Jednou z možností, navíc pro všechny zábavnou, jak utužit rodinné vztahy a dětem zlepšit fyzickou i psychickou odolnost do dalšího života, je společné sportování celé rodiny. Na tom se shodují psychologové i fitness trenéři. A kdy si najít lepší období pro společnou aktivitu než o prázdninách.
„Celá rodina může dohromady sportovat po celý rok. Nejenže společné koníčky utuží vzájemné vztahy, ale obě strany, jak rodiče, tak děti, budou mít hezké vzpomínky a zážitky, které jsou nenahraditelné,“ říká fitness trenérka a výživová poradkyně Alena Vídeňská, která je odborným garantem Vím, co jím.
Celý magazín |
V zimě se podle ní nabízí řada zimních sportů, od běžkování, sáňkování až po zimní výšlapy třeba na rozhledny. „V létě je ideální cyklistika, turistika, paddleboarding nebo in-line bruslení. Benefitem sportovně založené rodiny jsou příjemně strávené společné chvíle v přírodě, na čerstvém vzduchu, ale hlavně naučíte své děti pravidelnému pohybu, který v dnešní „počítačové“ době dětem tak chybí,“ doplňuje Alena Vídeňská a dodává: „Osoby, které pravidelně sportují, se lépe vyrovnávají se stresem, jsou větší pohodáři, nechybí jim cílevědomost, píle a disciplína. Své potomky můžete ke sportu motivovat tím nejlepším způsobem – buďte jim vzorem.“
Rodina spolu, ale u displeje
S jejím názorem souhlasí i psycholog Tomáš Vašák: „Přirozený životní styl vzal rozvojem technologií za své. Setkání rodiny u společné práce, které je ve velké části světa stále běžnou součástí dne, je v moderním světě spíše výjimkou. Normální polohou je sledování displeje – telefonu či tabletu vsedě či vleže. Jestliže jsme byli v minulém období svědky rozpadu vícegeneračních širších rodin, tak všudypřítomný on-line svět vede k rozpadu rodiny na izolované jedince.“
Sport členy rodiny zase spojí
Jednou z výhodných strategií, jak se bránit negativnímu vlivu tohoto trendu, je společné sportování. „Za největší přínos z psychologického hlediska považuji vytvoření návyku pravidelného pohybu. V dospělosti je pak výrazně snazší udržovat si zdravý životní styl, což vede k nižší nemocnosti, větší duševní pohodě a delšímu životu. Návyky jsou klíčovým tématem seberozvoje posledních let,“ podotýká psycholog Tomáš Vašák.
Samotné sportování v rodinném týmu přináší další psychologické výhody. „Rozvoj resilience – tedy odolnosti v zátěži. Přijímání prohry jako cesty rozvoje výkonnosti – mindset. Schopnost plánování a sebeorganizace při chystání sportovních aktivit. Tolerance k nižšímu výkonu slabších. Radost ze společných vítězství a výkonu. A v neposlední řadě rozvoji komunikace, ať už při samotné aktivitě, nebo vzpomínáním na společné zážitky,“ doplňuje psycholog.
Někdy si rodiče spletou společnou sportovní zábavu s drilem, kdy oni vystupují v roli trenérů a chtějí ze svého potomka vychovat šampiona, v takovém případě se mohou vztahy spíš narušit. „I když jsou občas medializovány negativní příběhy ambiciózních rodičů – trenérů, jde o výjimečnou rodinnou patologii. Přínosy rodinného sportování jsou jednoznačné,“dodává Tomáš Vašák.