Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. listopadu 2023 René

Česká aplikace ušetří pětinu cest k lékaři. Základní používáni je zdarma

  6:03
V závěru loňského roku se v Česku rozběhl po několik let připravovaný a vyvíjený projekt na poli telemedicíny. Pacienti se pomocí aplikace Meddi ve svém mobilním telefonu mohou snadno spojit se svým lékařem. Základní používání je zdarma, prémiové funkce za poplatek rozhodně nejsou nutností pro komfortní využívání služby.
Aplikace Meddi app

Aplikace Meddi app | foto: Meddi hub

Může se zdát, že trend konzultací s lékařem na dálku nastartovala pandemie koronaviru a nová aplikace Meddi se snaží těžit právě z tohoto faktu. Jenže tak tomu není. Projekt podnikatele Jiřího Peciny vznikl před více než čtyřmi roky a v praxi už funguje zhruba rok a půl.

Pravdou je, že teprve koncem loňského roku o sobě Meddi dala výrazněji vědět. Firma dospěla do stádia, kdy je již dostatečně velká, její aplikaci používá přes 2 500 lékařů, se kterými se mohou uživatelé na dálku v případě potřeby propojit. Zároveň firma odstartovala expanzi na zahraniční trhy.

Cílem Meddi je nabídnout spolehlivou, bezpečnou a univerzální platformu pro spojení pacientů s lékaři. Firma láká na fakt, že pro běžné uživatele, tedy samotné lékaře a pacienty, je aplikace k dispozici zdarma. „Vždy tomu tak bude, aby mohl náš model fungovat, potřebujeme mít bohatou základnu lékařů, kteří aplikaci využívají,“ říká autor projektu Jiří Pecina. A dodává: „Náš obchodní model stojí především na spolupráci s velkými klienty, pro které připravujeme vlastní řešení na míru.“

Samotná platforma Meddi včetně mobilní aplikace (ta je k dispozici pro iOS i Android) pro koncové uživatele je jakýmsi modulárním základem, na kterém firma umí postavit řešení šitá na míru například velkým firmám nebo různým zdravotnickým zařízením. V Česku takto spolupracuje například se společností Veolia, Masarykovým onkologickým ústavem v Brně nebo jedou z neonatologických klinik. 

V případě zdravotnických zařízení jsou funkce aplikace šité na míru právě potřebám dané organizace a povaze poskytované péče, u firem je to tak, že mají zaměstnanci speciální verzi Meddi app k dispozici jako zaměstnanecký benefit.

Různorodá konkurence

Meddi není jediná aplikace propojující pacienty a lékaře. Na trhu už delší dobu působí projekt uLékaře.cz, což jsou interentové stránky i aplikace. Nabízí konzultace s lékařem a případně výběr a objednání u specialisty. Za kontakt s lékařem je ty účtován poplatek 99 až 199 korun. Další obdobnou službou je Lékař online 24/7 společnosti EUC, která prozatím funguje formou webových stránek a nabízí touto formou služby klinik ze své sítě. On-line vyšetření stojí 290 korun. Dříve se projekt jmenoval Virtuální klinika. Oblasti telemedicíny se věnují také služby Doktor do kapsy (spojení opět může být zpoplatněno, určuje to lékař) nebo Videodoktor (využívání aplikace je zdarma), které nabízí i mobilní aplikaci pro Android a iOS. K vyhledávání lékařů s možností objednání slouží aplikace Známý lékař, projekt Medevio společnosti Cogvio pro změnu nabízí práci s lékařskými zápisy v digitální formě.

V takové verzi pak mohou mít zaměstnanci zdarma i některé prémiové funkce aplikace, za které jinak zákazníci v případě potřeby zaplatí asi 500 korun měsíčně. V základu aplikace obsahuje profil samotného uživatele/pacienta a umí ho pomocí videohovoru či hlasového hovoru spojit s jeho lékařem, případně odpovídajícím specialistou. 

V placené verzi je navíc možnost využívat e-kartotéku s databází svých lékařských zpráv, kompletní zdravotní dokumentací či různými fotografiemi. Uživatel může do aplikace přidat i své rodinné příslušníky.

Cesta, jak nezanedbávat péči

Výhody aplikace pro samotného uživatele jsou relativně jednoduché: s lékařem se může spojit na dálku, aniž by se k němu musel vydávat. „Studie Harvard Medical School říká, že průměrnou návštěvou lékaře strávíte i s cestou asi dvě hodiny, přitom samotné vyšetření trvá v průměru sedm minut,“ říká Pecina. 

S Meddi uživatelé prostoje „okolo“ ušetří. „Dovedeme takto ušetřit asi dvacet procent návštěv u lékaře,“ říká Pecina. Jde především o záležitosti jako žádosti o různá potvrzení od lékaře, dálkové vyšetření některých méně akutních problémů nebo pravidelná vyšetření pacientů.

„V žádném případě nechceme nahrazovat fyzickou péči, rozhodnutí, zda je nutná návštěva, nebo zda lze vše vyřešit na dálku, zůstává nadále právě na lékaři. Jsou však případy, kdy prostě k lékaři nutné chodit není,“ vysvětluje Pecina a dodává příklad: „Známe třeba příběh, kdy dcerce uživatele aplikace oteklo krátce po aplikaci náušnice ouško. Lékař při konzultaci skrze Meddi zjistil, že jde o alergickou reakci a nikoli zánět a postačí náušnici nenosit a alergickou reakci zaléčit pomocí krému. Rodina si ušetřila o státním svátku cestu na pohotovost a mohla se věnovat tehdy pořádané rodinné oslavě.“

Jiří Pecina a Meddi hub

Jiří Pecina, autor aplikace Meddi app

Český podnikatel Jiří Pecina vybudoval postupně od 90. let síť autocenter Eurocar, předtím ale pracoval například i jako model. Eurocar úspěšně prodal a i s rodinou se odstěhoval do USA, v Česku si však ponechal další podnikatelské aktivity. Po letech se pak do ČR vrátil a peníze získané mimo jiné právě prodejem Eurocaru se rozhodl investovat do vývoje aplikace Meddi. Je v podstatě jediným investorem, firmu řídí a ovládají s manželkou, 5% podíl v ní má lékař Martin Přibyl.

Aplikace by v budoucnu měla umožňovat vstupy z různých zařízení, jako jsou glukometry, tlakoměry nebo i chytré hodinky s měřením tepu, které možnosti dálkové práce s pacienty ještě rozšíří. Podle Peciny lze díky aplikaci Meddi na dálku provádět řadu neonatologických nebo diabetických vyšetření. „Musí to ale být vždy tak, že lékař daného pacienta zná a umí vyhodnotit, zda se jeho stav nemění nevhodně a nevyžaduje fyzickou prohlídku,“ říká Pecina.

A co přináší aplikace firmám a zdravotnickým zařízením, které za některé specifické funkce platí? V případě nemocnic, poliklinik nebo pečovatelských domů a alzheimer center (zde funguje odnož Meddi Care) jde především o zjednodušení a sjednocení komunikace s pacienty a bezpečné ukládání dat. Velké firmy mohou být motivovány tím, že jejich zaměstnanci ušetří při využívání aplikace Meddi čas a mohou strávit více času v práci.

Na druhou stranu je Meddi i prostředkem, který pomáhá ve velkých firmách bojovat proti zanedbávání péče. „Když se například zaměstnanci udělá v pracovní době nevolno, mnoho z nich to třeba i kvůli pracovnímu vytížení raději přetrpí, což později může vyústit ve větší potíže, které zaměstnanci znemožní pracovat. S Meddi může svůj problém konzultovat s lékařem téměř okamžitě přímo z pracoviště a případný problém tak odhalit ještě než přeroste ve vážnější obtíže,“ vysvětluje Pecina.

Pro velké firmy je lákadlem připravenost Meddi fungovat téměř kdekoli na světě. „Aplikace je postavena tak, abychom díky snadným úpravám a různým modulům splnili legislativu v širokém spektru zemi,“ říká Pecina. Nadnárodním korporacím nabídne Meddi jednotné řešení pro všechny jejich lokální pobočky. Momentálně probíhá expanze především v zemích EU nebo těch EU blízkých (například Srbsko), autoři pracují i na expanzi do zemí Jižní, Střední i Severní Ameriky.

Bezpečí především

Pecina zdůrazňuje, že jednou z hlavních motivací pro využívání aplikace by mělo být zabezpečení a obecně bezpečnost takového způsobu komunikace s lékařem. „Ano, s lékařem můžete některé věci konzultovat třeba mailem nebo po Skypu, jenže tyto platformy zdaleka nemají takovou úroveň zabezpečení a hrozí, že se k vašim citlivým zdravotnickým údajům dostane někdo jiný,“ vysvětluje Pecina s tím, že různé mailové i komunikační platformy vytěžují obsah komunikace třeba za účelem optimalizace reklamy. „Když pak třeba takto řešíte s lékařem hemeroidy, začne vám za chvíli vyskakovat reklama na krém proti nim,“ říká Pecina.

To při komunikaci přes Meddi app nehrozí. Veškerá komunikace je end-to-end šifrovaná, ať jde o hlasový hovor, videohovor, nebo sdílení souborů. Šifrované je i úložiště. „Veškeré technologie jsou naše, data tedy neopustí naše prostředí. K datům klientů nemáme přístup, jsou zašifrovaná na našich serverech a rozhodně to nehodláme ani v budoucnu nijak měnit. Nechceme žádná data vytěžovat,“ vysvětluje Pecina.

Firma zapojuje takzvané etické hackery, kteří se snaží v jejích řešeních najít zranitelnosti a chyby. „Jsme si vědomi toho, že kybernetická rizika existují a snažíme se případné potíže odhalovat dříve než někdo, kdo by jich chtěl zneužít,“ vysvětluje Pecina. 

Díky tomu, že má celý ekosystém pod kontrolou, se Pecina nebojí ani rychlé expanze. „Momentálně máme kapacitu pro více než 15 milionů uživatelů a se současnou infrastrukturou zvládneme propojit 100 000 Full HD šifrovaných videohovorů naráz,“ říká autor a investor projektu.

  • Nejčtenější

Chcete si nadělit levné chytré hodinky či náramek? Poradíme, jaké vybrat

28. listopadu 2023

Vánoce se kvapem blíží a chytré hodinky či náramek mohou být stylový i praktický dárek pro vaše...

Apple zavede podporu nových SMS. A z iMessage na Androidu je skandál

27. listopadu 2023  7:02

Apple zavede v průběhu příštího roku podporu standardu RCS, který vznikl jako náhrada za letité...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neuvěříte, že jde o fotky ze smartphonů. V silné konkurenci uspěli i Češi

27. listopadu 2023

Schopnosti smartphonů, co se kvality fotografického výstupu týče, se v posledních letech posunuly...

Průměrný smartphone má displej jako žádný jiný. Recenze TCL 40 Nxtpaper

26. listopadu 2023

Smartphone střední třídy TCL 40 Nxtpaper je výjimečné zařízení. A to i přesto, že jeho výbava je v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Foťákem poráží Samsung i Motorolu. Navíc je to moc pěkné véčko

25. listopadu 2023

Výběr véček s ohebným displejem je už docela široký a ceny už nejsou prémiové. Obvykle je výbava...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Chcete si nadělit levné chytré hodinky či náramek? Poradíme, jaké vybrat

28. listopadu 2023

Vánoce se kvapem blíží a chytré hodinky či náramek mohou být stylový i praktický dárek pro vaše...

Apple zavede podporu nových SMS. A z iMessage na Androidu je skandál

27. listopadu 2023  7:02

Apple zavede v průběhu příštího roku podporu standardu RCS, který vznikl jako náhrada za letité...

Neuvěříte, že jde o fotky ze smartphonů. V silné konkurenci uspěli i Češi

27. listopadu 2023

Schopnosti smartphonů, co se kvality fotografického výstupu týče, se v posledních letech posunuly...

Průměrný smartphone má displej jako žádný jiný. Recenze TCL 40 Nxtpaper

26. listopadu 2023

Smartphone střední třídy TCL 40 Nxtpaper je výjimečné zařízení. A to i přesto, že jeho výbava je v...

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ - OLOMOUC

AURES Holdings a.s.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Hrozilo, že mi rozbije hlavu žehličkou, říká Vaňková o domácím násilí

Zpěvačka Šárka Vaňková (36) se po úspěchu v první řadě SuperStar přestěhovala do Prahy a kromě velké slávy zažívala i...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...