Ještěd je zase o něco blíže Hamburku. Propojí ho cyklomagistrála

  14:57aktualizováno  14:57
Další krok k propojení cyklostezek od Ještědu do hanzovního města Hamburk učiní začátkem května představitelé Mikroregionu Podralsko. V pátek 3. května slavnostně otevřou nový, osmnáct kilometrů dlouhý úsek cyklostezky s poetickým názvem Zelená cyklomagistrála Ploučnice.

Stavba nového úseku magistrály stála 57 milionů korun. | foto: Mikroregion Podralsko

"Cyklostezka vede členitou a malebnou krajinou okolí řeky Ploučnice, jejíž meandry prochází chráněnými oblastmi Přírodního parku Ještěd, CHKO Lužické hory, Kokořínska, Českého středohoří a Labských pískovců," přiblížil předseda Mikroregionu Podralsko a starosta Osečné Jiří Hauzer.

Fotogalerie

Úsek, který se bude otevírat, zpřístupní nejen cykloturistům, ale i inline bruslařům, atraktivní oblasti Podještědí, Podralska i Máchova kraje.

Nová cyklotrasa vede z Družcova přes Lesní domky, Osečnou, Lázně Kundratice, Hamr, Stráž pod Ralskem k zdejší krajinné zvláštnosti, kterou je Průrva. Ploučnice zde prochází umělým kanálem, kterému se také někdy říká Pekelný jícen, nebo Čertova díra.

Přestože bude dva až tři metry široká cyklomagistráta slavnostně otevřena až za několik dní, už nyní ji využívají cyklisté i bruslaři.

Českolipsko? Nejlepší cyklostrasy z celého kraje

"Na Českolipsku jsou nejlepší cyklotrasy v kraji. Nový úsek z Družcova k Průrvě má vynikající povrch. Je radost jet po tak kvalitním asfaltu na cestě, která vede nádhernou krajinou. Svým profilem je vhodná i pro děti," pochválil Zelenou cyklomagistrálu Ploučnice milovník kola Jan David z Prahy, který má na Českolipsku chalupu.

Cyklostezka vedoucí podél Ploučnice bude navazovat na cyklostezku Labe a na evropskou síť těchto tras. Připravovat ji začali před deseti lety. V roce 2008 se setkali představitelé Libereckého a Ústeckého kraje se zástupci obcí z Podralska a dalších měst, jimiž měla cyklomagistrála procházet.

Tehdy podepsali v České Lípě memorandum o spolupráci na přípravách a budování této cyklomagistrály. Podle původní ideje měla začínat u pramene Ploučnice. Nástupním místem je nyní osada Družcov, kde ale řeka nepramení. Trasa k místu, kdy vyvěrá ze země, však nepovede. Plánuje se její prodloužení až na vrchol Ještědu.

Celý úsek se napojí na evropskou síť cyklostezek

"K němu chybí necelý kilometr. Projekt s tím ale původně nepočítal, a proto by se musel udělat zcela nový jen na tuto část. Mně osobně se to líbí, bylo by skvělé se z Ještědu dostat až do Děčína, nebo až k moři," prozradil starosta Osečné.

Stavba osmnáct kilometrů dlouhé cyklotrasy stála 57 milionů korun. Peníze byly použité na projekt, stavbu vlastní stezky, mosty a také na velké množství informačních panelů. Nyní je na řadě vybudování další etapy z Novin pod Ralskem až k cyklostezce Vlčí Důl. Chystá se i další část z České Lípy na západ k Benešovu nad Ploučnicí a Děčínu.

"Celý český úsek, který se potom v Ústí nad Labem napojí na evropskou síť cyklostezek, by mohl být hotový do roku 2020," odhadl Jiří Hauzer.

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Do Prahy jezdí vlak stejně dlouho jako v roce 1937, zlobí se hejtman

Autobusové nádraží v Liberci, jeden z nejohyzdnějších dopravních uzlů v kraji,...

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta chce vytvořit vlivovou skupinu, která bude lobbovat za rychlejší vlakové spojení...

Zoo v Liberci chtěla slavit 100 let. Badatelé zjistili, že je o 15 let starší

Zoo byla založena už v roce 1904 a nikoli v roce 1919, jak se dosud všude...

Logo sto let a velké oslavy měly celý letošní rok provázet libereckou zoologickou zahradu. Pod tíhou nových...

Scooter spojí národy, ohnivou show přiveze poprvé do Liberce

Benátská noc 2011 - Scooter

Legendární otázka How Much Is the Fish?, tedy Kolik stojí ryba?, padne letos na podzim v liberecké Home Credit aréně. Z...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz