Příjemné slunečné počasí a také letní teploty lákají k návštěvě koupališť. Pro návštěvníky jsou přichystané novinky, méně potěšující zprávou je vyšší vstupné, ke kterému část plaveckých areálů v Ústeckém kraji přistoupila kvůli dražším energiím.
Novou velkou atrakcí letošní sezony se může pochlubit koupaliště v Lounech. Otevřelo totiž indiánskou vesničku se čtyřmi týpí. „Stany pojmou až dvacet osob. Kdokoliv si zde může zamluvit přespání – školní výpravy i široká veřejnost. Je to vhodné třeba pro cykloturisty, kteří městem projíždějí a hledají možnost přespání,“ uvedl ředitel Lounské správy plaveckých areálů Jan Macháček.
Celý magazín |
Součástí vesničky je také ohniště a dřevo na podpal. Pronájem za celý den vyjde od 500 do 1 000 korun podle velikosti stanu. Další novinkou v areálu jsou venkovní cvičební prvky pro starší děti. Nově mohou návštěvníci vstup zaplatit bezhotovostně platební kartou.
Koupaliště nabízí plavecký bazén s osmi dráhami, relaxační bazén s vodními atrakcemi, divokou řekou a dvěma tobogany či dětský bazén s brouzdalištěm.
Část vstupného na lounské koupaliště podražilo oproti loňsku o deset korun. Za celý den zaplatí dospělí a děti nad 15 let 90 korun. Mladší děti a senioři zaplatí 70 korun. Děti do 110 cm mají vstup zdarma. Při příchodu po 15. hodině zaplatí návštěvník o 10 korun méně. Mezi 10. a 12. hodinou je vstup 25 korun za hodinu.
Nové hřiště na pétanque si pak mohou vyzkoušet lidé, kteří zavítají na koupaliště v ústecké části Klíše. V létě navíc budou v areálu k dispozici školení trenéři, kteří budou pro návštěvníky pořádat různé cvičební lekce. Základní celodenní vstupné zůstalo stejné jako loni, tedy 150 korun, 90 korun zaplatí děti, studenti a senioři. Návštěvníci mají k dispozici několik bazénů s termální vodou, skokanský bazén s desetimetrovou věží, velkou dvoudráhovou skluzavku, dětské hřiště a další atrakce pro děti i dospělé. Vstup na druhé ústecké koupaliště v části Brná je stejné jako na Klíši. V areálu u Labe mají lidé k dispozici rekreační bazén s tobogánem, dětský bazén či plavecký bazén.
O deset korun víc proti loňskému roku dají návštěvníci koupaliště na litoměřickém Písečném ostrově. Celodenní vstupné je 90 korun, po 16. hodině se platí 60 korun. „Náklady na provoz neustále stoupají. Třeba jen s elektřinou se za jeden den nedostaneme pod pět tisíc korun. O vodu se musíme starat podle zákona, a je tudíž nutné mít například filtraci v provozu 24 hodin denně,“ vysvětlil zdražení vedoucí koupaliště Ladislav Beneš s tím, že před letošní sezonou se natíraly bazény a zveleboval trávník, který přes zimu poničila divoká prasata. Už v loňském roce prošel úpravou minigolf a přibyla nová skluzavka.
O dvacet korun víc zaplatí návštěvník na koupališti v Kadani. „Dlouhé roky jsme měli vstupné pro jednotlivce 60 korun, vzhledem k rostoucím provozním nákladům jsme ho zvedli na 80 korun s tím, že jde o opravdu celodenní vstupné. Návštěvník dostane na ruku pásku a může kdykoliv odejít a zase se ten den vrátit,“ popsal správce koupaliště Josef Kočí. Děti do 120 centimetrů mají vstup zdarma. Zvýhodněné vstupné mají rodiny s dětmi.
Kadaňský areál nabízí skokanský bazén, padesátimetrový plavecký bazén s osmi dráhami a vyhřívanou vodou, tobogán a brouzdaliště. Využít lze také dětské hřiště, hřiště na plážový volejbal a další atrakce. Dvacetikorunu navíc zaplatí za vstupné lidé také na městském koupališti v Žatci. Celodenní vstupné pro osoby nad 15 let je za 100 korun, místo loňských 80 korun.
Pro mladší děti a seniory je vstup 80 korun. Rodinné vstupné je 240 korun. Na druhou stranu koupaliště ustoupilo od platby za jízdu na toboganu, do loňska jedna jízda stála dvě koruny.
O třicet korun zdražilo vstupné v dopoledním čase mezi 9. a 12. hodinou, nově vyjde na padesát korun. „K ceně dopoledního vstupného bude účtována záloha 200 korun na čipové hodinky,“ nastínil mluvčí města Tomáš Kassal. Odpolední vstupné od 16 do 20 hodin zdražilo o deset korun na 80 korun na osobu.
„Ke zvýšení vstupného nás vede růst nákladů na provoz areálu. I po zdražení předpokládáme, že bude město dál přispívat na jeho provoz,“ sdělil starosta Radim Laibl (ANO) s tím, že loni byly náklady na provoz koupaliště se saunou 5,1 milionu korun. Rozdíl mezi příjmy a výdaji, který byl 3 miliony korun, doplatila radnice provozovateli, jímž je Technická správa města Žatec.
Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo žatecké koupaliště před jedenácti lety. Areál nabízí plavecký bazén se čtyřmi dráhami a délkou 25 metrů,relaxační bazén s vodními atrakcemi a šedesátimetrovým tobogánem, dětské brouzdaliště a zážitkový bazén pro děti, který je v provozu od loňské sezony.
Velkou proměnou prošlo chomutovské Kamencové jezero, které je unikátní složením vody, a jeho bezprostřední okolí. Návštěvníci již mohou v současné době využívat nové parkoviště před hlavním vchodem v Přemyslově ulici pro 150 vozidel, které bylo donedávna kvůli přestavbě uzavřené. Vznikla rovněž pěší zóna s fontánou a květinovou loukou. Město nechalo vybudovat další nový vstup, a to od parkoviště u Aquasvěta. U vchodů jsou navíc nově k dispozici boxy na jízdní kola.
Kolem jezera jsou nové chodníky, desítky čerstvě vysázených stromů a nové trávníky. Stavební úpravy vyšly na 100 milionů korun.
Cena vstupného zůstala stejná. Základní je 50 korun, děti od 3 do 15 let platí čtyřicet korun.