Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. června 2023 Gita

Jihočeští spisovatelé vydali několik novinek

  8:00aktualizováno  14:14
Už víte, co dát pod stromeček? Co takhle knihu? Jihočeští spisovatelé zavedou čtenáře do dějin 20. století, do Trhových Svinů či do života Jana Tleskače.

Prvotina: Lukáš Boček letos vydal Zahradu mrtvých duší. Inspiroval ho dokument na HBO. | foto: MAFRA

Oblíbenost těchto dárků se už léta nemění. Máloco si dokáže i v moderní uspěchané době držet své postavení mezi těmi nejlepšími vánočními překvapeními pod stromky. Řeč je pochopitelně o knihách. Ani v letošním roce čtenáři nepřijdou před svátky o nabídku od jihočeských autorů a spisovatelů. My vám nabízíme hned několik tipů na zajímavé dárky.

Co se bylo před hlavolamem?

Celý magazín

titulka

Tato otázka napadla také spisovatele z Husince na Prachaticku Davida Jana Žáka. Jeho novinka nese název Tleskač. Jak už samotné jméno napovídá, Žák se vrací ke svému spisovatelskému idolu Jaroslavu Foglarovi. „Je to prequel (dílo, které předchází jinému se stejným tematickým dějem) k Záhadě hlavolamu,“ popisuje 51letý autor svou knižní novinku. Žák se snaží dopátrat toho, co se dělo s Janem Tleskačem, než nastoupil do učení k Mažňákovi, kde se třeba u něj vzal hlavolam ježek v kleci, či popisuje, jak žil v sirotčinci.

„Je to napsané tak, aby čtenář úplně nutně nemusel znát Foglara. Ta kniha je samostatným příběhem,“ líčí Žák s tím, že cítil při psaní pořádnou zodpovědnost a několikrát ji přepisoval. „Měl jsem občas pocit, jako kdyby mi Jaroslav Foglar při psaní seděl za krkem. Nebyla to žádná sranda. Ale téma se nabízelo samo, protože Tleskač je tajemný, věci okolo ježka v kleci také, nevíme o tom klukovi skoro nic. Jediné, co víme, je, že byl v sirotčinci, i tam je situovaný můj příběh,“ říká jihočeský autor, který se proslavil zejména bestsellerem Návrat Krále Šumavy.

Návrat k Foglarovi: Novinka Davida Jana Žáka má název Tleskač.

Ke kořenům: Českobudějovický spisovatel Jan Štifter vydal na podzim knihu Paví hody. Autor odkrývá historii své vlastní rodiny.

O Tarzanovi, co přepral medvěda

Vyprávění jeho babičky ho inspirovalo k tomu, aby napsal další román z historie. Před spaním mu také vyprávěla příběh o tatínkovi, kterému se přezdívalo Tarzan, protože přepral medvěda.

Českobudějovický spisovatel a novinář Jan Štifter tak vydal na podzim knihu Paví hody. Autor odkrývá historii své vlastní rodiny a s ní i dějiny našeho národa v první polovině 20. století. Na knize pracoval dva roky. „Rodinná historie je příležitost k pochopení vlastní totožnosti. Možná v ní někdo pozná i kus sebe, protože jsme nakonec všichni žili jen jedno dvacáté století,“ vysvětluje Štifter. Román má 320 stran a čtenáře zavede do života za první republiky, za druhé světové války i do období po odsunu Němců z pohraničí. „Lidé v minulosti daleko více uplatňovali dvojí morálku: jinak se chovali na veřejnosti a jinak doma. Nebyli tolik zhýčkaní, věděli, že život není zadarmo. Nenárokovali si vše, jako si zvykáme dnes – nenatahovali tak rychle ruce, aby jim někdo jiný pomohl,“ říká spisovatel, jehož Sběratel sněhu v roce 2019 získal Cenu čtenářů České knihy.

Jan Štifter se také zajímá o Trhosvinensko na Českobudějovicku, před pár dny mu například vyšla kniha o mordech v Trhových Svinech a okolí na přelomu 19. a 20. století.

Štvalo ji, že se o tom neučí

U spisovatelky Markéty Lukáškové, pocházející také z Českých Budějovic, jsou její čtenáři zvyklí spíše na románovou tvorbu. Teď se však Lukášová posunula zcela jiným směrem. Popularizuje českou poválečnou historii, na kterou se nejen na školách dost často zapomíná.

I proto napsala knihu Co vás v dějáku nenaučili. „Mám pocit, že se o této době sice často točí filmy, ale lidé toho o ní vlastně moc nevědí. Přišlo mi, že i vzhledem k tomu, co se dnes ve světě děje, je dobré s tím lidi seznámit,“ vysvětlila Lukášková, proč se ve své knize zaměřila právě na období socialismu v tehdejším Československu.

Kniha je rozdělená do kapitol ohraničených vždy koncem dekády. Každá z nich pak obsahuje několik podkapitol, jež mají čtenáři přiblížit každodenní život za socialismu. Po stručném shrnutí dobové politiky a velkých událostí tak následují kapitoly zaměřené na sport, dovolenou, chalupaření a rozhovory s pamětníky. „Chtěla jsem, aby čtenáři pocítili, jak se tenkrát žilo, a že ti lidé byli stejnými lidmi, jako jsou dnes oni, pouze žili za jiných podmínek. To je podle mě to hlavní. Lidé jsou pořád stejní, máme sice trochu jiné prostředky a techniku, ale naše chování a reakce na určité typy situací nebo náchylnost k extrémním myšlenkám v době krize jsou také pořád stejné,“ myslí si Lukášková.

Tajemný příběh

Stejně jako u Jana Štiftera, tak i u dalšího jihočeského spisovatele byla inspirací rodina. Lukáš Boček letos vydal svou prvotinu s názvem Zahrada mrtvých duší. Autor se také přiznal, že ho inspiroval jeden šokující dokument na HBO, který na něj silně zapůsobil. „Téma jsem nemohl vyhnat z hlavy, tak jsem ho přetavil v tento příběh,“ zmínil Lukáš Boček. „Kniha je o rozplétání rodinného tajemství. Kdybych vám ale řekl, co je její hlavním tématem, zničil bych čtenářům celý zážitek. Bude lepší, když to spolu s hlavním hrdinou zjistí sami,“ uvedl s tím, že dílo je psychologickým románem a má tři odlišné vypravěče a každý z nich promlouvá svým specifickým způsobem. V kapitolách se pak střídají prvky detektivky, thrilleru, psychologie i surrealismu.

Přestože českobudějovického spisovatele téma knihy zasáhlo, je podle něj důležité a nemělo by se o něm mlčet, tak nijak nevychází z jeho vlastní zkušenosti. „Traumata a tajemství, o kterých píšu, nejsou hezká. Proto jsem musel i svým rodičům říct, aby v knize nehledali žádné podobnosti s mým vlastním životem,“ zdůraznil Boček.

Hlavní zápletka? Ve Svinech

Kvalitní česká detektivka a jméno Jiří Březina. To už patří k sobě. Budějovický spisovatel si pro své příznivce připravil novinku, ta se jmenuje Nalezení. Vrací se v ní postava detektiva Tomáše Volfa, který řešil případy již ve čtyřech jeho předchozích příbězích.

Hlavní zápletka Březinu napadla v Trhových Svinech už při dokončování předešlé knihy. I proto se pak rozhodl, že právě do kulis města na Budějovicku své napínavé vyšetřování zasadí. „Nikdy se nesnažím místa popisovat konkrétně. Nechci, aby při čtení mých knih lidé mysleli na skutečná místa. Jsem radši, když zapojí svou představivost. Pokud se nějakým místem inspiruji, beru si z něj jen určité části a hlavně to, jak na mě místo působí,“ vysvětluje Jiří Březina. A o co v nové knize jde?

Detektiva Tomáše Volfa zavede případ zmizelé dívky do jeho rodného města a připomene mu nejednu bolestnou vzpomínku z dětství. Inspiraci si bral Březina ale i ze skutečných případů. „V Česku zmizí ročně asi dvě stě dětí, někdy nejde o nic vážného, jindy to bohužel končí tragicky. To je skutečnost, ze které jsem vycházel,“ naznačil Březina.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Nešťastný vztah si máma tří dětí kompenzovala nákupy. Až zarovnala byt

Představte si, že bydlíte v krásném velkém domě na okraji Prahy, ale v podstatě si nemůžete pozvat nikoho na návštěvu,...

Nový byt se mu zdál nemoderní. Renovace se mu „vymstila“ za 230 tisíc

Stavební mistr Václav Adamec v dalším díle pořadu Akce: Rekonstrukce! vypravil do středočeské Hostivice, kde ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahradu obehnali plotem jen kvůli srnám, výhled na Beskydy je nikdy neomrzí

Soutěž Zhruba 160 let starý dům na Frýdecko-Místecku, s pozemkem větším než 3,5 tisíce metrů čtverečních, koupili manželé z...

Za tři roky vydupala z království tújí a suti rozkvetlou a plodící zahradu

Soutěž Dům s pozemkem velkým asi 2 200 metrů čtverečních koupili noví majitelé v roce 2020. A do zahrady se rozhodli vrátit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam patří na žebříčku agresivity či mírumilovnosti váš pes. Vědci mají jasno

Není pes jako pes, to je koneckonců každému jasné už od pohledu. Ovšem jak jsou na tom jednotlivá plemena, co se...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Své vynálezy Sousedík ukrýval pro lepší časy

Vynálezce, odbojář a vsetínský starosta Josef Sousedík po sobě zanechal velké množství dokumentů. Jeho syn Tomáš se...

Pravěký valoun

Patnáct tisíc let staré rytiny mladého mamuta a hlavy koně objevili archeologové v Hošťálkovicích.

Topgal: Už 30 let kryjeme dětem záda

Co má společného moderní technologie se školními batohy? Víc, než si myslíte! Česká firma Topgal ze Šternberka se...

Muzea ukazují pravěké šperky i moderní mění

Regionální muzeum v Kolíně na svých pobočkách mixuje zajímavý program pro různé věkové skupiny. Nově je otevřená...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...