Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klíšťata útočí. Číhají v parku i v trávě u potoka

  8:00
Za posledních pět let došlo na Vysočině k 59procentnímu nárůstu počtu případů klíšťové encefalitidy oproti předchozímu pětiletému období.

| foto: Mafra

Sezona klíšťat právě vrcholí. Až do října je největší pravděpodobnost, že si z pobytu v přírodě přinesete domů tohoto drobného parazita, který je přenašečem řady vážných onemocnění.

Celý magazín

MG Speciál Zdraví na Vysočině, 26.08.2022

K těm nejzávažnějším patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida. „Zvláště klíšťová encefalitida může být velmi riziková, někdy i s fatálními důsledky pro ohrožené skupiny obyvatel, jako jsou starší osoby, případně lidé s dalšími onemocněními,“ varuje mluvčí Krajské hygienické stanice v Jihlavě Jana Böhmová. Jak však dodává, příznaky onemocnění a jeho průběh jsou v letošním roce u pacientů z Vysočiny bez závažného průběhu. „Nedošlo ani k úmrtí v souvislosti s těmito dvěma infekčními onemocněními,“ uvedla.

V počtu pacientů infikovaných lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou se Vysočina dlouhodobě drží na druhém až třetím místě mezi kraji s největším výskytem těchto onemocnění.

Podle dat ze Státního zdravotního ústavu došlo za posledních pět let na Vysočině k 59procentnímu nárůstu počtu případů klíšťové encefalitidy oproti předchozímu pětiletému období. Proočkováno je tu 36 procent populace. Právě očkování je v případě klíšťové encefalitidy ideální prevencí.

Státní zdravotní ústav letos ke konci července na Vysočině zaznamenal 147 případů lymské boreliózy. Pokud jde o klíšťovou encefalitidu, do konce dubna hygienici nezaznamenali ani jeden případ. Ke konci července to však už bylo 21 případů.

„Lymská borelióza je nejvíce hlášená v okrese Třebíč a Žďár nad Sázavou. Na Havlíčkobrodsku je zatím nejnižší výskyt této nemoci. V případě klíšťové encefalitidy je nejvíc případů z okresu Jihlava. Oproti tomu žádný případ nebyl hlášen v okrese Havlíčkův Brod,“ nahlédla do statistiky Böhmová.

Riziko, že si přinesete z pobytu v přírodě klíště, hrozí nejenom v lesích, na loukách a u potoků, ale odnést si tohoto parazita můžete třeba i z městského parku. „Já jsem si ho přinesla z dětského hřiště. Byla to jen chvilka, kdy jsem vešla do vyšší trávy a už to bylo,“ vzpomíná na letošní nález klíštěte mladá maminka z Jihlavy. V jejím případě ale od klíštěte žádnou nemoc nedostala.

HLAVNĚ NIC NEPODCENIT

Lidé, kteří míří do přírody, by se podle Hany Pavlasové, ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Jihlavě měli chránit repelenty proti klíšťatům, nosit dlouhé nohavice a rukávy a po příchodu z venku prohlédnout celé tělo a oblečení vyklepat. Pokud se klíště přisaje, nemá se na něj nanášet žádné mýdlo, olej ani krém.

Nebezpečí od klíšťat

Lymská borelióza Příznaky: První fáze se vyznačuje únavou, bolestí hlavy a zvýšenou teplotou. V místě přisátého klíštěte se může objevit červená skvrna, která může mít vybledlý střed. Ve druhé fázi, která přichází několik týdnů po první, mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Léčba: antibiotika

Klíšťová encefalitida: Příznaky: První fáze trvá asi jeden až dva týdny a projevuje se bolestí svalů a kloubů, slabostí a zvýšenou teplotou. Pak následují silné bolesti hlavy, světloplachost, závratě, horečka a zvracení. Je nutná hospitalizace. Podle toho, zda se virus dostane do mozkových blan, do mozku nebo míchy, lze očekávat: (ne)spavost, ztrátu sluchu, ztrátu zraku, obrnu svalů, obrnu dýchacích svalů, zhoršení paměti i pomalejší zpracování informací. Léčba: spočívá v tlumení příznaků

„Místo, kde je klíště přisáté, je třeba před jeho vyjmutím vydezinfikovat. Následně viklavým pohybem pomocí pinzety klíště odstranit a vpich znovu pořádně vydezinfikovat. Klíště zabalit do papírku a ideálně spálit. Nikdy je nerozmačkáváme v ruce,“ radí Pavlasová.

„Je dobře si třeba do kalendáře zaznamenat datum, kdy jsme přisáté klíště zjistili. Pomůže to při případném stanovení diagnózy i inkubační doby, kdyby onemocnění vypuklo,“ dodala.

K nákaze nemocí od klíštěte stačí i docela malá chvíle, která uplyne od přisátí k vyndání parazita. „Po klíštěti, které jsme odhalili a vyndali hned první den, se synovi na krku udělala obrovská červená skvrna, která se zvětšovala a silně svědila. Takže jsme zašli k lékařce, která mu ihned nasadila antibiotika,“ popsal letošní zkušenost s podezřením na boreliózu u sedmiletého syna jeho otec František Nedělka ze Žďárska.

Obezřetnost je na místě i v případě, pokud lidé odstraňují klíště například ze psa. Podle hygieniků jsou známy případy, kdy došlo k přenosu infekce právě při neopatrném odstraňování či další manipulaci s klíštětem. „Vždy je dobré použít speciální pinzetu a poté si dobře umýt ruce,“ doporučují hygienici.

Témata: Články

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

Fotovoltaika na jarní technické: Co zvládnout sám a kdy jít za odborníky?

25. dubna 2024

Pro fotovoltaické panely nastalo jaro, ač teď ještě panuje nevlídné počasí. Stejně jako potřebuje...

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

Vyfoťte svou zahradu a sdílejte její příběh. Rozdáme pomocníky za sto tisíc

24. dubna 2024

Mít možnost opečovávat svůj vlastní kousek země nebo něco pěstovat alespoň na terase, dvorku či...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...