Populární rozhledna Bára v chrudimských lesích je nyní zase o něco přitažlivější pro rodiny s dětmi. Město vedle ní otevřelo nový Rodinný park Podhůra. Nabízí bezpečnou zábavu pro celou rodinu a nahradí lanovou dráhu, která už dosloužila.
Domečky ve výšce 3,5 až 10,8 metru nad zemí jsou propojeny visutými lávkami s různorodými překážkami – lidé zde najdou tunely, opičí dráhu, kruhy, harfu, kladiny, prales, hada, zvířátka, ale i vojenskou či rybářskou překážku. Konstrukce je zabezpečena ochrannými sítěmi, takže se není třeba obávat pádu a do bludiště mohou bez doprovodu rodičů děti už od šesti let.
Uvnitř dvou domečků jsou umístěna dřevěná propadla spojující jednotlivá patra. Na závěr bludiště čeká dávka adrenalinu – sjezd ocelovým toboganem z výšky pěti metrů.
Celý magazín |
Vstup na atrakci je zajištěn přes turniket, vstupenky je možné zakoupit v samoobslužné pokladně přímo na místě. „Chceme, aby park byl co nejvíce navštěvovaný, a tedy přístupný. Rozhodli jsme se proto, že zde bude samoobslužná pokladna,“ uvedl jednatel společnosti Městské lesy Chrudim Petr Štěpánek.
Bludiště je díky tomu otevřené celoročně, jen v případě silného větru, bouřky, sněhu nebo námrazy je z bezpečnostních důvodů uzavřeno.
Vstupné činí dvě stě korun bez rozdílu, zda jde o dospělého nebo dítě. „Je otázkou, zda je cena přiměřená. V Hradci Králové, které máme za vzor, jsou ceny podobné. Náklady na stavbu byly deset milionů, provoz a údržba parku si vyžádá náklady. Ale můžeme se k otázce ceny vrátit třeba za rok a posoudit ji znovu,“ uvedl starosta Chrudimi František Pilný. Město doufá, že náklady vložené do výstavby parku se do deseti let vrátí.
Chrudim se snaží městské lesy vylepšovat o nové atrakce. V plánu je nová vyhlídková plošina ve směru na Rabštejnskou Lhotu. Na vrcholku kopce Podhůra by měl vzniknout altán ve tvaru lodě. Těsně pod rozhlednou zase chtějí městské lesy vytvořit konstrukci, kde si návštěvníci budou moci pořídit hravé fotky, jako by podpírali rozhlednu podobně jako šikmou věž v Pise. Klíčové pro rekreační lesy ale je udržet zde rozhlednu od architekta Martina Rajniše. Není to samozřejmost. Dřevěná konstrukce zde byla postavena v roce 2009 a už tehdy bylo jasné, že tu nebude navěky. „Původně byla plánovaná životnost na 20 let, architekt ale odhaduje, že může vydržet i století,“ řekl Štěpánek. „Bára je velký magnet, budeme se snažit prodloužit její životnost maximálně, co to půjde,“ uvedl Štěpánek.