Ženy ze spolku Nebýt na to sama se zúčastnily letošního ročníku projektu Daruj kelímek na brněnských vánočních trzích. Díky tomu mohou nadále rozvíjet pomoc, kterou poskytují onkologickým pacientům, zejména ženám. „Vybrali jsme téměř 300 tisíc korun, což je pro představu více než 5 700 darovaných kelímků. Poputují na udržení pravidelných aktivit a ulehčení léčby onkologickým pacientům,“ chválí si zakladatelka spolku Andrea Nováková, která v jeho čele stojí už od založení v roce 2020. Stalo se tak v době, kdy si sama prošla onkologickou léčbou.
Celý magazín |
Co bylo hlavním impulzem vzniku myšlenky na vytvoření tohoto spolku? Během léčby v Masarykově onkologickém ústavu jsem poznala spoustu žen v podobné situaci a s podobným osudem. Každý, kdo byl hospitalizovaný, ví, že čas v nemocnici utíká jinak. Najednou jsem se cítila osamocená a nepotřebná. Napadlo mě, že v Brně chybí místo, kde by pacienti mohli navzájem sdílet své zkušenosti s nemocí nebo vyhledávat jakoukoliv pomoc při léčbě. Podpora blízkých je velmi důležitá, ale životní zkušenost je nepřenosná. Odtud byl tedy jen krůček k realizaci myšlenky.
Takže za existenci podobného spolku v době, kdy jste byla sama nemocná, byste byla vděčná.
Jsem o tom přesvědčena. Pro onkologického pacienta je asi nejdůležitější nezůstávat na cestě za vyléčením osamocený. Díky našemu projektu více vnímám, jak je potřeba vzájemné naslouchání, rady, dodávání si odvahy nebo společné sdílení radostných, ale i těžkých okamžiků.
A co dalšího váš spolek onkologickým pacientům nabízí?
Nabízíme mnoho aktivit, jako pravidelné lekce cvičení, workshopy na různá témata, aromaterapie, psychologická podpora, onkokosmetické a vlasové poradenství, kontroly znamének a samovyšetření prsou či edukační programy. V počátku jsme začínali s podporou onkologických pacientek, dnes podporujeme i muže.
Vy sama jste rakovinou krku onemocněla ve 44 letech. Jak jste se o nemoci dozvěděla?
Do okamžiku sdělení diagnózy jsem se cítila naprosto v pořádku, pouze více unavená. K lékaři jsem šla, protože jsem si myslela, že mám poprvé v životě angínu. Nakonec se, bohužel, potvrdilo onkologické onemocnění.
Často je tuto nemoc těžké podchytit. Vybavíte si teď zpětně příznaky, kterých jste si například v té době nevšimla?
Každá onkologická diagnóza má určité specifické příznaky a já některým z nich nepřikládala význam. U mě mohla být varovným signálem bolest krku, dlouhotrvající chrapot, pocit takzvaného knedlíku v krku a celková únava.
Navštěvují vás nadále i ženy, které už se z rakoviny vyléčily a chtějí jen předávat zkušenosti dále?
Jsem hrdá, že máme v projektu ženy, které mají co předat ze své profese, nebo se naopak po vyléčení začaly věnovat jinému oboru. V nejužším týmu tak máme vysoce erudovanou aromaterapeutku nebo ženu, která se nově věnuje celostní terapii. Vytvořili jsme cyklus workshopů „Předej svoji dovednost a získej jinou“, které vedou právě bývalé onkologické pacientky a mají ukázat nové cesty či pomoci při změně zaměstnání.
Máte nějaké nové plány, co se vašeho spolku týče pro tento rok?
Chceme realizovat nové charitativní akce a rozvinout spolupráci s obcemi a městy v Jihomoravském kraji. Rádi bychom také vyrazili na kontroly znamének. S kampaní Pod vašimi křídly, která vznikla ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem, zamíříme rovněž do Senátu. A na podzim chystáme jedno překvapení.
A co dlouhodobější vize?
Ty se zrovna v těchto dnech naplňují. Zakládáme spolek Nebýt na to sama i v jižních Čechách. Jsem šťastná, že náš projekt bude díky dalším ženám z týmu pokračovat ve své misi.