Krajské vedení Strany zelených poslalo návrh na Korytářovo vyloučení ústřední revizní komisi, která by ho měla po posouzení předložit republikové radě.
Jako důvod krajská rada uvedla, že Korytář na magistrátu zaměstnává své známé, dostal se do střetu zájmů při hlasování o schválení smlouvy pro občanské sdružení Čmelák, špatně komunikuje s koaličními partnery a porušil práva zastupitelů na posledním jednání zastupitelstva města. Tedy ty samé věci, kterými argumentují Korytářovi bývalí koaliční partneři.
O tom, že za návrhem na Korytářovo odvolání může být ale i něco jiného, svědčí nejlépe fakt, že novinářům přišlo usnesení pokoutně z neznámého mailu.
"Můžu potvrdit, že to usnesení je skutečné. Mělo zůstat uvnitř strany. Nevím, kdo ho poslal, ale uniklo všechno, co mohlo," řekl předseda krajské rady Aleš Hoření.
Spor přijede řešit předseda zelených Liška
Jan Korytář nechtěl návrh na své vyloučení příliš komentovat. "Projevují se v tom vnitrostranické půtky i zájmy mimo zelené. Zajímavé je, že ty důvody se ze všeho nejdřív objevily v médiích patřících Syneru. Pro mě je důležité, že mám podporu předsednictva strany," řekl.
Předsednictvo Strany zelených totiž ve středu oficiálně podpořilo Korytářovo volební uskupení Změna pro Liberec a vyzvalo bývalé členy liberecké koalice, aby usilovali o spolupráci při vedení města.
Za výraz sporů uvnitř liberecké organizace považuje návrh na Korytářovo vyloučení i předseda zelených Ondřej Liška. "Určitě se na Liberecko vypravím a pokusím se je přesvědčit, že Strana zelených má budoucnost jen pokud potáhneme za jeden provaz," poznamenal Liška.
Spor se táhne nejméně od krajských voleb
Napětí v liberecké Straně zelených vládne nejméně od krajských voleb. Zjednodušeně ho lze popsat jako spor pravicovějších bursíkovců s levicovějšími příznivci Dany Kuchtové, vyloučené kritičky tehdejšího předsedy Martina Bursíka.
Korytář patřil ke druhé skupině už v dobách, kdy Strana zelených pod Bursíkovým vedením působila jednotně (více čtěte zde). Příznačné je, že jako mluvčího magistrátu nyní zaměstnal dalšího vyloučeného stranického rebela z tábora Dany Kuchtové Martina Čáslavku.
S druhým křídlem se Korytář otevřeně střetl před krajskými volbami, kdy pár hodin před začátkem odvolal z pátého místa kandidátky významného představitele bursíkovců Aleše Hořeního (více čtěte zde). Právě toho Hořeního, který je dnes předsedou krajské rady Strany zelených.
Že Lišku nečeká lehká práce, pokud chce spor urovnat, ukazuje i tón oficiálního prohlášení, které Korytářovým jménem poslal jako reakci na rozhodnutí krajského vedení zelených mluvčí Čáslavka.
"Náš krajský předseda Aleš Hoření, pravicový živel a zastánce americké základny v Brdech je zřejmě dlouhodobě deprivován vlastními politickými neúspěchy a vybíjí si energii na starých sporech," stojí v něm.