Mumie dnes už jen virtuálně

  8:00
Do krypty kostela sv. Prokopa ve Vamberku se v březnu vrátily slavné mumie zdejších měšťanů a duchovních. Kvůli bezpečnosti však už nebude veřejně přístupná. Zájemci si podzemí prohlédnou pouze v digitální podobě.

Mumie: Ve vamberecké kryptě kostela sv. Prokopa. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Po více než 20 letech se do krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku navrátily mumie zdejších měšťanů a církevních hodnostářů. Radnici se sérií opatření podařilo zlepšit klima v podzemí, kvůli němuž musely být mumie dočasně umístěny ve sklepení kláštera v Broumově na Náchodsku. Ještě předtím byly deponované v suterénu vambereckého Muzea krajky, avšak ani tam nebyly vhodné podmínky pro dlouhodobé skladování ostatků, a proto je archeologové v roce 2000 převezli právě do Broumova.

Celý magazín

t

Krypta s vambereckými mumiemi leží pod celým kostelem sv. Prokopa na zdejším náměstí. Vstupuje se do ní ze sakristie, kde vzniklo v 50. letech minulého století novodobé schodiště, aby se krypta mohla otevřít turistům. Nově už po něm ale běžní výletníci neprojdou. Mumie budou k vidění jen virtuálně. Radnice projekt představí 28. dubna při slavnosti k navrácení mumií ve vambereckém Městském klubu Sokolovna, kde virtuální model ukáže jeho autor, geofyzik Jiří Šindelář z Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Brně. „Při vstupu do krypty je třeba hodně sklonit hlavu a raději jít pozadu, je tu velmi nízký strop,“ upozorňuje vamberecký farář Pawel Nowatkowski. Právě kvůli bezpečnosti už Vamberk nepočítá, že by kryptu zpřístupnil. Důvodem jsou i hygienické podmínky v podzemí.

Otevřeno bylo do 90. let

Mumie byly v kryptě k vidění do začátku 90. let. Tehdy se klimatické podmínky v podzemí radikálně zhoršily. Mohly za to stavební práce v okolí kostela, především velké asfaltové plochy, které zabránily odchodu vlhkosti ze země. Důmyslný větrací systém přestal správně fungovat a prudce stoupla vlhkost.

„Jednu dobu tekl do krypty dokonce svod vody ze střechy. Objevily se tam problémy a několik mumií muselo být pohřbeno, protože je napadla hniloba,“ vzpomíná archeoložka Muzea a galerie Orlických hor Martina Beková, jež se v 90. letech podílela na záchraně 34 mumií.

Ty byly nejprve přesunuty do sklepení protější budovy Muzea krajky, ale ani tam nebylo klima ideální. Proto je odborníci v roce 2000 odvezli do kláštera v Broumově, kde byla část těl dál vystavována do roku 2019. „Původně se rakve s ostatky spouštěly otvorem v podlaze kostela. Dnes ho zakrývá koberec. Když se mumie navracely, vytvořili jsme jim skluzavku a rakve opatrně spouštěli po schodišti,“ popisuje farář Nowatkowski.

Přesun bylo třeba provést i kvůli tomu, že v Broumově se časem podmínky ukázaly jako nedostačující. Před přesunem toxikologové dezinfikovali kryptu i samotné ostatky. Už dříve radnice ve Vamberku přistoupila k několika stavebním úpravám v okolí, aby se klima pod kostelem zlepšilo.

„Musely se najít ty problémy, kudy sem zatékalo, vyčistily se větrací otvory a upravilo okolí i odtoky z krypty. Mysleli jsme, že se mumie za dva roky vrátí, ale trvalo opravdu dlouho, než se klimatické podmínky začaly zlepšovat,“ říká vamberecký radní a předseda Spolku přátel historie Vamberka Vladimír Sodomka.

Ostatky jsou uloženy většinou v původních rakvích, na některé pasovala i víka, která v kryptě v minulosti zůstala. Zatímco dříve ležely na podlaze, nyní jsou na podstavcích. „To proto, aby kolem mohl proudit vzduch. Uvidíme, jestli tu ještě vhodná víka budou, když tak mumie zakryjeme látkami, aby se na ně neprášilo,“ vysvětluje farář.

Přestože se mumie vrátily do krypty už nyní, stavební úpravy kostela ještě neskončily. Radnice bude letos za další statisíce korun sanovat okolí krypty metodou osmózy, která má vlhkost vytěsnit. Osadí také nucené větrání s ventilátory.

„Mumie se mohou převážet jen na jaře nebo na podzim. Protože už teď tu jsou lepší podmínky než v Broumově, tak jsme přesun uspíšili,“ pokračuje Pawel Nowatkowski.

Vznikly přirozenou cestou

Na rozdíl od egyptských mumií neprošly české umělým balzamováním, ale vznikly přirozenou cestou díky unikátní konstrukci podzemních krypt. Původně šlo o běžný pohřeb zesnulých. „Naše přírodní mumie vznikají většinou v kryptách barokních kostelů, které jsou dokonale odvodněné a proudí tam vzduch. Dochází k přírodnímu vysychání a zmýdelnatění tukových tkání. Někdy jde o kvalitnější proces než u uměle vytvořené mumifikace,“ popisuje Martina Beková.

Mumifikované ostatky z Vamberka patří vedle brněnských kapucínů, mumií z Klatov či Jaroměře k nejznámějším v Česku. Pochází především z 18. století a patří významným vambereckým měšťanům a zdejším farářům. Výjimkou je několik starších těl. Mezi mumiemi by měla být hraběnka Magdalena Grambová, která z Belgie přivezla do Vamberka krajku a založila zdejší krajkářskou tradici. Má tam být také Bohuslav z Chrastu, kterému patřilo zdejší panství.

„Jeho úmrtí se připomíná k roku 1508 nebo 1528, takže by to měla být půl tisíciletí stará mumie. Většina ostatků se však ukládala od roku 1714, kdy byl místo starého dřevěného postaven nový kostel,“ připomíná Vladimír Sodomka.

Témata: Články

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Půlhodinová pauza na oběd? To mi přijde perverzní, říká Zdeněk Pohlreich

20. března 2024

Premium Zdeněk Pohlreich se vrací na televizní obrazovky s novou reality show Česko na grilu. „Hraje se o...

Seznamte se s Ninou, francouzským buldočkem budoucnosti

26. března 2024

Chovatelé se snaží zachránit francouzského buldočka tím, že odstraňují jeho hlavní zdravotní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve spáleném Českém Švýcarsku už vyrostly břízky ze semínek do výšky metru

22. března 2024

Vědci Botanického ústavu Akademie věd se nestačí divit, s jakou rychlostí se obnovuje vegetace na...

Pohlreichův cukrář prozradil náročný recept na italské velikonoční holubice

25. března 2024

Co je pro nás velikonoční beránek, to je pro Italy velikonoční holubice. Colomba. Symbol Ducha...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreich se vrátil do rodné stáje. V Česku na grilu je mírný jako beránek

24. března 2024

Kdo má rád gastronomické soutěže, v tomto pořadu si možná přijde na své. Po krátkém „odskoku“ na...

Ve skleníku topí koňským hnojem, prodlouží si tak sezonu o týdny

28. března 2024

Novou pěstební sezonu zahajují Lucie a Brett Gallagherovi už na konci února. Přestože pozemek v...

KVÍZ: Jak se vyznáte v pivu a jeho čepování?

28. března 2024

Pivo je českým národním nápojem a v jeho konzumaci se pravidelně držíme na horních příčkách...

Semínka rajčat koupejte v heřmánku, radí zkušený zahradník, jak na výsev

27. března 2024

Semena rajčat se tradičně vysévají na Josefa, nicméně do Velikonoc to pořád stihnete tak, abyste po...

Jak máte zorganizovanou knihovnu? Nejlepší vychytávky pro knihomoly

27. března 2024

Každý vášnivý čtenář ví, že čím víc knih doma má, tím náročnější je všechny ty skvosty nějak...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...