Počet deváťáků se kontinuálně zvyšuje už několik let. Od roku 2017, kdy se poprvé konaly jednotné přijímací zkoušky organizované Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), se jejich počet zvýšil z necelých 76 tisíc na téměř 95 tisíc ve školním roce 2021/2022. A i když podíl těch, kteří míří na maturitní obory, roste jen nepatrně (o necelá 2 % mezi lety 2017 až 2022), lze předpokládat, že příští rok na jaře si přihlášku na obory s maturitou podá více než 80 tisíc uchazečů.
Celý magazín |
„Podle údajů, které máme nyní k dispozici, pro ně bude v denní formě studia v maturitních oborech přibližně 87 tisíc míst. V průběhu podzimu ale ještě zpravidla dochází k navýšení,“ říká Hana Novotná, vedoucí oddělení Šetření, analýzy a výzkum Národního pedagogického institutu ČR, s tím, že problémem není celkový počet míst v prvních ročnících středních škol, ale jejich rozložení a rozložení uchazečů.
Podle Cermatu je nejvyšší podíl přihlášených uchazečů o 4leté maturitní obory v Praze, kde se na ně hlásí více než 87 procent absolventů základních škol. Nadprůměrný podíl vykazují ještě kraje Zlínský (80,5 %) a Jihomoravský (78,8 %). Naopak nejnižší zájem je v Karlovarském a Ústeckém kraji (necelých 72 %).
Díky předcházející populační vlně naopak lehce ubývá páťáků a sedmáků, kteří se hlásí na osmi- a šestiletá gymnázia. Na osmiletá gymnázia se dlouhodobě hlásí 16 až 17 % páťáků, na šestiletá, kterých je ale výrazně méně, je to kolem 5 %. V absolutních číslech to v uplynulém školním roce bylo 18 tisíc a necelých 6 tisíc. I tady platí, že nejvíce uchazečů o víceletá gymnázia je v Praze.
Vedou SOŠ
Z devátých tříd směřuje nejvíce žáků na střední odborné školy – naposledy to bylo téměř 60 %. Právě tam byla letos na jaře největší konkurence, byť i tady platí, že zájem se liší podle oborů. Podle Novotné bývá velký převis uchazečů například na obchodních akademiích či na oborech Grafický design, Užitá malba, Veterinářství... Pandemie zvýšila zájem o zdravotnické obory (+1,4 %) a informatiku (+1,2 %) a propadlo se naopak strojírenství (–2,2 %) a obory Gastronomie, hotelnictví a turismus (–1,4 %). „V atraktivních oborech, kde je velký počet přihlášených, je potřeba počítat s tím, že nároky vzrostou. Jinými slovy, kde dříve stačilo k přijetí třeba 35 bodů z jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a 35 bodů z matematiky, tam tentokrát nemusí stačit ani více než 40 bodů,“ míní PhDr. Markéta Frývaldská, psycholožka z Pedagogicko psychologické poradny pro Prahu 9. „Doporučili bychom vybírat střední školu i podle poměru počtu žáků, kteří se do oboru hlásili, a počtu žáků, kteří byli nakonec přijati,“ radí Hana Novotná s tím, že tyto informace jsou k dispozici na Infoabsolvent.cz.
Přijímací řízení v termínech
Zápisový lístekDostanete jej od výchovného poradce základní školy, na niž vaše dítě chodí. Lístek je pro každého jen jeden. Po zveřejnění výsledků přijímacího řízení jej musíte vyplněný doručit na střední školu, pro kterou se vaše dítě rozhodlo. Podle počtu doručených lístků škola pozná, kolik dětí ji bude navštěvovat. |