V roce 1928 v něm přespal první československý prezident Tomáš Garique Masaryk, když v nově zřízeném vojenském cvičišti zahajoval první střelby. „Pamětníci říkali, že přespal v malém pokoji, kam se vešla jen postel, lampa a obraz,“ říká ředitel hořovické divize Vojenských lesů a statků David Novotný.
Vojenské lesy a statky jsou od roku 2016 majitelem zámečku i navazujících bývalých hospodářských budov, ve kterých loni v létě začal fungovat Dům přírody. Třetího září se dočká po kompletní rekonstrukci slavnostního otevření i zámeček.
Vystavených starých brnění nebo pověsti o místních strašidlech se tu ale nedočkáte. „Rekonstrukce zámečku od samého počátku směřovala k tomu, aby se co nejvíce navrátily původní stav a účel budovy z doby jejího vzniku. Aby opět sloužila především k ubytování. Proto šla při rekonstrukci k zemi část kuchyně, která byla dostavěná v 70. nebo 80. letech minulého století. Místo ní je kuchyňská chodba vybavená současnými spotřebiči. S restaurací ani kavárnou se v areálu Tří Trubek nepočítalo a nepočítá,“ vysvětlil Novotný.
V zámečku je opět asi šest pokojů, ve kterých si bude možné objednat ubytování. Nejmenší ze všech je jednolůžkový pokojík hned vedle hlavního sálu, ten má i malý vlastní balkon. Právě v něm v roce 1928 spal prezident Masaryk. Naopak největší je čtyřlůžkový pokoj.
Celý magazín |
Zajímavostí je, že téměř každý pokoj má vlastní koupelnu, v nich jsou restaurovaná původní umyvadla včetně historických vodovodních baterií. Zámeček nabídne 14 lůžek, dalších 11 jich je v hájovně.
Kdyby zdi zámečku dokázaly vyprávět, co všechno se uvnitř dělo a kdo v něm přespal, možná by to vydalo na několik románů. Kromě majitelů panství a jejich hostů, důstojníků prvorepublikové armády tu za druhé světové války nedobrovolně pobýval německý polní maršál Walter von Brauchitsch. Když se znelíbil Aldolfu Hitlerovi, od roku 1942 do jara 1945 byl ve Třech Trubkách v domácím vězení.
Po roce 1948 byl zámeček uvnitř hlídaného vojenského újezdu Brdy. Přebývali v něm důstojnící československé i tehdy spřátelených armád socialistického bloku, když tu vojáci cvičili. Důstojníci přebývali na zámečku, mužstvo v ubykacích přestavěných z bývalých hospodářských budov uvnitř areálu.
Když areál přebíraly v roce 2016 od armády Vojenské lesy a statky, zámeček byl v havarijním stavu. Při celkové rekonstrukci za 23 milionů korun se mu všichni snažili vrátit vzhled i ducha budovy z konce 19. století. Dřevěné obložení je nyní stejně temně červené, jako při dokončení stavby za Colloredo-Mansfeldů. Takový odstín našli experti za dohledu památkářů, když ze zachovaných částí postupně odstraňovali jednu vrstvu nátěru za druhou. Nejspodnější byla právě temně červená. Žlutá tak zůstala jen omítka přízemí a vysoké komíny.
Do kompletně opravené budovy i s obnoveným krbem ve velkém sále v prvním patře stěhováci vracejí od 12. srpna zrenovovaný nábytek, který tu před rekonstrukcí našli. Po přečalounění se sem vracejí křesla ušáky, restaurované židle i postele. Je mezi nimi pravděpodobně i ta, ve které spal prezident Masaryk. „Na rámech postelí jsme našli štítky z berlínské truhlárny z roku 1890, která vyráběla postele pro zámeček. Matrace jsme nechali vyměnit za nové, ale postele se sem vrací i s původním pružením,“ uvedl ředitel hořovické divize Vojenských lesů a statků David Novotný.
Přicházející k areálu upoutá i statná borovice douglaska, která je podle dendrologických průzkumů zdravá, navíc pamatuje stavbu zámečku. „Je to památkově chráněný strom. Ve spolupráci s odborníky chráněné krajinné oblasti má nově odlehčenou korunu. Zajímavostí je, že z jedné sazeničky vyrostly tři kmeny. Ty jsou odborně svázané, aby se předešlo rozlomení stromu a jeho pádu na objekt zámečku, který je kulturní památkou,“ upozornil Novotný.
Unikátní prostředí nedotčených BrdHluboké lesy, klid, od poloviny srpna obrovské plochy s kvetoucími vřesy, nádherné výhledy i upozornění na bývalé obce, jejichž obyvatelé museli kvůli armádě opustit své domovy a nezůstalo z nich vůbec nic. To je jen část lákadel pro návštěvu bývalého vojenského újezdu, jehož většina se otevřela po více než 80 letech veřejnosti. Brdy ale mají i svá rizika. Na většině území není žádný signál pro mobily a mnoho cest stále lemuje varování zakazující vstup do přilehlých lesů, protože očista Brd od vystřílené munice ještě není dokončená. Navíc do menší části Brd je i nadále zakázaný vstup, armáda tam má stále cvičiště, kde střílí. |
Výrobní náměstek VLS Zbyněk Nejman dodal, že sazenice douglasky Colloredo-Mansfeldové dovezli z Ameriky v době stavby Tří Trubek. „Za zámkem je ještě remízek ze stejných stromů,“ podotkl.
Na rozdíl od většiny ostatních Domů přírody v republice se k tomu brdskému nedá dojet autem, pokud řidič nemá speciální povolení ke vjezdu. Od parkoviště u Hájkova mostu to jsou necelé tři kilometry. Cyklisté mají k dispozici vyasfaltovanou bývalou vojenskou silnici, pro chodce vznikla pohodlná široká stezka v lese podél toku Klabavy a zároveň kousek od silnice. Protože u Tří Trubek není kavárna ani restaurace, ale jen automaty na regionální potraviny a menší občerstvení, všichni počítají s tím, že co si turisté vezmou s sebou na cestu, to si také odnesou. „Musím říct, že většina lidí si opravdu odnese obaly od všeho, co si vzali s sebou. Po jarním úklidu můžu říct, že odpadků opravdu ubývá,“ potvrdil David Novotný.
Tři Trubky jsou na území CHKO Brdy jediným místem, kde se lidé mohou ubytovat po předchozím objednání. Kromě prohlídky domu přírody jsou v okolí stezky, na vybraných místech je možné s využitím mobilní aplikace sledovat pomocí rozšířené reality lesní zvířata, která tu žijí – jelena, lišku nebo puštíka.