Zájemci o přípravné kurzy však nemusí využít pouze nabídku vysokých škol, ale také jiných organizací či společností zaměřených na vzdělávání. Kurzy mohou být online nebo prezenční a od toho se také odvíjí cena, která může být v řádu sto korun, ale i několika tisíc.
Celý magazín |
Širokou nabídku avizuje společnost Scio, která organizuje tzv. Národní srovnávací zkoušky. Ty nahrazují nebo doplňují přijímačky na desítky vysokých škol v České republice a na Slovensku. „Kromě samotných zkoušek tedy pro zájemce nabízíme i přípravu na tyto zkoušky. Na stránkách Scio jsou pro zájemce k dispozici volně dostupné testy z minulých let a také zkrácené online testy,“ sdělil mluvčí společnosti Scio Bohuslav Bohuněk. Další příprava zahrnuje internetové kurzy, dále tištěné publikace a také kurzy s lektorem. „Online kurzy u každého z předmětů, jako jsou základy společenských věd, matematika, biologie a také obecné studijní předpoklady, zahrnují vedle souhrnu látky i stovky úloh či strategie řešení testů. Podobně je koncipovaná i tištěná příprava. Ti, kdo se přípravou nechají raději vést, pak mohou využít některý z přípravných kurzů s lektorem,“ dodal Bohuněk. Podle něj ze statistik uchazečů absolvujících Národní srovnávací zkoušky v loňském akademickém roce vyplývá, že nejvíce z nich se hlásí na humanitní a společenské vědy, studium ekonomie, dále technické obory a právo.
Přípravné kurzy nabízí většina vysokých škol. Například Karlova univerzita je otevírá téměř na všech svých fakultách. Využít je tak mohou uchazeči o studium na lékařských fakultách, humanitní, farmaceutické, přírodovědecké, matematicko-fyzikální, pedagogické a další.
Některé univerzity pořádají opakovací kurzy jen na některých fakultách. Například na Technické univerzitě v Liberci se jedná o fakulty, na nichž se budou studenti setkávat s matematikou, geometrií nebo fyzikou. Kurzy pro fakultu textilní, ekonomickou fakultu, fakultu strojní a fakultu mechatroniky, informatiky a mezioborových studií nyní před začátkem semestru absolvovalo na 200 studentů. „Úroveň znalostí matematiky středoškoláků, kteří na TUL přicházejí, je různá. Činí to pak problém ve výuce. Studenti si na kurzech osvěží středoškolské učivo a znalosti studentů se sjednotí. Fakulty chtějí, abychom jim takzvaně pomohli v matematice srovnat krok,“ říká děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek, jenž je sám matematik a v kurzech také vyučoval.
Motivace studentů k přihlášení se do opakovacích kurzy jsou různé. „Máme studenty, kteří by kurz ani nepotřebovali, ale jsou svědomití a nechtějí podcenit přípravu. Pak kurzy navštěvují ti, co jen potřebují něco dovysvětlit. Ale jsou tam samozřejmě i studenti, kteří mají s matematikou dost těžkostí. Je to dáno hlavně tím, že studenti k nám na univerzitu přicházejí z různých typů škol. Liší se ale třeba i úroveň znalostí gymnazistů,“ podotýká Jiří Břehovský, hlavní organizátor Přípravných opakovacích kurzů 2023. „Ohlasů na kurzy nemáme mnoho, ale ty, co přijdou, jsou velmi pozitivní,“ dodává doktor Břehovský.
Fakulta strojní TUL pořádá opakovací kurzy pro své studenty již nejméně tři desítky let. A má s nimi výborné zkušenosti. I díky kurzům postoupí v průměru 75 procent studentů do dalšího ročníku. „Pokud by studenti neabsolvovali tento kurz, procento by bylo mnohem nižší. Díky kurzu se také naši studenti snáz adaptují na vysokoškolské studium a není to pro ně takový šok jako pro ty, co kurz neabsolvují. Po socializační stránce jim kurz velmi pomůže,“ říká Luboš Běhálek, proděkan Fakulty strojní TUL pro vzdělávací činnost. „Záleží nám na studentech, aby se u nás cítili dobře. Kromě opakovacích kurzů se nám velmi osvědčili i studentští poradci. Jsou to studenti druhého ročníku, kteří prvákům pomáhají. První ročník absolvovali před rokem, jejich zkušenost je tedy čerstvá, vědí o všech těžkostech při studiu a mohou sdílet své zkušenosti. Reakce máme velmi dobré,“ dodává proděkan Běhálek.