Výrobci v posledních měsících zvýšili podle ČSÚ ceny másla zejména kvůlirostoucím nákladům na suroviny a energie. Balení 250 gramů se tak nyní prodává v průměru za 69 korun, k dostání je ovšem i za 74 korun. Nárůst odráží několik faktorů: vyšší výkupní ceny mléka, nedostatek mléčného tuku, vzrůstající náklady na práci. Výroba másla je navíc energeticky náročná, což se zvláště projevuje v Česku, kde cena elektřiny patří k nejvyšším v Evropě.
Nedostatek mléčného tuku je problém, který ovlivňuje celou Evropu. I přes vysokou produktivitu českých chovů je tučnost mléka nízká, což je důsledkem dlouhodobého zaměření na vysokou užitkovost dojnic. Kvůli tomu mlékárny musí nakupovat smetanu i ze zahraničí, což dále zvyšuje náklady. Aktuálně dosahuje cena smetany na trhu až 100 korun za kilogram, což znamená podstatný nárůst oproti lednovým cenám, které byly kolem 60 korun za kilogram.
Budou svátky bez cukroví?
Současné zdražování másla odpovídá rostoucím cenám mléčné suroviny a zvyšující se spotřebitelské poptávce, uvedl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček v rozhovoru pro ČTK. Výrobci a prodejci si ovšem odpovědnost za současnou situaci přehazují jeden na druhého. Podle mluvčího Potravinářské komory Marka Zemánka totiž obchodní řetězce zvýšily u másla své marže. To ovšem prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ve svém prohlášení odmítl a tvrdí, že obchody dosud naopak máslo prodávaly se ztrátou a teprve v září si marže zvedly.
Celý magazín |
Matku tří chlapců Jitku Procházkovou z Prahy podobné dohady na téma – kdo za to může – nezajímají. „Faktem je, že dlouhodobě se zvyšující ceny zejména některých potravin už začínají být zásadním problémem pro náš rodinný rozpočet. Myslím, že si na nás mastí kapsy všichni – od výrobců až po prodejce,“ říká. Obává se, že kvůli tomu svým dětem letos nebude schopná připravit Vánoce, na jaké jsou zvyklé. „Vždycky jsem napekla nějakých pět šest kilogramů cukroví, protože to kluci mají rádi. Letos to vidím tak maximálně na poloviční dávku. Spotřeba másla na cukroví je enormní a při těch šílených cenách si to nebudeme moci dovolit,“ podotýká. Za zdražováním podle šéfa mlékárenského svazu Jiřího Kopáčka stojí také vyšší výroba tučných mléčných výrobků v důsledku rostoucí poptávky. „Například sýrů jsme za osm měsíců oproti loňsku vyrobili o 11,7 procenta více, roste výroba smetanových jogurtů, plnotučného mléka, a dalších, a to se vše projeví ve výsledné tukové bilanci, která je nyní nevyrovnaná,“ upozornil.
Benzín a nafta zlevňují
Zdražila i čokoláda a čokoládové výrobky, a to meziročně o 14,4 procenta. I to se projeví v rodinných rozpočtech při pečení vánočního cukroví. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje také vzrostly v říjnu zejména ceny ovoce o 5,9 %, vajec o 15,5 procenta a pekárenských výrobků a obilovin o 0,6 procenta.
Naopak ceny polotučného trvanlivého mléka klesly o 15 procent, masa o 1,1 procenta, zeleniny o 1,5 procenta a cukru o 11,3 procenta.
Směrem dolů šly i ceny pohonných hmot. „Spotřebitelské ceny v říjnu pokračovaly ve zrychlování meziročního růstu. Ten byl však stejně jako v září tlumen cenami pohonných hmot, které již tři měsíce po sobě klesly. Nafta se v říjnu na čerpacích stanicích v průměru prodávala zhruba za 34,20 korun za litr a benzín Natural 95 přibližně za 35,60 korun za litr. V případě nafty to byla nejnižší hodnota od loňského července a v případě benzinu Natural 95 dokonce od října roku 2021,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. Zatímco pohonné hmoty zlevňují, energie, nájemné a služby vedle výše zmíněných potravin rovněž trvale zdražují.
I to pociťuje v předvánočním čase rodina Jitky Procházkové. „Naštěstí bydlíme ve vlastním. Ale například za elektřinu jsme v říjnu dopláceli tři a půl tisíce korun, výrazně nám zdražilo i vodné a stočné. A třeba do restaurace na oběd už raději skoro vůbec nechodíme. V pěti lidech nám na to opravdu nezbývá,“ říká.
„V závěru roku bude inflace koketovat s tříprocentní úrovní, tedy s horní hranicí tolerančního pásma České národní banky. V letošním roce tempo inflace skončí v průměru nad dvouprocentním cílem České národní banky. Počítáme s tím, že by inflace měla v průměru dosáhnout 2,5 procenta,“ píše se v analýze společnosti Next Finance. Napomůže tomu i slábnoucí kurz koruny vůči euru i dolaru, který naopak po amerických prezidentských volbách posílil.
„Je jasné, že obava ze zpětně sílící inflace bude tématem, které bude dominovat předvánočnímu zasedání bankovní rady,“ předpovídá analýza společnosti Next Finance.