Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Denní dávka onkoléčby za zlomek sekundy?

  8:00
To by přinesla slibně vypadající technologie tzv. FLASH radioterapie. V budoucnu by se také mohla kombinovat protonová radioterapie s dalšími léčebnými způsoby.

| foto: Ilustrační foto: archiv MF DNES

K Protonovému centru v Praze někdy onkologičtí pacienti upínají své naděje na vyléčení nebo léčbu, kterou nabízí, vnímají jako šetrnější v porovnání s ostatními metodami. „Jsou nádory, u kterých dosahujeme velmi dobrých výsledků, ale na některé se léčba protonovým svazkem nehodí a je třeba použít ostatní způsoby,“ vysvětluje vedoucí Úseku klinické fyziky PTC Vladimír Vondráček.

Celý magazín

toitulka

Komu tedy můžete pomoci a kdo musí počítat s jiným druhem léčby?

Protonové centrum jako superspecializované pracoviště radiační onkologie je zaměřeno na léčbu solidních nádorů pomocí protonové radioterapie. Z fyzikálně-technologických důvodů není možné ozařovat v oblastech, kde nelze zajistit stabilitu tvaru nebo třeba náplň. Vylučuje to tak celou řadu nádorů uložených v dutině břišní, kde proměnlivá náplň střev neumožňuje zajistit vysokou přesnost ozáření. Toto omezení se však netýká třeba pacientů s karcinomem prostaty, kde protonové ozařování prokázalo vysokou léčebnou efektivitu s velmi nízkým počtem vedlejších účinků.

Co všechno tato léčba vlastně obnáší?

Pokud je pacient k léčbě doporučen, následují zobrazovací vyšetření k přesnému zjištění umístění nádorového ložiska. Poté jsou označeny oblasti, kterým je nutné se v rámci ozařování vyhnout, následně je vytvořen ozařovací plán, tedy jakýsi předpis pro ozařovač, jak má ozáření proběhnout. Pacient pak dochází každý všední den na ozáření. Počet těchto ozařovacích frakcí se liší podle druhu nádoru od pěti po skoro čtyřicet. Pokud dojde během doby ozařování ke změně (pacient například zhubne), pak je celý proces zobrazování a plánování zopakován a adaptován na aktuální situaci. Tím je zajištěna vysoká přesnost ozáření a zároveň i jeho bezpečnost.

Vladimír Vondráček, vedoucí úseku klinické fyziky PTC | foto: Archiv Vladimíra Vondráčka

Jaké pokroky jste zaznamenali, ať už jde o samotnou léčbu a její úspěšnost nebo o vylepšování přístrojů a samotné technologie?

Hned ze začátku fungování Protonového centra jsme se museli vyrovnat s příchodem významného technologického pokroku – skenování tužkovým svazkem. Předtím fungující centra protonové radioterapie používala techniku rozptýleného svazku, která byla méně konformní z pohledu ozáření i méně komfortní pro pacienta i pro personál. Dnes vznikající centra již touto starší technologií vůbec vybavována nejsou. Z našeho pohledu vypadá slibně technologie tzv. FLASH radioterapie, kdy celá denní léčebná dávka je dodána ve zlomku sekundy. Mělo by to vést k přesnějšímu ozáření a zkrácení jednotlivé léčebné frakce. V budoucnu by se také mohla kombinovat protonová radioterapie s dalšími léčebnými modalitami, třeba imunoterapií. Ve hře je samozřejmě i použití jiných nabitých částic k ozařování, třeba jádra helia nebo uhlíku. Tato technologie je sice dostupná již dnes, ale jedná se o malé počty ozařovacích center, nejvyšší počet je jich v Japonsku.

Myslíte, že by protonové ozařování mohlo v budoucnu nahradit ozařování klasické nebo i chemoterapii? Nebo budou všechny tyto metody koexistovat dál vedle sebe? Kam vývoj směřuje?

V tuto chvíli není kapacita protonových center dostatečná k tomu, aby protonové ozáření zcela nahradilo ozařování fotony. Technologie je to náročnější a v současné chvíli i výrazně dražší než pro fotonové ozařování, mimo to je nutné vyřešit například zmiňované potíže při snaze ozařovat z pohledu technologie problematicky uložená ložiska. Jsou případy, kdy protonové ozáření nepřináší zásadní výhody proti ozáření fotonovému, takže místo pro fotonovou radioterapii jen tak nezanikne. Na druhou stranu odbornou komunitou začíná rezonovat problematika velkoobjemových ozáření, spojených s moderními fotonovými radioterapeutickými technikami a jejich možného negativního vlivu. Pokud se tato souvislost prokáže, bude na to nutné adekvátně reagovat.

A chemoterapie?

Chemoterapie zůstane zcela jistě klíčovou léčebnou metodou, má jiný mechanismus působení než radioterapie. Takže nepochybuji, že všechny uvedené léčebné modality budou nadále koexistovat tak, aby byla každému pacientovi poskytnuta ta nejlepší možná kombinace. Spíš dojde k rozšíření spektra o další možnosti, jako je například zmiňovaná imunoterapie nebo třeba hypertermie, což je je metoda, která pomocí zaměřeného elektromagnetického pole ohřívá nádorové ložisko na teplotu nad 41 °C. V kombinaci s radioterapií zvyšuje účinnost samotného ozáření.

Nemocní se někdy upínají k protonové léčbě jako k té nejlepší, zatímco lékaři navrhují snadardnější metody. Jak má tedy laik posoudit, co pro něj bude to nejvhodnější a zároveň ho to nejméně poškodí?

Protonová radioterapie je sice mocným nástrojem, ale nemusí být pro daného nemocného nejlepší volbou, medicínské důvody jsem uvedl výše – nádor může být v lokalitě, která není dostupná protonovým svazkem, nebo ozáření protony nepřinese proti klasickému ozařování výhodu, některé nádory se zářením neléčí vůbec. Organizace onkologické péče vede k tomu, že pacient se dostane na specializované onkologické pracoviště. Tam pracující odborníci mají dostatečnou erudici k tomu, aby doporučili optimální léčbu, šitou danému nemocnému přímo na tělo. Není samozřejmě zakázané konzultovat svůj stav i jinde, motivace pro tento postup nemusí být ani čistě zdravotní, ale spíš i osobní.

Autor:
Témata: Rozhovory

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství psího čichu. Není o tolik lepší než lidský, jak si myslíme, říká kynolog

13. dubna 2024

Premium „I služební psi se jednou stanou pouhými společníky, protože jejich čich nahradí v dohledné...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jako dítě miloval Bajaju. Dnes vyrábí zbraně a díky šermu žije v minulosti

19. dubna 2024

Na hradech a zámcích či ve filmech, jako je třeba pohádkový Bajaja, ho fascinovali šermíři, a tak...

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

18. dubna 2024

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v...

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...