Pořád jí říkají zvláštní, teď ale speciální škola porazila i gymnázium

  6:14aktualizováno  6:14
Škola z Horního Tanvaldu, jíž se říkalo a někdy ještě říká „zvláštní“, vyhrála oblastní soutěž Ještědská hlídka. V závodě namíchaném z běhu, střelby, hodu granátem, z vědomostních testů, zdravovědy a z topografie porazila gymnázium i sportovní školu.

Žáci ze školy z Horního Tanvaldu uspěli v soutěži Ještědská hlídka. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Naši osmáci a deváťáci byli nejlepší z osmi týmů,“ říká Jan Kulhánek, ředitel školy z Horního Tanvaldu, kde se učí děti, které potřebují speciální podporu.

„Postoupili do krajského finále, kde ale našemu vítěznému týmu z tanvaldského oblastního kola chyběli dva kluci. Bylo těžké je nahradit, protože jsme malá škola s padesáti sedmi dětmi. Deváťáky museli zastoupit dva sedmáci a dva roky rozdílu byly přece jenom znát. Přesto jsme neskončili poslední. Mezi dvaceti družstvy jsme obsadili patnácté místo.“

Rozhodčí museli přepočítat výsledky

Na oblastní soutěži reprezentovali školu z Horního Tanvaldu Sandra Čisárová, Václav Machata, Zdeněk Baran, Adam Ficu a Matúš Polák. Pod horu Špičák, kde soutěž probíhala, by se hodil popěvek „Někteří lidi nevěří, že jamajský bob zvítězí“ ze světově známé komedie Kokosy na sněhu.

Když totiž školáci z Horního Tanvaldu proběhli cílem jako vítězové, šlo o velké překvapení. Tak velké, že rozhodčí raději přepočítali výsledky. Ale nic se nezměnilo. Děti z Horního Tanvaldu nechaly všechny své soupeře za sebou.

„Na závodech jsem byl a nejdřív jsem taky nevěřil, že Horní Tanvald vyhrál,“ prozrazuje tanvaldský starosta Vladimír Vyhnálek. „Škole z Horního Tanvaldu úspěch přeju i proto, že žákům stoupne sebevědomí. Udělali velkou radost sobě, svým učitelkám a řediteli.“

Ředitel Kulhánek vidí výhru v oblastním kole v souběhu několika věcí. „Ještědská hlídka se letos konala poprvé a proti ostatním školám z Tanvaldska jsme měli jednu výhodu. Naši žáci se pravidelně účastnili podobných soutěží. Například vždy na podzim uspořádáme pro naše žáky běžecký závod s různými úkoly,“ podotýká Kulhánek. 

„Oblastní kolo se konalo v oblasti motokrosového areálu, kam s dětmi často chodíme. Znaly terén, věděly do čeho jdou a nesvazoval je stres. Věřily si, že dělají něco, co dovedou.“

Školáky bavila různorodost úkolů

Školáky z Horního Tanvaldu baví, pokud se nemusejí věnovat pouze jedné činnosti. Což přesně odpovídá Ještědské hlídce složené z řady odlišných disciplín. „Běží, pak střílejí, házejí granátem, překonávají lanovou lávku, pracují s mapou,“ upřesňuje ředitel Kulhánek.

Žáci z Horního Tanvaldu díky závodu poznali, jaká cesta vede k úspěchu. „V dnešní době by hodně lidí chtělo zažít úspěch hned a bez námahy,“ vysvětluje pan ředitel. 

„O to důležitější je, že naše děti při Ještědské hlídce zjistily, že bez poctivého a dlouhodobého tréninku by nikdy nevyhrály. Pro mě se jejich úspěch stal potvrzením, jak dobře s nimi učitelky pracují. Všechny mají vystudovanou speciální pedagogiku a velkou praxi.“

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Další z rubriky

„Bylo to výpalné!“ Kraje chtějí prověrku rozhodnutí antimonopolního úřadu

Kmotrem moderních autobusů se stal herec Ivan Vyskočil, sám je držitelem...

Zakázky, které napadla firma BusLine a v nichž jí antimonopolní úřad (ÚOHS) vyšel vstříc, žádá prošetřit Liberecký...

Kunderu museli zatajit. V libereckém divadle zkouší hru zakázaného autora

Ze hry Jakub a jeho pán v libereckém Malém divadle

Neotřelý dárek k nedávným devadesátinám poslalo na dálku Milanu Kunderovi liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Soubor...

Jednání o lázních v Chrastavě zhatil průjem. Neschopenku si soud prověří

Jedním z obžalovaných je i bývalý europoslanec za ČSSD Robert Dušek.

Krajský soud v Liberci měl dnes začít projednávat kauzu mnohamilionového podvodu při stavbě termálních lázní v...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMOBILOVÝ FANDA - VÝVOJ ELEKTRONIKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz