Mějte kontrolu nad svou firemní flotilou - kniha jízd nemusí být jen papírová

aktualizováno 
Klasickou papírovou knihu jízd zná snad každý uživatel služebního vozu. Její možnosti jsou však velmi omezené. Účinným lékem může být třeba zajímavý program Vehicle Manager.

Recenze programu Vehicle Manager | foto: Radek Mikudík, Mobil.iDNES.cz

V běžné knize jízd najdeme pouze předtištěné stránky s kolonkami na vypisování výchozích a cílových měst a přehled spotřeby. Místo na přehled ostatních častých výloh souvisejících s údržbou vozidla však chybí. Řešením může být buď rozsáhlá dodatečná evidence nebo elektronická kniha jízd. Na jednu z nich se dnes blíže podíváme.

Nejen firemní automobily si zaslouží důkladnou péči a zaznamenávání důležitých oprav, výdajů a jiných událostí. Zajímá vás například průměrná spotřeba vašeho plechového miláčka? Koneckonců, koho by tato informace, která mívá velikou váhu při koupi nového automobilu, nezajímala. Snad jen naftové šejky a jiné movité pány.

Dejte vale nešikovnému zapisování spotřeby pomocí tužky a papíru a vyzkoušejte zajímavý program správy automobilu pro Pocket PC. Tedy pouze v případě, že nějaké WM zařízení vlastníte – ovšem skutečnost, že čtete tyto řádky tomu přinejmenším napovídá.

Kniha jízd do vašeho PDA

Program pochází z dílen známé vývojářské společnosti iambic (FlexMail, 1-Calc, Pocket Mechanic) a aktuálně je k dispozici ve verzi 3.3. Instalace "schlamstne" z paměti zařízení/karty necelé dva megabajty, což je vzhledem k jeho možnostem přinejmenším akceptovatelné.

Vůbec prvním krokem po prvním spuštění programu bude zadání informací o vašem voze, případně vozidlech – Vehicle Manager totiž podporuje i správu více automobilů. Důležitými informacemi jsou kromě typového označení vozu také rok výroby, aktuální stav tachometru a SPZka. Zadat lze také informaci o povinném ručení (pojištění) a prodejci vozidla.

Základní info o vozidle

V části samotné knihy jízd a údržby lze v zásadě zadávat patero výloh a událostí, mezi kterými nechybí výlety (cesty), tankování pohonných hmot, opravy a údržby. V položce Other Expanse (další výlohy) defaultně naleznete výlohy za parkování nebo mytí auta. Pětici položek uzavírá velmi důležitá kolonka, kterou je Reminder, tedy připomenutí klíčových prohlídek a událostí v “životě“ vozidla).

Nastavení jednotek, kniha jízd

Před samotným zadáváním uvedených dat je vhodné v Menu – Options nastavit další neméně důležité informace. Nabízí se dráhové jednotky (kilometry, míle), duté míry pohonných hmot (litr, americký či britský galon). Údaje o spotřebě pak mohou být uvedeny v libovolné kombinaci uvedených jednotek. Poslední položka Mileage rate pak uvádí průměrnou cenu dopravy vztaženou k jednomu kilometru.

Fuel entry (tankování)
V případě tankování pohonných hmot zapisujete kromě data a stavu tachometru také celkový objem a cenu za jeden litr. Celkovou částku pak program vypočítá automaticky. Nechybí ani informace o značce čerpací stanice.

Tankování pohonných hmot

S továrně nastavenými značkami se však našinec zcela jistě nespokojí, tedy pokud právě nebrázdí nekonečné silnice USA. Naštěstí je možné uvedené značky odstranit a nahradit je jinými, které se v našich zeměpisných souřadnicích doopravdy vyskytují.

Oprava, údržba vozidla

Repair or Maintance (opravy nebo údržba)
Generálka automobilu je, společně s dalšími, velmi důležitou událostí, kterou je nutné provádět ve stanovených intervalech. I zde jsou přednastaveny vybrané opravy (výměna oleje, pneumatik) v angličtině a další je možné doplnit, případně celou nabídku kompletně obměnit. Vyplňuje se stav tachometru, místo opravy a její cena, nechybí notes.

Trip (cesty)
Doprava z místa A do místa B je primární funkcí každého dopravního prostředku. Veškeré potřebné informace o podniknutých výletech a cestách můžete mít díky tomuto programu vždy po ruce. Stačí vyplnit popis cesty (standardně počáteční a cílovou stanici), datum výpravy, výchozí stav najetých kilometrů a posléze stav konečný.

Nová cesta

Celkovou délku cesty program vykalkuluje. Zvolíte-li v dolní nabídce položku Expanse, najdete zde celkovou cenu cesty. Doplnit lze také to, zda se jedná o cestu ryze služební nebo třeba o rodinný výlet. Zbylé potřebné informace lze uvést do poznámek.

Mezi další výlohy spadají ostatní výdaje spojené s užíváním vozidla. To může být třeba nákup nového příslušenství (autorádio, potahy), dálniční známky nebo poplatky spojené s mýtem v případě, že papírová krabice vystlaná alobalem přestane na “chytré“ mašinky za hříšné peníze stačit. Mimo nastavených událostí lze, stejně jako v předchozích případech, nastavit desítky jiných.

Připomenutí klíčových oprav

Velmi dobrou funkcí programu je upozorňování na předem nastavené události, na které se vyplatí nezapomenout. U každé notifikace je možno nastavit upozornění v nastavené datum nebo při určitém stavu najetých kilometrů. Všechny nastavené upomínky pak máte v položce Menu – Manage Reminders jako na dlani.

Kniha jízd a rychlý přehled

V Menu ještě zůstaneme. Kromě editace a mazání všech událostí je další položkou Quick Stats. Zde, jak název napovídá, najdeme stručnou charakteristiku stavu automobilu. Nechybí průměrná spotřeba, průměrná cena jednoho litru pohonné hmoty nebo celková ujetá vzdálenost.

Filtrování podle data nebo typu výloh

Kromě toho lze všechny vypsané informace filtrovat buď podle data (poslední týden či dva, za měsíc nebo rok), případně typu události (tankování, opravy a podobně). Z hlavní nabídky lze také listovat mezi automobily, spravujete-li jich povícero.

Přehled vozidel

Kromě recenzované Pocket PC verze je k dostání také verze pro desktop, která však nabízí naprosto totožné služby, ovšem o řád přehledněji. Navíc je možno veškerá data importovat do MS Excelu nebo Wordu.

Vehicle Manager v kostce:
- přehledná kniha jízd
- veškeré náklady spojené s užíváním vozu vždy u sebe
- program upozorňuje na nastavené důležité momenty (generálka, výměna oleje,…)
- možnost spravování více vozů (vhodné pro živnostníky)
- možnost kompletního přestavění továrně nastavených událostí, výloh, značek čerpacích stanic, kategorií cest…
- k dispozici je verze pro všechna WM zařízení i verze pro stolní PC

Závěr
Vehicle Manager je velmi povedený program. Není zbytečně překombinovaný a složitý, přesto nabízí vše, co si od takového programu můžeme přát. Za kvalitu se však platí a tak vás užívání tohoto programu vyjde na 19.95 USD. Před samotnou koupí doporučujeme vyzkoušet třídenní zkušební verzi programu, která je ke stažení zde.

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Neničte si prohlížením smartphonu oči. Poradíme, jak na to

Ilustrační snímek

Snížení jasu displejů mobilních telefonů může celkem výrazně ulevit vašim očím. K tomu jsou ideální noční či temné...

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz