„Připravujeme výstavbu nádrže nedaleko pod vrcholem Čertovy hory,“ řekl Vlastislav Fejkl, provozní náměstek Sportovního areálu Harrachov. „Měla by objem dvacet čtyři tisíc metrů krychlových. S ní bychom dokázali zasněžit sjezdovky vedle skokanských můstků i v Rýžovišti už za týden.“
Skiareál bere na výrobu technického sněhu vodu zatím jen z Mumlavy. Nejdříve umisťuje sněžná děla na sjezdovku vedle skokanských můstků. Teprve ve chvíli, kdy ji připraví, přestěhuje zasněžovací techniku na Rýžoviště. Obě sjezdovky zvládne skiareál udělat nejdříve za dva týdny - každá mu trvá zhruba týden.
S nádrží pod vrcholem Čertovy hory by mohl skiareál zasněžovat obě sjezdovky naráz a jejich přípravu by zvládl za poloviční dobu.
„Výstavbu nádrže jsme již probírali s Krkonošským národním parkem a zatím k ní nemá výhrady,“ tvrdí Fejkl. „Na místě, kde o ní uvažujeme, není přírodní rezervace a nevyskytují se tam chránění živočichové a rostliny.“
Podle Fejkla by vybudování nádrže přišlo na více než dvacet milionů korun. Vytěžená hlína a břidlice by se daly využít na zpevnění krkonošských cest.
Mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný uvádí, že jednání o nádrži pod vrcholem Čertovy hory se nacházejí pouze na začátku.
„Nádrž by měla plochu necelých 3570 metrů čtverečných (poznámka redakce - zhruba polovina fotbalového hřiště),“ dodal Drahný. „Je navržena v územním plánu Harrachova.“
V Rokytnici uvažují o dvou nových nádržích
V sousední Rokytnici nad Jizerou uvažuje skiareál dokonce o dvou nových nádržích, z nichž by proudila voda do zasněžovacího systému. Každá z nich by zadržela na zimu 30 tisíc metrů krychlových vody a stála by přes dvacet milionů korun.
„Místa pro nádrže jsme už vybrali,“ prozradil ředitel rokytnického skiareálu Michal Kopecký. „Jde o prohlubně, jenom bychom je zvětšili a z vytěžené zeminy bychom udělali hráze. Poslední tři zimy ukazují, že na přírodní sníh nelze spoléhat. Zkracuje se také doba, kdy mrzne tak, aby se dal vyrábět technický sníh. V budoucnu bychom rádi proto zasněžili sjezdovky na Lysé hoře za pět až sedm dní.“
Kopecký uvedl, že dvě nové nádrže by vznikly po domluvě s Krkonošským národním parkem v místech, kde by neškodily přírodě.