox

S rozmachem cloud-computingu si aplikace pro správu dat na vzdálených serverech hledají cestu do mobilních telefonů. Nejznámějších z poskytovatelů je Dropbox.

Po založení účtu máte bezplatně k dispozici 2 GB prostoru, které můžete dle libosti zaplnit libovolnými soubory, ať už kancelářskými dokumenty, fotografiemi nebo videi.

K uloženému obsahu budete mít přístup z jakéhokoli telefonu nebo počítače. Všechny provedené změny jsou následně synchronizovány, a proto jsou dokumenty k mání vždy v aktuální podobě (např. po úpravách).

Uživatelé Windows Phone 7 mají v základu na serverech SkyDrive k dispozici hned 25 GB prostoru, pokud by přeci jen raději využívali Dropbox, nabízí se klient Box Files for Dropbox.

Operační systém Android mobilní, iPhone
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: data chráněna šifrováním, 2 GB prostoru zdarma, bohaté možnosti sdílení uložených dat

Evernote

Evernote představuje jednoduchý, ale zároveň funkčně nabitý elektronický zápisník, který si krom psaných poznámek zapamatuje také mluvené slovo. Zachycené snímky lze doplnit libovolným komentářem, nabízí se i funkce úkolovníku. Součástí jsou bohaté možnosti formátování textu. Poznámky lze pro následnou lepší filtraci doplnit štítky nebo je obohatit o obrázek či video.

Se všemi vytvořenými záznamy můžete následně pracovat odkudkoli, vše se totiž ukládá na k vašemu účtu přidělené místo na vzdálených serverech. Z libovolného internetového terminálu (PC, telefon, tablet) tak můžete svá data kdykoli spravovat.

Evernote patří k vůbec nejstahovanějším titulům z nabídek aplikačních portálů.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, BlackBerry, Win 7
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: ideální nástroj pro zápis poznámek nebo mluveného projevu, záznamy lze třídit podle přiřazených štítků, přístup k uloženým záznamům kdykoli a odkudkoli

Google Earth

Umožňuje několika tahy prstů objevovat místa na Zemi vzdálené i tisíce kilometrů od vaší pozice. Jde o podrobný 3D model planety, který kromě plastického terénu volitelně zobrazuje i další objekty nebo informace, a to v závislosti na tom, které vrstvy jsou v nastavení povoleny.

Kromě 3D modelů budov se nabízí zobrazení hranic států, silnic nebo zobrazení informací o místech z Wikipedie. Aktivovat lze také panoramatické fotografie zajímavých míst. Pro pohodlnější ovládání 3D modelu jsou podporována dotyková gesta včetně multi-touch zoomu.

Jedinou nevýhodou zůstává datová i hardwarová náročnost, svižnou prohlídku planety si dopřejete leda na výkonnějším telefonu připojenému k wi-fi síti.

Operační systém Android mobilní, iPhone, Android tablet, Apple tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: 3D model Země v kapse, možnost aktivace mnoha informačních vrstev, pouze pro Android a iOS

Google překladač

Překladač je mobilní podoba oblíbeného internetového nástroje s českým uživatelským prostředím. Filozofie ovládání je shodná: do připraveného pole napíšete kýžené slovo, větu nebo frázi a vyberete jazyk, do kterého se mají slova přeložit (výchozí překladač jej obvykle rozpozná). Po odklepnutí se zobrazí překlad, u světových jazyků dokonce i mluvený (lze vypnout).

V nastavení můžete aktivovat podrobnější výklad, kdy překladač ke slovu přidá i obvyklá slovní spojení a podobně. Google translator tak může nahradit i obousměrný mnohojazyčný slovník, platí ale, že bez aktivních datových přenosů neposlouží. To ale téměř žádná aplikace z dnešního přehledu. Novinkou je od října 2011 překlad hlasové konverzace. Podporováno je několik světových jazyků včetně češtiny.

Hodnocení: Mnohojazyčný obousměrný slovník si poradí kromě slov i s celými větami. Potřebuje ale připojení k internetu. Nově umí i překlad hlasové konverzace z a do češtiny.

Operační systém Android mobilní, iPhone, Win 7, Android tablet, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: rychlý překlad slov i celých vět z (do) všech světových jazyků, On-line překlad konverzace z a do češtiny, u nejpoužívanějších jazyků i mluvený překlad
MINUSY: Nutné připojení k internetu

Google Goggles

Aplikace provede analýzu zachyceného objektu. Ať už jde o předměty, budovy nebo umělecká díla, brýle od Google většinou dobře zafungují.

Kýžený objekt stačí telefonem vyfotit a počkat, zda aplikace analýzou najde shodu. Pokud ano, nabídne například fotografie podobné zachycenému objektu, případně pokud jde o unikát (zmíněné význačné stavby) přidá i detailní informace. K tomu aplikaci pomůže i vaše poloha, kterou zjistí za pomocí GPS. Goggles slouží i jako čtečka čárových kódů, na základě kterého identifikuje daný výrobek a nabídne cenové srovnání.

Hodnocení: Pomocník při identifikaci libovolných předmětů pomocí vestavěného fotoaparátu je nejúspěšnější při zachycení například známých architektonických děl, slouží i jako identifikátor výrobků pomocí čárových kódů.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: multimediální vyhledávání skrze fotoaparát telefonu, nově také čtečka vizitek, čtečka čárových kódů
MINUSY: zatím jen pro Google Android

Google SkyMap

Stačí zamířit telefon na oblohu a na displeji přímo uvidíte zakreslená nejznámější souhvězdí a další vesmírné objekty. Výsledky se dynamicky mění podle toho, jak s telefonem pohybujete.

Přímo v telefonu navíc máte galerii několika známých souhvězdí a mlhovin. Součástí je vyhledávač vyhledávač, v němž zadáte požadovaný cíl (planetu, hvězdu apod.), a následně je objekt zakreslen na hvězdnou mapu i s ukazatelem, kam máte mířit.

Google SkyMap

Hodnocení:Vynikající aplikace pro poznávání hvězdné oblohy a nejrůznějších vesmírných objektů.

Operační systém Android mobilní, Win XP a novější, Win 7 a novější, Linux PC, Android tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: Automatická úprava pozice, Galerie vesmírných objektů, Automatický hledač
MINUSY: Galerie by mohla být větší

IM+ Pro

Aplikace z dílen týmu ShapeServices je pravděpodobně nejpovedenější svého druhu. Skrze IM+ se můžete připojit ke všem možným sociálním sítím. Kromě hojně používaného ICQ, Facebooku a Skypu je podporován Live Messenger od Microsoftu, GTalk, Yahoo! a další.

Uživatelské rozhraní tvoří tři karty s kontakty, aktivními dialogovými okny a přehledem nastavených účtů. Kromě Push módu, který šetří baterii a doručí vám zprávy od přátel i po opuštění aplikace (možnost zvolit úplné ukončení nebo přechod do Push módu), je novinkou komunikační systém Beep, který umožňuje doručit zprávu i kontaktu, který má aplikaci úplně vypnutou (neběží ani v Push módu).

Operační systém Android mobilní, iPhone, BlackBerry, Win 7
Čeština: NE
Cena: 39 Kč
PLUSY: podporuje spousty sociálních sítí, neustále nové funkce, přehledné

Jízdní řády MAFRA a.s. (Google Android)

Při vyhledávání kýženého spoje oceníte našeptávač, který urychlí zadání výchozí a cílové stanice. Dalším prvkem, který vede ke svižnému nalezení nejvhodnějšího spoje, je možnost zvolit mezi vlakovými a autobusovými linkami z roletky v pravé horní části displeje.

Vyhledané spoje v detailu nabídnou celkovou vzdálenost a základní cenu, klepnutím lze zobrazit kompletní trať daného dopravního prostředku. Spoj lze poslat formou SMS nebo emailem, přidat jej do kalendáře nebo nastavit upozornění libovolnou dobu před odjezdem, abyste nezmeškali. Často využívané spoje lze uložit mezi oblíbené, součástí je i historie vyhledávání.

Samozřejmostí jsou spoje MHD v městech, kde pravidelné linky jezdí. Ty jsou v některých městech doplněny přehlednými mapami spojů.
Velmi užitečná je v tomto směru možnost zobrazení odjezdů z dané zástavky ve městě, rychlá a praktická funkce. V nastavení lze aktivovat GPS lokalizaci a zvolit jazyk uživatelského prostředí.

Operační systém Android mobilní
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: bezplatná aplikace jízdních řádů s vždy aktuálními daty, chytrý našeptávač stanic, vyhledávání odjezdů MHD ze zvolené zastávky
  • Stahujte na této adrese.
Alternativa:
Pro iOS: Jízdní řády MAFRA a.s.
Pro Windows Phone: WMM Jízdní řády

MX Video Player

Stále větší úhlopříčky smartphonů dovolují je při dostatečné zásobě energie použít jako přehrávač filmů. Schopnosti v základu přehrát nejběžnější video formáty se ale značně liší. Nejlépe na tom v tomto ohledu jsou androidí smartphony od Samsungu, které přehrají videa v kontejneru DivX/Xvid i s titulky. Pro ostatní telefony s tímto systémem je tady výborný MX Video Player.

Bezplatná aplikace si s uvedenými videi poradí, navíc přehraje i .mkv, .mp4, .mpeg a .3gp. Výhodou je, že umí také zobrazit titulky, stačí mít soubor (.sub, .txt, .srt) pojmenovaný stejně jako video. V případě, že by titulky neseděly, nabízí se možnost jejich synchronizace. Přehrávač výborně rozumí dotykovým gestům. Vertikálními tahy po displeji nastavujte hlasitost (pravá část displeje) nebo jeho jas (v levé části). Horizontálními tahy pak posouváte video vpřed nebo vzad. Bezplatná verze zobrazuje reklamy, verze bez reklam stojí 98 Kč.

Operační systém Android mobilní
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: přehraje velké množství formátů, zobrazí titulky, které je možno synchronizovat, možnost nastavit typ fontu i jeho velikost, pohodlné ovládání
Alternativa:
Pro iOS: OPlayer (60 Kč)
Pro Symbian: Mobiola Media Player
Pro Blackberry: xPlayer (160 Kč)

Opera Mini

Není rychlejšího nástroje k prohlížení webových stránek v mobilu, než je norská Opera Mini. Fígl je v tom, že prohlížeč načítá předem připravené verze webů z proxy serverů Opery, čímž jsou nezbytná data ke zobrazení stránky redukována až o 80 %.

Opera Mini nabízí i intuitivní uživatelské rozhraní, potěší úvodní obrazovka s odkazy na 9 nejoblíbenějších webů. V nastavení lze měnit velikost textu, kvalitu načítaných obrázků nebo aktivovat zobrazení webu do jednoho sloupce. Potěší funkce Opera Link k synchronizaci historie a záložek s libovolným prohlížečem Opera napříč platformami.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, BlackBerry, Win starší
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: velmi rychlé prohlížení webu i přes GPRS/EDGE, plynulý multi-touch zoom, Opera Link

Shazam

Slyšíte právě nějakou zajímavou písničku a nemůžete si vzpomenout na název? Stačí vytáhnout telefon a nechat Shazam zaposlouchat se do melodie po dobu zhruba patnácti vteřin. Výsledkem ve většině případů budou přesné údaje o skladbě, jako je název písničky, interpret, album a případně odkazy ke stažení či poslechu na serveru YouTube. V omezené verzi můžete takto vyhledávat pět písniček do měsíce.

Hodnocení: Vynikající služba pro rozpoznávání písniček.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, BlackBerry, Win 7, Android tablet, Apple tablet
Čeština: NE
Cena: 70 Kč
PLUSY: vysoká úspěšnost rozpoznání, rychle vrací výsledek
MINUSY: nutnost připojení k internetu, omezení pouze na pět písniček do měsíce (iOS)

SmartMaps.cz

Výborná aplikace s kvalitními mapovými podklady existuje vedle placené verze i v bezplatné podobě. Ta je sice samozřejmě funkčně oproti plné verzi očesána, přesto jde asi o nejlepší bezplatný navigační software (Nokia mapy nepočítaje).
Do telefonu si lze stáhnout pro offline použití autoatlas ČR-SR (1:300 000 nebo 1:500 000), který lze využít i bez aktivního datového připojení. V nastavení lze plánovat trasy a ty ukládat do itineráře. V nabídce je i výpočet zadané trasy pod zadaného parametru (nejkratší, nejrychlejší, turistická apod.).

Operační systém Android mobilní, Symbian, Win starší
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: kvalitní offline mapy ČR a SR, hlasová navigace, široké možnosti nastavení
Alternativa:
Pro iOS: Mapy.cz
Pro Windows Phone 7: Mapy.cz

TV Program

Velmi povedený titul sleduje vysílání 92 kanálů včetně hlavních českých a slovenských televizních stanic. Úvodní obrazovka standardně obsahuje ikonky 9 stanic, podobu nabídky ale můžete dle libosti změnit.

Program pořadů je možno prohlížet v horizontu jednoho týdne, po klepnutí na vybranou stanici se zobrazí aktuální seznam pořadů. U právě vysílaného titulu je indikace jeho průběhu. Roletka v horní liště pak slouží ke zobrazení programu v konkrétní den. U filmů a seriálů potěší propojení s filmovými databázemi ČSFD a IMDB.

Operační systém Android mobilní
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: velký výběr televizních stanic, propojení s filmovou databází, zdarma
Alternativa:
Pro iOS: TV Seznam
Pro Symbian: TV Program
Pro Windows Phone 7: TV Přehled
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Najdete na iDNES.cz