Atomic Time - chcete být vždy přesní?

aktualizováno 
Pokud si potrpíte na absolutní přesnosti a vaše hodinky nesmí běžet ani o vteřinu napřed či pozadu, pak je program Atomic Time přesně to, co potřebujete. Tuto utilitu lze však doporučit snad každému uživateli, který se se svým Psionem občas připojuje k internetu.

Atomic Time je malá freewarová utilita, která se jednoduše a rychle postará o to, aby hodiny na vašem kapesním počítači stále ukazovaly přesný čas. Atomic Time totiž přes internet synchronizuje hodiny na Psionu přímo podle atomových hodin. Program vyžaduje systém Epoc Release 5, bohužel tedy nepoběží na původních Psionech Series 5, ale pouze na novějších Series 5mx, Revo, Revo Plus, Series 7, netBook a jejich klonech. Současná verze programu nese číslo 1.02, autor se představuje jako Robin Hood.

Instalace

Atomic Time zabírá sympatických 38 kB, instalace je snadná a rychlá. Po instalaci se ikona programu zobrazí v Ovládacím panelu (ne tedy na liště Extras), odkud lze přistupovat ke konfiguračnímu dialogu utility. Již od počátku jsou zde sice všechna nastavení provedena tak, aby bylo možné program jednoduše začít používat, přesto je však nutné nejdříve tento dialog otevřít a potvrdit, aby se inicializovala funkčnost utility.

Nastavení

Na kartě General většinou není třeba nic měnit, základní volba Sync on connection umožňuje, aby program synchronizoval čas při navázání internetového připojení. Rovněž nastavení Prefered server není nutné upravovat. Pokud k tomu přesto máte důvod, pak vězte, že můžete vybírat z široké nabídky předdefinovaných serverů a případně i pomocí tlačítka Servers přidávat další.

Za zmínku stojí zejména nastavení Adjust method na kartě Adjust, kde je implicitně vybráno Prompt. Toto nastavení způsobí, že si program při každém připojení k internetu vyžádá potvrzení od uživatele, zda má být synchronizace času provedena. Při vybraných možnostech Adjust always, Adjust if below a Adjust if above bude čas synchronizován pokaždé i bez potvrzení uživatele. Odchylku času hodin na Psionu od přesného času podle atomových hodin, při které dojde k synchronizaci, pak lze specifikovat na spodním řádku dialogu.

Zaškrtávací políčko Notify of time adjustment na kartě Advanced povolí zobrazování informační hlášky pokaždé, kdy dojde k nastavení času. Pokud v Auto adjust nastavíte jinou než nulovou hodnotu, bude Atomic Time provádět synchronizaci času vždy po zvolených intervalech.

Práce s programem

Velkou výhodou programu je fakt, že pracuje téměř nezištně a synchronizaci času umožňuje provádět automaticky, aniž by k tomu byly potřeba nějaké úkony uživatele. Pokud zrovna nemáte nastaveno Adjust na Prompt, pak dá Atomic Time o své činnosti vědět pouze prostřednictvím hlášky "Atomic Time: time adjusted", která se zobrazí krátce po navázání připojení k internetu. Nicméně i tuto hlášku lze potlačit a pak se program stane takřka neviditelným, avšak stále nepřetržitě funkčním.

Kromě automatického nastavování času umožňuje Atomic Time i manuální synchronizaci. K tomu slouží tlačítko Adjust now v ovládacím dialogu utility. Pokud tedy z nějakého důvodu nechcete, aby program pracoval automaticky, máte možnost vyvolat synchronizaci času pouze tehdy, kdy to uznáte za vhodné.

Používání Atomic Time nepřináší nějaké znatelné zpomalení ani nároky na přenesená data, během dosavadního používání jsem se nesetkal ani s nějakým nestandardním chováním. Jedinou věcí, na kterou je třeba brát zřetel, je fakt, že Atomic Time běžící na pozadí dokáže udržet internetovou komunikaci a proto je vždy nutné se pokaždé odpojovat od internetu manuálně. Příkladem je třeba práce s aplikací Email, kde uzavření posledního otevřeného poštovního účtu (pokud zároveň neběžela i jiná aplikace pracující s internetem) způsobilo i automatické odpojení od internetu. V případě běhu Atomic Time nyní k automatickému odpojení nedojde ani po uzavření posledního účtu, pokaždé je nutné odpojovat se ručně.

Hodnocení

Atomic Time je velice povedená doplňková utilita, která si jistě najde místo na mnoha kapesních počítačích. V její prospěch hovoří nejen dobrá funkčnost, množství nastavení a nízké nároky, ale v neposlední řadě také to, že je Atomic Time distribuován zcela zdarma.

Autor:

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Témata: Netbook

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Západ se k němu otáčí zády, Huawei proto hledá zákazníky jinde

ilustrační snímek

V rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou je klíčovou společností Huawei. Ten je obviňován z možných...

Další z rubriky

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz