Mńam aneb Palm vařečka !

aktualizováno 
CookBook je program, který neumí nic víc (ale ani nic míň), než uchovávat kuchařské recepty.

Aby bylo hned na začátku zřejmo - dnes nepopisujeme nějakou žhavou novinku "palmí" softwarové scény, ale pěkně odleželý produkt (z roku 1997) firmy DovCom na který jsem narazil při hledání alternativy k zaznamenávání kulinářských předpisů v DOC formátu.

Zkoušel jsem všelijaké databázové, nákupní programy i outlinery (ListMaker), ale pořád to nebylo jasi "ono". No a pak jsem narazil (kromě hrůzných antidobrouchuťových diet- a fit- programů) na jednoho specialistu z oboru a o něm bude dnešní krátký článek.

CookBook1CookBook je krátký a program (jó, v roce 1997 se ještě šetřilo s pamětí, které tehdy nebylo opravdu nazbyt) - má 14kB a stojí 12$. Nečekejte od něj nějaké multimediální kreace (animovaná tlačítka, obrázky vašich oblíbených pokrmů a podobně), svůj účel, pro který byl stvořen, však splní i tak.

Úvodní obrazovka vám umožní zvolit 15 kategorií, což mohou být typy jídel, může to být ale i rozdělení jednotlivých kuchyní (francouzská, čínská, italská a podobně). Záleží na vás a na účelu, s jakým budete CookBook používat. Již vytvořené recepty jsou zobrazené na této obrazovce a kliknutí na požadovaný název vás přenese do druhé (poslední) obrazovky (nový recept vytvoříte tlačítkem New).

CookBook2Konkrétní recept je určen názvem (nahoře), seznamem ingediencí (střední část obrazovky) a předpisem pro přípravu (spodní část). Nahoře je zobrazena kategorie.

Ingredience se zadávají kliknutím na tlačítko Add Ingredient - zde vkládáte množství (Quant), jednotku (Unit) a název (Item). Program podporuje základní editační příkazy i vyhledávání.

 

CookBook3Programu bych vytkl snad jen to, že neumožňuje vkládat jednotky z menu je třeba je stále vypisovat. Je taky jasné, že program těžko může sloužit k uchovávání tisíců složitých receptů s desítkami položek a komentářem na tři listy. Jako záznamník na oblíbené pokrmy, různé tipy, doporučení apod. je však ideální - zejména proto, že je s vaším Palmem vždy s vámi.

 

A protože je řeč o vaření, nemohu nepřidat jeden odkaz na vynikající stránky Pavla Hausdorfa s mnoha recepty v českém jazyce k volnému stažení v DOC formátu.

Dobrou chuť !

Autor:

Nejčtenější

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Za to může Trump. Honor výrazně snížil cenu novinky, je velmi výhodná

Honor 20

Honor 20 je nejnovější špičkový model značky. Představený byl už před měsícem a půl, jenže se zatím neprodává. Může za...

Další z rubriky

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz