Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kancelář v kapse - jak na vzdálené připojení PDA k počítači

PDA nám dnes slouží mimo jiné jako mobilní kancelář. Se svým PC si můžeme synchronizovat dokumenty, kontakty, poštu a mít je tak stále při sobě. Mobilní zařízení, ať již MDA či PDA ve spojení s mobilním telefonem nám tyto možnosti ještě rozšiřují. Můžeme být on-line, odkudkoli přijímat a odesílat poštu a v případě potřeby se připojit domů, do kanceláře na PC nebo server ke všem programům a souborům.

Programů, umožňujících vzdálený přístup k souborům a aplikacím na PC je mnoho. Všechny pracují na principu client/server. Znamená to, že na PC, ke kterému se budeme připojovat, musí běžet program(server), který ho ovládá. Na zařízení, ze kterého se chceme připojit, musí běžet klientská část, která zobrazuje obrazovky, případně přehrává zvuky přijaté od serveru. Opačným směrem posílá uživatelské vstupy (myš, klávesnice).

Jaké jsou programy pro vzdálené připojení z PDA na PC?

V nejnovějších operačních systémech firmy Microsoft (Windows XP, 2000 Server, 2003 Server) je již serverová část obsažena. Připojit se můžeme pomocí klientů podporujících komunikační protokol RDP od Microsoftu. Takovým programem, který je navíc zdarma, může být Microsoft Terminal Server Client. Je součástí programového vybavení Windows Mobile 2003 a pro většinu ostatních PDA se systémem WindowsCE je možné tento produkt stáhnout přímo od Microsoftu.

Jedná se o velice jednoduchý produkt, který kromě omezení velikosti vzdálené plochy na displeji PDA neumožňuje žádné další nastavení. Po zadání IP adresy vzdáleného počítače, připojení a přihlášení, můžeme začít ihned pracovat. Pohyb po obrazovce usnadňují ikonky v dolní části displeje.

 

Další produkt, kterým se můžeme připojit ke vzdálenému počítači, je VNC, který vyvinuly laboratoře firmy AT&T a je distribuován pod GNU licencí. Od předchozího se liší tím, že na PC, ke kterému se budeme připojovat, musí být nainstalován software. Ten existuje pro mnoho platforem (Win32, Mac OS X, Linux atd.), stejně jako klient - VNCviewer, jehož rozšíření je ještě větší a existuje v placených i free verzích.

Pro PDA se systémem WindowsCE je k dispozici produkt VNCviewer for PocketPC, který zatím není kompatibilní s nejnovějším VNC 4.0, ale pouze s VNC 3.7 a staršími.

Po instalaci VNC serveru na PC musíme nastavit heslo pro komunikaci a můžeme využít i další volby, které usnadní práci a případně zrychlí spojení (např. automatické uzamčení stanice po odpojení nebo zakázání tapety na ploše). Další možnosti a volby nám nabízí VNCview. Při práci s VNC máme možnost využívat menu na dolní liště. Velmi dobrá je nabídka příkazů reprezentující speciální klávesy a klávesové zkratky (ctrl-alt-del). Po připojení a zadání hesla získáme plochu vzdáleného počítače. Jedná se však o aktuální plochu - tedy co vidíme ve VNC, je vidět i na monitoru vzdáleného počítače.

VNC má však i několik nevýhod. Jednou z nich je vyšší nárok na přenosové pásmo, který můžeme snížit pouze tak, že zmenšíme rozlišení počítače, případně snížíme barevnou hloubku. Při připojení přes GPRS jsou odezvy v řádu několika sekund, což sice nebrání jednodušší práci, ale musíme se obrnit trpělivostí.

 

Trochu jiný princip fungování než předchozí produkty má systém Citrix, který je komerční a hodí se zejména pro využití ve větších firmách. Pro přenos dat používá vlastní protokoly optimalizované na přenosové rychlosti analogových modemů (dle údajů výrobce pro okno 640x480 256 barev stačí modem 28.8kbit).

Produkt Citrix Server se instaluje na samostatný počítač (s operačním systémem MS Windows 2000 Server nebo 2003 Server) a je určen ke vzdálenému přístupu k aplikacím. Na serveru jsou zřízena uživatelská konta s definicemi přístupů k nainstalovaným programům. Uživatel je pak může spouštět z jakéhokoliv zařízení, pro které existuje Citrix Client.
Citrix má velké možnosti nastavení parametrů pro připojení - barevnou hloubku, rozlišení, kryptování přenosu atd. - pro každou aplikaci a uživatele zvlášť. Navíc tato nastavení mohou být uložena nejen na serveru, ale i v klientu, takže pro každé zařízení mohou být jiná.

Klientský software Citrix existuje pro mnoho platforem, od DOSu, přes Win16, Win32, Unix, Linux až po Javu. Pro mobilní zařízení existují verze Epoc, Symbian (Nokia 9200 series, Sony Ericsson P800/P900), nebo WindowsCE.
Po nainstalování, nastavení připojení a prvním přihlášení k serveru Citrix Client do PDA vloží odkazy na vzdálené aplikace jako součást menu Programy, takže se pro nás chovají, jako kdyby byly nainstalovány přímo v PDA. Tento dojem umocňuje možnost používání schránky - kopírování a vkládání funguje i mezi lokálními a vzdálenými aplikacemi. K dispozici navíc máme disky vzdáleného počítače i paměť PDA, která se chová jako pevný disk, a se kterou můžeme přímo pracovat ve vzdálené aplikaci.

Ovládání zpříjemňují nástroje v dolní liště (ZOOM+, ZOOM-) a polohovací okénko v pravém horním rohu. Zpočátku jsem se domníval, že to je málo, ale po delším používání mi tento způsob přišel velice pohodlný a jednoduchý.

  

Používání vzdáleného připojení z PDA na PC není nejpohodlnější. Velikost displeje je proti nejmenšímu rozlišení Windows čtvrtinová, takže se práci s posuvníky nevyhneme. Navíc při rychlosti GPRS můžeme na odezvy čekat i několik vteřin. I tak nám může ušetřit spoustu času. Můžeme se vzdáleně připojit na svůj počítač a jednoduše získat zapomenuté soubory. 

Vzdálené připojení k serverům v práci dává administrátorům možnost provádět jednoduché (s trochou trpělivosti i složitější) úkony, jakými jsou např. odemykání účtů a resetování hesel zapomnětlivým uživatelům, kontrola stavu systému, restartování serveru atd. Je rozhodně příjemnější si patnáct minut hrát s PDA, než muset odjet od rodiny či přátel do práce. V takovou chvíli i manželka či přítelkyně ocení tu "další hračku", kterou máte doma.

  • Nejčtenější

Silný hráč má nový operační systém. S Googlem už nemá nic společného

Premium

Huawei uvedl na trh pátou generaci svého operačního systému Harmony OS. Ty předchozí stále využívaly jádro z Androidu, nová verze je už zcela nezávislá. Nový systém jako první dostaly novinky řady...

4. prosince 2024

Odevzdejte telefony a oblečte si speciální oděv. Viděli jsme fabriku na mobily

Pokud byste se chtěli podívat, kde se vyrábí většina smartphonů čínských značek, tak se připravte na ideálně 16 hodin cesty letadlem a pak další dvě až tři hodiny, než se dostanete na periferii...

3. prosince 2024

Vede poco, xiaomi je v závěsu. Hlasujte v anketě Mobil roku 2024 a vyhrajte

V třetím kole ankety Mobil roku 2024 vybíráte nejlepší cenově dostupný smartphone v kategorii do 10 tisíc Kč. Aktuálně v něm bodují telefony značek Poco a Xiaomi, další čínští soupeři jim však šlapou...

6. prosince 2024,  aktualizováno  10.12 11:26

Kompromisů je málo a cena překvapí. Test Motoroly Edge 50 Neo

Motorola v poslední době opravdu umí správně nastavit poměr ceny a výkonu. Model Edge 50 Neo je hezkým příkladem, jak dostat za přijatelnou cenu mobil s vesměs parádní výbavou a případné kompromisy...

8. prosince 2024

Překvapí nás Samsung novým revolučním produktem? Spekulace sílí

Naděje na překvapení v závěru chystané konference Samsungu stoupají. Na akci, kde tradičně představuje nové smartphony řady S, by se totiž mohly objevit i chytré brýle.

9. prosince 2024  7:02

Vede poco, xiaomi je v závěsu. Hlasujte v anketě Mobil roku 2024 a vyhrajte

V třetím kole ankety Mobil roku 2024 vybíráte nejlepší cenově dostupný smartphone v kategorii do 10 tisíc Kč. Aktuálně v něm bodují telefony značek Poco a Xiaomi, další čínští soupeři jim však šlapou...

6. prosince 2024,  aktualizováno  10.12 11:26

Znáte smartphonovou kabelku, pohledné véčko nebo ultimátní model?

Honor má v portfoliu přístroje, které se na českém trhu neprodávají. A jsou to zajímavé telefony. Třeba smartphone kabelku, pohledné véčko či vrcholnou verzi Ultimate z řady Magic 6. Přidáváme i...

10. prosince 2024

Překvapí nás Samsung novým revolučním produktem? Spekulace sílí

Naděje na překvapení v závěru chystané konference Samsungu stoupají. Na akci, kde tradičně představuje nové smartphony řady S, by se totiž mohly objevit i chytré brýle.

9. prosince 2024  7:02

Samsung pod tlakem konkurence upravil skládačku. Tady je výsledek

Má několik specialit, které z něj dělají nejlepší skládačku od Samsungu. Vypadá výborně, vzhled se sice nemusí líbit každému, ale luxusní je dokonale. Jenže si ho nekoupíte, protože model W25 je...

9. prosince 2024

Chcete připravit rodinu na zimní sezónu? Vyhrajte voucher na Lyžebraní
Chcete připravit rodinu na zimní sezónu? Vyhrajte voucher na Lyžebraní

Chcete ušetřit peníze i čas a vybavit celou rodinu na hory? Řešením je návštěva Lyžebraní, kde na jednom místě najdete vše pro lyžování, běžkování...

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...