V jihlavském Hrádku měla vyrůstat elita německého národa. Nyní je objekt ve správě Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy.
„Po architektonické stránce jde o naprosto unikátní stavbu, která nemá na našem území obdoby. Vykazuje výrazné urbanistické hodnoty. Ve své době představovala nestandardní komfort, jako bylo centrální topení či tekoucí teplá voda. Celkové náklady na stavbu činily 300 tisíc říšských marek,“ popsal Vilém Wodák, badatel a předseda Spolku pro starou Jihlavu.
V celé třetí říši bylo celkem dvanáct škol Adolfa Hitlera. Měly v systému nacistického Německa zcela zvláštní postavení. Ta jihlavská byla slavnostně otevřena jako poslední z nich, v roce 1944. Její oficiální název zněl Škola Adolfa Hitlera „Čechy a Morava“.
Příprava její stavby trvala několik let. Už brzy po 15. březnu 1939 zavládl i v Jihlavě nový nacistický „pořádek“. „Jihlava se měla stát vzorovým německým městem. Tato skutečnost se měla následně odrazit i ve vzhledu samotného města,“ přiblížil Vilém Wodák. Důvodem bylo, že Jihlavsko historicky platilo za německojazyčnou enklávu.
Původní plán z roku 1939 související s hrádkem byl velkorysejší. Architekt Friedrich G. Winter počítal s výstavbou i dalších objektů. „Architekt Winter tam chtěl umístit i přilehlý sportovní stadion,“ upozornil Wodák. Hrádku dal nakonec současnou podobu jiný architekt, inženýr Helmut Weber z Berlína. Základní kámen byl položen 11. dubna 1941. Slavnostní otevření za účasti K. H. Franka se odehrálo o tři roky později, ve středu 26. dubna 1944. Jihlava byla tehdy slavnostně vyzdobena vlajkami. Hudbu obstaral sbor policejního pluku SS.
Celý magazín |
Po válce se škola stala střediskem pracujícího dorostu a studentů. V letech 1960 až 1965 zde byli ubytovaní posluchači Pedagogického institutu. Dlouhá léta budova chátrala, později byla dána k dispozici Vysoké škole zemědělské v Brně. Ta zde působila do roku 1990.
O pět let později získalo budovu bezplatně ministerstvo vnitra. Zrekonstruovalo ji včetně půdní vestavby. „Od roku 2021 je objekt z velké části využíván převážně pro ubytování nově nastoupivších policistů. V současné době se počítá s dalším navýšením ubytovací kapacity, zejména pro ubytování účastníků absolvujících výcvik ve zmodernizovaných výcvikových centrech Komárovice a Pouště,“ popsal Ondřej Moravčík, mluvčí Policejního prezidia.