Programů, umožňujících vzdálený přístup k souborům a aplikacím na PC je mnoho. Všechny pracují na principu client/server. Znamená to, že na PC, ke kterému se budeme připojovat, musí běžet program(server), který ho ovládá. Na zařízení, ze kterého se chceme připojit, musí běžet klientská část, která zobrazuje obrazovky, případně přehrává zvuky přijaté od serveru. Opačným směrem posílá uživatelské vstupy (myš, klávesnice).
Jaké jsou programy pro vzdálené připojení z PDA na PC?
V nejnovějších operačních systémech firmy Microsoft (Windows XP, 2000 Server, 2003 Server) je již serverová část obsažena. Připojit se můžeme pomocí klientů podporujících komunikační protokol RDP od Microsoftu. Takovým programem, který je navíc zdarma, může být Microsoft Terminal Server Client. Je součástí programového vybavení Windows Mobile 2003 a pro většinu ostatních PDA se systémem WindowsCE je možné tento produkt stáhnout přímo od Microsoftu.
Jedná se o velice jednoduchý produkt, který kromě omezení velikosti vzdálené plochy na displeji PDA neumožňuje žádné další nastavení. Po zadání IP adresy vzdáleného počítače, připojení a přihlášení, můžeme začít ihned pracovat. Pohyb po obrazovce usnadňují ikonky v dolní části displeje.
Další produkt, kterým se můžeme připojit ke vzdálenému počítači, je VNC, který vyvinuly laboratoře firmy AT&T a je distribuován pod GNU licencí. Od předchozího se liší tím, že na PC, ke kterému se budeme připojovat, musí být nainstalován software. Ten existuje pro mnoho platforem (Win32, Mac OS X, Linux atd.), stejně jako klient - VNCviewer, jehož rozšíření je ještě větší a existuje v placených i free verzích.
Pro PDA se systémem WindowsCE je k dispozici produkt VNCviewer for PocketPC, který zatím není kompatibilní s nejnovějším VNC 4.0, ale pouze s VNC 3.7 a staršími.
Po instalaci VNC serveru na PC musíme nastavit heslo pro komunikaci a můžeme využít i další volby, které usnadní práci a případně zrychlí spojení (např. automatické uzamčení stanice po odpojení nebo zakázání tapety na ploše). Další možnosti a volby nám nabízí VNCview. Při práci s VNC máme možnost využívat menu na dolní liště. Velmi dobrá je nabídka příkazů reprezentující speciální klávesy a klávesové zkratky (ctrl-alt-del). Po připojení a zadání hesla získáme plochu vzdáleného počítače. Jedná se však o aktuální plochu - tedy co vidíme ve VNC, je vidět i na monitoru vzdáleného počítače.
VNC má však i několik nevýhod. Jednou z nich je vyšší nárok na přenosové pásmo, který můžeme snížit pouze tak, že zmenšíme rozlišení počítače, případně snížíme barevnou hloubku. Při připojení přes GPRS jsou odezvy v řádu několika sekund, což sice nebrání jednodušší práci, ale musíme se obrnit trpělivostí.
Trochu jiný princip fungování než předchozí produkty má systém Citrix, který je komerční a hodí se zejména pro využití ve větších firmách. Pro přenos dat používá vlastní protokoly optimalizované na přenosové rychlosti analogových modemů (dle údajů výrobce pro okno 640x480 256 barev stačí modem 28.8kbit).
Produkt Citrix Server se instaluje na samostatný počítač (s operačním systémem MS Windows 2000 Server nebo 2003 Server) a je určen ke vzdálenému přístupu k aplikacím. Na serveru jsou zřízena uživatelská konta s definicemi přístupů k nainstalovaným programům. Uživatel je pak může spouštět z jakéhokoliv zařízení, pro které existuje Citrix Client.
Citrix má velké možnosti nastavení parametrů pro připojení - barevnou hloubku, rozlišení, kryptování přenosu atd. - pro každou aplikaci a uživatele zvlášť. Navíc tato nastavení mohou být uložena nejen na serveru, ale i v klientu, takže pro každé zařízení mohou být jiná.
Klientský software Citrix existuje pro mnoho platforem, od DOSu, přes Win16, Win32, Unix, Linux až po Javu. Pro mobilní zařízení existují verze Epoc, Symbian (Nokia 9200 series, Sony Ericsson P800/P900), nebo WindowsCE.
Po nainstalování, nastavení připojení a prvním přihlášení k serveru Citrix Client do PDA vloží odkazy na vzdálené aplikace jako součást menu Programy, takže se pro nás chovají, jako kdyby byly nainstalovány přímo v PDA. Tento dojem umocňuje možnost používání schránky - kopírování a vkládání funguje i mezi lokálními a vzdálenými aplikacemi. K dispozici navíc máme disky vzdáleného počítače i paměť PDA, která se chová jako pevný disk, a se kterou můžeme přímo pracovat ve vzdálené aplikaci.
Ovládání zpříjemňují nástroje v dolní liště (ZOOM+, ZOOM-) a polohovací okénko v pravém horním rohu. Zpočátku jsem se domníval, že to je málo, ale po delším používání mi tento způsob přišel velice pohodlný a jednoduchý.
Používání vzdáleného připojení z PDA na PC není nejpohodlnější. Velikost displeje je proti nejmenšímu rozlišení Windows čtvrtinová, takže se práci s posuvníky nevyhneme. Navíc při rychlosti GPRS můžeme na odezvy čekat i několik vteřin. I tak nám může ušetřit spoustu času. Můžeme se vzdáleně připojit na svůj počítač a jednoduše získat zapomenuté soubory.
Vzdálené připojení k serverům v práci dává administrátorům možnost provádět jednoduché (s trochou trpělivosti i složitější) úkony, jakými jsou např. odemykání účtů a resetování hesel zapomnětlivým uživatelům, kontrola stavu systému, restartování serveru atd. Je rozhodně příjemnější si patnáct minut hrát s PDA, než muset odjet od rodiny či přátel do práce. V takovou chvíli i manželka či přítelkyně ocení tu "další hračku", kterou máte doma.