Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. prosince 2023 Svatoslav

Česká aplikace ušetří pětinu cest k lékaři. Základní používáni je zdarma

  6:03
V závěru loňského roku se v Česku rozběhl po několik let připravovaný a vyvíjený projekt na poli telemedicíny. Pacienti se pomocí aplikace Meddi ve svém mobilním telefonu mohou snadno spojit se svým lékařem. Základní používání je zdarma, prémiové funkce za poplatek rozhodně nejsou nutností pro komfortní využívání služby.
Aplikace Meddi app

Aplikace Meddi app | foto: Meddi hub

Může se zdát, že trend konzultací s lékařem na dálku nastartovala pandemie koronaviru a nová aplikace Meddi se snaží těžit právě z tohoto faktu. Jenže tak tomu není. Projekt podnikatele Jiřího Peciny vznikl před více než čtyřmi roky a v praxi už funguje zhruba rok a půl.

Pravdou je, že teprve koncem loňského roku o sobě Meddi dala výrazněji vědět. Firma dospěla do stádia, kdy je již dostatečně velká, její aplikaci používá přes 2 500 lékařů, se kterými se mohou uživatelé na dálku v případě potřeby propojit. Zároveň firma odstartovala expanzi na zahraniční trhy.

Cílem Meddi je nabídnout spolehlivou, bezpečnou a univerzální platformu pro spojení pacientů s lékaři. Firma láká na fakt, že pro běžné uživatele, tedy samotné lékaře a pacienty, je aplikace k dispozici zdarma. „Vždy tomu tak bude, aby mohl náš model fungovat, potřebujeme mít bohatou základnu lékařů, kteří aplikaci využívají,“ říká autor projektu Jiří Pecina. A dodává: „Náš obchodní model stojí především na spolupráci s velkými klienty, pro které připravujeme vlastní řešení na míru.“

Samotná platforma Meddi včetně mobilní aplikace (ta je k dispozici pro iOS i Android) pro koncové uživatele je jakýmsi modulárním základem, na kterém firma umí postavit řešení šitá na míru například velkým firmám nebo různým zdravotnickým zařízením. V Česku takto spolupracuje například se společností Veolia, Masarykovým onkologickým ústavem v Brně nebo jedou z neonatologických klinik. 

V případě zdravotnických zařízení jsou funkce aplikace šité na míru právě potřebám dané organizace a povaze poskytované péče, u firem je to tak, že mají zaměstnanci speciální verzi Meddi app k dispozici jako zaměstnanecký benefit.

Různorodá konkurence

Meddi není jediná aplikace propojující pacienty a lékaře. Na trhu už delší dobu působí projekt uLékaře.cz, což jsou interentové stránky i aplikace. Nabízí konzultace s lékařem a případně výběr a objednání u specialisty. Za kontakt s lékařem je ty účtován poplatek 99 až 199 korun. Další obdobnou službou je Lékař online 24/7 společnosti EUC, která prozatím funguje formou webových stránek a nabízí touto formou služby klinik ze své sítě. On-line vyšetření stojí 290 korun. Dříve se projekt jmenoval Virtuální klinika. Oblasti telemedicíny se věnují také služby Doktor do kapsy (spojení opět může být zpoplatněno, určuje to lékař) nebo Videodoktor (využívání aplikace je zdarma), které nabízí i mobilní aplikaci pro Android a iOS. K vyhledávání lékařů s možností objednání slouží aplikace Známý lékař, projekt Medevio společnosti Cogvio pro změnu nabízí práci s lékařskými zápisy v digitální formě.

V takové verzi pak mohou mít zaměstnanci zdarma i některé prémiové funkce aplikace, za které jinak zákazníci v případě potřeby zaplatí asi 500 korun měsíčně. V základu aplikace obsahuje profil samotného uživatele/pacienta a umí ho pomocí videohovoru či hlasového hovoru spojit s jeho lékařem, případně odpovídajícím specialistou. 

V placené verzi je navíc možnost využívat e-kartotéku s databází svých lékařských zpráv, kompletní zdravotní dokumentací či různými fotografiemi. Uživatel může do aplikace přidat i své rodinné příslušníky.

Cesta, jak nezanedbávat péči

Výhody aplikace pro samotného uživatele jsou relativně jednoduché: s lékařem se může spojit na dálku, aniž by se k němu musel vydávat. „Studie Harvard Medical School říká, že průměrnou návštěvou lékaře strávíte i s cestou asi dvě hodiny, přitom samotné vyšetření trvá v průměru sedm minut,“ říká Pecina. 

S Meddi uživatelé prostoje „okolo“ ušetří. „Dovedeme takto ušetřit asi dvacet procent návštěv u lékaře,“ říká Pecina. Jde především o záležitosti jako žádosti o různá potvrzení od lékaře, dálkové vyšetření některých méně akutních problémů nebo pravidelná vyšetření pacientů.

„V žádném případě nechceme nahrazovat fyzickou péči, rozhodnutí, zda je nutná návštěva, nebo zda lze vše vyřešit na dálku, zůstává nadále právě na lékaři. Jsou však případy, kdy prostě k lékaři nutné chodit není,“ vysvětluje Pecina a dodává příklad: „Známe třeba příběh, kdy dcerce uživatele aplikace oteklo krátce po aplikaci náušnice ouško. Lékař při konzultaci skrze Meddi zjistil, že jde o alergickou reakci a nikoli zánět a postačí náušnici nenosit a alergickou reakci zaléčit pomocí krému. Rodina si ušetřila o státním svátku cestu na pohotovost a mohla se věnovat tehdy pořádané rodinné oslavě.“

Jiří Pecina a Meddi hub

Jiří Pecina, autor aplikace Meddi app

Český podnikatel Jiří Pecina vybudoval postupně od 90. let síť autocenter Eurocar, předtím ale pracoval například i jako model. Eurocar úspěšně prodal a i s rodinou se odstěhoval do USA, v Česku si však ponechal další podnikatelské aktivity. Po letech se pak do ČR vrátil a peníze získané mimo jiné právě prodejem Eurocaru se rozhodl investovat do vývoje aplikace Meddi. Je v podstatě jediným investorem, firmu řídí a ovládají s manželkou, 5% podíl v ní má lékař Martin Přibyl.

Aplikace by v budoucnu měla umožňovat vstupy z různých zařízení, jako jsou glukometry, tlakoměry nebo i chytré hodinky s měřením tepu, které možnosti dálkové práce s pacienty ještě rozšíří. Podle Peciny lze díky aplikaci Meddi na dálku provádět řadu neonatologických nebo diabetických vyšetření. „Musí to ale být vždy tak, že lékař daného pacienta zná a umí vyhodnotit, zda se jeho stav nemění nevhodně a nevyžaduje fyzickou prohlídku,“ říká Pecina.

A co přináší aplikace firmám a zdravotnickým zařízením, které za některé specifické funkce platí? V případě nemocnic, poliklinik nebo pečovatelských domů a alzheimer center (zde funguje odnož Meddi Care) jde především o zjednodušení a sjednocení komunikace s pacienty a bezpečné ukládání dat. Velké firmy mohou být motivovány tím, že jejich zaměstnanci ušetří při využívání aplikace Meddi čas a mohou strávit více času v práci.

Na druhou stranu je Meddi i prostředkem, který pomáhá ve velkých firmách bojovat proti zanedbávání péče. „Když se například zaměstnanci udělá v pracovní době nevolno, mnoho z nich to třeba i kvůli pracovnímu vytížení raději přetrpí, což později může vyústit ve větší potíže, které zaměstnanci znemožní pracovat. S Meddi může svůj problém konzultovat s lékařem téměř okamžitě přímo z pracoviště a případný problém tak odhalit ještě než přeroste ve vážnější obtíže,“ vysvětluje Pecina.

Pro velké firmy je lákadlem připravenost Meddi fungovat téměř kdekoli na světě. „Aplikace je postavena tak, abychom díky snadným úpravám a různým modulům splnili legislativu v širokém spektru zemi,“ říká Pecina. Nadnárodním korporacím nabídne Meddi jednotné řešení pro všechny jejich lokální pobočky. Momentálně probíhá expanze především v zemích EU nebo těch EU blízkých (například Srbsko), autoři pracují i na expanzi do zemí Jižní, Střední i Severní Ameriky.

Bezpečí především

Pecina zdůrazňuje, že jednou z hlavních motivací pro využívání aplikace by mělo být zabezpečení a obecně bezpečnost takového způsobu komunikace s lékařem. „Ano, s lékařem můžete některé věci konzultovat třeba mailem nebo po Skypu, jenže tyto platformy zdaleka nemají takovou úroveň zabezpečení a hrozí, že se k vašim citlivým zdravotnickým údajům dostane někdo jiný,“ vysvětluje Pecina s tím, že různé mailové i komunikační platformy vytěžují obsah komunikace třeba za účelem optimalizace reklamy. „Když pak třeba takto řešíte s lékařem hemeroidy, začne vám za chvíli vyskakovat reklama na krém proti nim,“ říká Pecina.

To při komunikaci přes Meddi app nehrozí. Veškerá komunikace je end-to-end šifrovaná, ať jde o hlasový hovor, videohovor, nebo sdílení souborů. Šifrované je i úložiště. „Veškeré technologie jsou naše, data tedy neopustí naše prostředí. K datům klientů nemáme přístup, jsou zašifrovaná na našich serverech a rozhodně to nehodláme ani v budoucnu nijak měnit. Nechceme žádná data vytěžovat,“ vysvětluje Pecina.

Firma zapojuje takzvané etické hackery, kteří se snaží v jejích řešeních najít zranitelnosti a chyby. „Jsme si vědomi toho, že kybernetická rizika existují a snažíme se případné potíže odhalovat dříve než někdo, kdo by jich chtěl zneužít,“ vysvětluje Pecina. 

Díky tomu, že má celý ekosystém pod kontrolou, se Pecina nebojí ani rychlé expanze. „Momentálně máme kapacitu pro více než 15 milionů uživatelů a se současnou infrastrukturou zvládneme propojit 100 000 Full HD šifrovaných videohovorů naráz,“ říká autor a investor projektu.

  • Nejčtenější

Firemní design doladěný k dokonalosti. Ukazuje se prodejní hit Samsungu

3. prosince 2023  8:01

Pro Samsung je řada A velmi důležitá, globálně představuje největší část prodaných přístrojů....

Těžko za ty peníze najdete lepší smartphone. Test Motoroly G54 Power

3. prosince 2023

Skvělý poměr ceny a výkonu nabídne model Motorola Moto G54 Power Edition. Přednostmi telefonu jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tato krabička umí vyřadit nejen iPhony. V ohrožení jsou i ostatní zařízení

2. prosince 2023

Premium Unikátní nástroj pro technologické nadšence. Tak tuto malou plastovou krabičku s displejem a...

Na střední třídu má výbornou výbavu. Design je ovšem poněkud zvláštní

2. prosince 2023

Honor představil nejnovější modely ze své číselné řady. Nesou v označení kulatou stovku, takže se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český Vodafone má novou ředitelku, k operátorovi přestoupila z Microsoftu

1. prosince 2023  12:12

Operátor Vodafone má novou generální ředitelku. Od ledna bude tuto funkci zastávat Violeta Luca,...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Firemní design doladěný k dokonalosti. Ukazuje se prodejní hit Samsungu

3. prosince 2023  8:01

Pro Samsung je řada A velmi důležitá, globálně představuje největší část prodaných přístrojů....

Těžko za ty peníze najdete lepší smartphone. Test Motoroly G54 Power

3. prosince 2023

Skvělý poměr ceny a výkonu nabídne model Motorola Moto G54 Power Edition. Přednostmi telefonu jsou...

Na střední třídu má výbornou výbavu. Design je ovšem poněkud zvláštní

2. prosince 2023

Honor představil nejnovější modely ze své číselné řady. Nesou v označení kulatou stovku, takže se...

Tato krabička umí vyřadit nejen iPhony. V ohrožení jsou i ostatní zařízení

2. prosince 2023

Premium Unikátní nástroj pro technologické nadšence. Tak tuto malou plastovou krabičku s displejem a...

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...

Vyhráli čtvrt miliardy ve Sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...