Úsporné domy jsou dnes už povinností

Autor:
  8:00
Nejen nové domy musí být takzvaně pasivní. Dietu ve spotřebě energií budou muset nasadit i ty staré. Stát na to nabízí zajímavé dotace.
Fotogalerie2

Technika: Teplotu v domě lze moderně nastavit i přes mobil nebo tablet. | foto: ČTK

Bydlet skoro bez nákladů a přitom si udržovat doma příjemnou teplotu v zimě i v létě. To je výhoda takzvaně úsporných staveb, které jsou už dnes prakticky standardem.

Získat stavební povolení na jiný než dobře zateplený dům je velmi složité. Do budoucna bude možné stavět už jen domy, které nebudou produkovat svým provozem žádné emise.

Vyplývá to z unijního klimatického balíčku Fit for 55, příslušnou směrnici schválil Evropský parlament loni v březnu a postupně je převáděna do českého práva. Všechny budovy postavené po roce 2030 budou muset mít nulové emise. Zpřísnění se navíc týká i již postavených budov. Výjimku dostanou například historické stavby, které by zateplení zohyzdilo, tedy například zámky, kostely a jiné památkové objekty.

Nejvíce energie na teplo

Na provoz budov připadá 36 procent celkově vyprodukovaných emisí a 40 procent spotřeby energií. V rámci Evropské unie jen vytápění, chlazení a příprava teplé vody představují až 80 procent z energií, které spotřebovávají domácnosti. „Povinností České republiky nebude zrenovovat všechny budovy, ale vytvořit takové podmínky, které k tomu budou majitele budov motivovat a umožní tak tento cíl splnit,“ uvedlo ministerstvo průmyslu.

Cílem je, aby průměrná spotřeba energií v budovách klesla do roku 2030 alespoň o 16 procent, do roku 2035 pak o 20 až 22 procent. Právě na snižování energetické náročnosti budov rezervuje Česká republika ve srovnání s ostatními státy Evropské unie vysoký objem prostředků. Tyto prostředky již dnes významným způsobem pomáhají spotřebu energie v budovách snižovat.

Celý magazín

tit

Stát nabízí dotace

Majitelé starších domů mohou například žádat o dotace v programu Nová zelená úsporám light. Její vylepšená verze odstartovala 20. února a žádosti tak majitelé nemovitostí už mohou podávat. „Hlavní změnou je, že renovace rodinných domů budou nyní dostupné i pro domácnosti, které renovace odkládaly z důvodu nedostatku finančních prostředků na vstupní investici. Nově totiž všichni žadatelé dostanou vyplacenou zálohu předem,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Zároveň na všechny renovace spojené se zateplením v jakémkoliv rozsahu mohou zájemci získat výhodný úvěr s polovičním úrokem. Jedná se tak o jedinečný finanční nástroj, který vznikl poprvé ve spolupráci státu a bankovního sektoru. Program cílí především na komplexní renovace rodinných domů, protože jen tak může být dům dlouhodobě energeticky úsporný. Při správném zateplení a dalších opatřeních šetří dům výrazné množství energie, a tedy i finance jejich majitelům.

Na co je tedy možné žádat peníze? Na zateplení domu ve výši až půl milionu, na nový kotel či tepelné čerpadlo až 130 tisíc korun, podobnou částku na fotovoltaické systémy anebo až 60 tisíc korun na ohřev vody pomocí slunce. Kromě toho dnes nové domy bývají vybavené také technologií řízeného větrání se zpětným získáváním tepla, tedy takzvanou rekuperací, na to stát přispívá až 90 tisíc. Můžete ovšem požádat o peníze i na takové novinky, jako je zelená střecha porostlá speciálními rostlinami, či na systém zachytávání a využití dešťové vody.

Kromě toho mohou majitelé domů postavených před rokem 2013 požádat o dotaci také v programu Oprav dům po babičce. Stát v něm přispívá na komplexní zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah u stávajících rodinných domů. Podpora se vztahuje i na výměnu oken, dveří a jiných stavebních otvorů či na instalaci stínicí techniky.

Renovace znamená úspory

Kvalitní okna: Výměna oken může majitelům domů ušetřit na nákladech za teplo. Přispívají k tomu i vypsané dotační tituly, třeba Oprav dům po babičce.

Podle odhadů je v programech podpory do roku 2030 alokováno až 220 miliard korun. Po roce 2030 lze předpokládat, že bude podpora těchto aktivit pokračovat.

„Kvalitní renovace budov nepřináší jen snížení spotřeby energie a emisí. Snižuje také náklady a zvyšuje komfort. Pro ekonomiku to znamená zapojení zejména malých a středních firem a nové pracovní příležitosti. Naší snahou je především motivovat ke zvyšování energetické účinnosti, ať už prostřednictvím finanční podpory, nebo kvalitního poradenství,“ vysvětluje Petr Holub, vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí. Kdo plánuje ze svého domu udělat energeticky úsporný, má teď díky státním dotacím vypláceným dopředu a případně i výhodným úvěrům šanci. Celý proces podání žádosti je plně digitální. Žádosti mohou zájemci podávat online z pohodlí domova.

Neobejde se to však bez papírování, administrace žádosti a kvalitního projektu. „Zájemcům o dotaci doporučujeme pečlivou přípravu projektů nejen z hlediska formální správnosti, ale především s ohledem na rozsah renovace. Vyplatí se zvážit dům jako celek a přistoupit ke komplexním opatřením, jako je celkové zateplení budovy, které přináší největší úspory energií i provozních nákladů,“ doporučuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Zatelplení je základ

Ať už při rekonstrukci, nebo výstavbě musí investor, který chce skutečně úsporný dům, dobře pohlídat všechny použité materiály a procesy. Základem, ať již každé nové stavby, nebo rekonstrukce staršího domu, je kvalitní zateplení. Použit může být již od základu velmi dobře izolující stavební materiál nebo přídavná izolace pomocí polystyrenových desek či minerální vaty.

Trendem je stříkaná pěna

Trendem je stříkaná pěna

Oblíbeným systémem zateplení hlavně střech a stropů je v posledních letech stříkaná izolační pěna. Jedná se o zateplení nové generace, která přilne ke všem materiálům. Nejenže po její aplikaci nevznikají žádné netěsnosti a tepelné mosty, ale díky jejím izolačním schopnostem lze reálně snížit náklady na vytápění až o 50 procent. Aplikace je rychlá a vyžaduje pouze 24 hodin tuhnutí.

U běžných domů je tloušťka izolace na zdech 10 až 25 cm. Pro kvalitní zateplení odborníci doporučují zvolit alespoň 20 centimetrů tloušťky izolantu, rozdíl v ceně je minimální. Pro skutečně pasivní dům, který v zimě spotřebuje minimum energií na vytápění, je ale potřeba zvolit tloušťku izolace ještě větší. Nejčastěji se přitom používá polystyren, který není nasákavý a odolává povětrnostním vlivům. Životnost dosahuje i 50 let. Zeteplené stěny jsou jedna věc, ale mnoho tepla uniká také střechou. Na její izolaci se dnes používá především minerální vata ze skelných či kamenných vláken v tloušťce minimálně 25 až 40 centimetrů. Stále populárnější je i foukaná pěna, ať již do konstrukce střechy, nebo na strop pod střechou.

Majitelé domů nesmějí zapomenout ani na okna, i když jejich kompletní výměna už může být poměrně nákladnou investicí. Na druhou stranu zateplení bez kvalitních oken je jen poloviční řešení, starými okny může odcházet velké množství tepla. Dnes již jsou standardem trojskla, která musí být odborně instalována tak, aby nevznikaly takzvané tepelné mosty a teplo neunikalo špatně utěsněnými mezerami mezi oknem a zdí. Až po těchto investicích má smysl řešit systém vytápění, například pořízení kvalitního tepelného čerpadla nebo kondenzačního kotle na plyn.

Pasivní dům by měl ročně spotřebovat do 15 kWh energií na vytápění na metr čtvereční podlahové plochy. V takovém případě například ve středně velkém domě s plochou kolem 140 metrů při vytápění moderním kondenzačním kotlem na plyn majitelé proti nezateplenému domu se starými okny a starým plynovým kotlem ušetří až 40 tisíc korun ročně.

Dům musí mít průkaz

Nejde jen o vytápění, ale také o ohřev vody, osvětlení, případně klimatizaci, provoz čerpadel a podobně. To, jak je dohromady konkrétní dům úsporný, hodnotí Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Ten je již u nových staveb povinný, majitelé jej musí pořídit i v případě velkých stavebních změn, při prodeji či pronájmu. Každý objekt je zařazen do kategorie od A – mimořádně úsporný až po G – mimořádně nehospodárný.

A právě těch nehospodárných domů a bytů je zatím v Česku velká většina, i když nové stavby už vznikají jen ty úsporné. „Komplexní zateplení, které může uspořit až 70 procent nákladů na vytápění, stále chybí zhruba třem čtvrtinám rodinných domů v Česku. Vytopit tyto domy bude čím dál dražší a bydlení v nich nekomfortní,“ říká Marcela Kubů, výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace.

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

Vyberte si ideální trvalky pro jarní výsadbu. Zahradu promění v barevný ráj

Jaro je v plném proudu a zahrady se začínají halit do barev. Přinášíme tipy na výsadbu 10 trvalek, které potěší oko i zahradnické srdce.

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

Vyberte si ideální trvalky pro jarní výsadbu. Zahradu promění v barevný ráj

Jaro je v plném proudu a zahrady se začínají halit do barev. Přinášíme tipy na výsadbu 10 trvalek, které potěší oko i zahradnické srdce.

25. dubna 2025

Na jarní hnojení trávníku je nejvyšší čas. Víme, na co si dát pozor

Zahrady se po dlouhém zimním odpočinku probouzejí a s nimi i naše touha po krásném, sytě zeleném trávníku, který připomíná huňatý koberec. Stejně jako lidé potřebují vitaminy, i trávník na jaře lační...

25. dubna 2025

Sbohem, jižní Evropo. Klima posune vinařské regiony až do Velké Británie

Zatímco při pomyšlení na vynikající vína se nám vybaví země jako Jihoafrická republika, Francie či Nový Zéland, obyvatelé Spojeného království by se v budoucnu mohli těšit na větší produkci domácího...

25. dubna 2025

Nakladená želví vejce byla neoplozená, na senzaci tak plzeňská zoo pořád čeká

Plzeňská zoologická zahrada si senzaci mezi českými a slovenskými zoo ohledně rozmnožení želv obrovských nepřipsala. Čtyřiadvacetiletá samice loni v říjnu nakladla neuvěřitelných 31 vajec a pečlivě...

24. dubna 2025  13:17

Je nejvyšší čas na jarní vertikutaci. Jen tak dosáhnete měkkého trávníku bez mechu

Zatímco majitelé zahrádek plánují grilovačky, jejich trávník má úplně jiné starosti. Po zimě se probouzí plný mechu, suché trávy a dalších nežádoucích suvenýrů. Tady pomůže jedině jarní vertikutace...

24. dubna 2025

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2025 pro čtenáře iDNES připravila řadu novinek

Zahrady už nějaký čas přestávají být Popelkami a stávají se fenoménem a neoddělitelnou součástí našich domovů. Pokud tedy máme to štěstí a kousek pozemku máme k dispozici. Majitelé zahrad vesměs...

24. dubna 2025

Hřbitov ve vzduchu. Bizarní filipínská tradice trvá už dva tisíce let

Na severu Filipín, v hornaté provincii Sagada, se nachází pozoruhodné a pro mnohé Evropany neobvyklé pohřebiště. Místní kmen Igorotů zde po staletí praktikuje unikátní tradici – své zesnulé ukládají...

24. dubna 2025

Matriarchát ve světě zvířat: odhalujeme skrytou vládu samic

Tradiční představa o dominantních samcích a poslušných samičkách dostává poslední dobou pořádně na frak. Ukazuje se, že něžnější pohlaví tahá v přírodě za nitky častěji, než by se mohlo zdát. Někdy...

23. dubna 2025

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

22. dubna 2025  10:12

Naučte se rozpoznat alergii u psa a zvířeti pomoci

Alergie se čím dál častěji objevují nejen u lidí, ale i u domácích mazlíčků – zejména u psů. Podle veterinárních studií se s různou formou alergie potýká až 30 % psí populace. Nejčastější z nich bývá...

22. dubna 2025

Slavní pod lupou: Milují, nebo nenávidí vejce? Proč byste je měli jíst i vy

Někdo je miluje, jiný nenávidí. Zjistěte, kdo ze slavných tváří si tyhle slepičí produkty oblíbil a kdo na ně vyhlásil embargo. Pravdou je, že jíst vajíčka se vám vyplatí! Podle výživových poradců...

21. dubna 2025

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

20. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.