Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Každou korunu obracíme třikrát. Hledáme rezervy, říká kastelán ze Zákup

  16:44
S pětiměsíčním výpadkem tržeb se musí kvůli pandemii koronaviru vyrovnat zámek v Zákupech na Českolipsku. Kastelán Vladimír Tregl přesto neztrácí optimismus. „Věřím, že covid jednou bude skvrnkou na historii lidstva. Věřím, že začneme žít tak, jak jsme byli zvyklí,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.

Nový kastelán zákupského zámku Vladimír Tregl | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vladimír Tregl se stal kastelánem na zámku v Zákupech loni v létě, kdy byla pandemie na ústupu. Letos ale stále vyhlíží dobu, kdy bude moci otevřít.

Na zámku bydlí a má s ním velké plány i do budoucna. Spravuje facebookový profil, kde má devět tisíc nadšených sledujících. Vysvětluje, co se dělo za zavřenými zámeckými dveřmi a proč musí obracet každou korunu.

Zámek je od loňského 12. října zavřený kvůli vládním opatřením. Čím jste se celou dobu zabývali?
To, že je zavřeno, neznamená, že nic neděláme. Jako každou zimu proběhly generální úklidy. Vrhli jsme se na věci, na které dřív nebyl čas. Uklízely se sklepy a unikátní výtahová šachta, do které budou moci návštěvníci nahlédnout. Máme tu nejstarší dochovaný osobní výtah v Česku. Také jsme připravovali zimní trasy. Snažil jsem se, aby zaměstnanci neskončili doma na home office. Aby pokud možno měli pocit, že se všechno vrátí do normálu. Ta naděje je asi největší lék pro všechny. Snažím se šířit optimismus – dělali jsme tedy vše pro to, aby se mohlo 1. května otevřít. Člověk neví dne ani hodiny, jeden den vláda rozhodne a my musíme být připraveni otevřít narychlo.

Zákupy. V roce 1916 získal zámek na pouhé dva roky  poslední český král Karel I.

Zkoušeli jste jako jiné zámky pořádat virtuální prohlídky?
Online prohlídky jsme nedělali. Při první vlně jsme zkoušeli něco podobného, kasteláni si vybrali něco zajímavého, co lidem představili. Ale podle mě nemá cenu dělat online prohlídku. Na zámek se chodí z jiného důvodu. Není to výstava s popisky, ta asi jde udělat online. Ale hrad nebo zámek je exponát jako celek. Jdete sem za atmosférou historické doby, kterou nejde zprostředkovat obrázkem. Přestože je venku hodně vyžití – koloběžky, sport, koupaliště, tak lidi na zámky stále chodí. Musí se to zkrátka prožít osobně.

Jaké nejbližší akce vás po rozvolnění čekají?
Věříme, že na nádvoří proběhne tradiční jarní akce Tvoříme duší. Chráněné dílny tady prezentují svoje výrobky, vystupují umělci s handicapem. Většina našich akcí se loni neuskutečnila, proto jsem letos zdrženlivý. Myslím, že nemá cenu teď lákat na zámek nějakým zpestřením, po té dlouhé době bude zážitkem i klasická prohlídka. Návštěvníci se ale určitě mohou těšit na prázdninové noční prohlídky. Ty jsem si vzal na starosti já se třemi dalšími průvodci. Pořádáme je ve čtrnáctidenních intervalech, loni byly beze zbytku vyprodané. Chodí na ně senioři, mladé páry i manželé s odrostlejšími dětmi. Je to inteligentní forma zábavy, kterou pochopí každá věková kategorie.

Využil jste všechen ten čas k něčemu pozitivnímu?
Získal jsem čas na přemýšlení ohledně financování. Zámek je uzavřený na základě vládních opatření a nejsou takové výnosy, jako bývaly. Každou korunu jsme obraceli dvakrát, teď ji musíme obrátit třikrát a rozmyslet, na co půjde. Za normálních okolností by byl zámek přístupný od 2. ledna celoročně, každý den kromě pondělí. Nyní máme pětiměsíční výpadek v tržbách na vstupném, za suvenýry, na tržbách z pronájmů, což jsou naše hlavní příjmy. Peněz ubylo a my musíme hledat rezervy. Snažím se vyvarovat akcí, do kterých se musí dopředu investovat a jejichž návratnost je nejistá.

Působíte na mě jako optimista. Myslíte si, že se na zámku všechno vrátí do starých kolejí?
V každém případě. Věřím, že covid jednou bude skvrnkou na historii lidstva. Situace se vrátí do normálu, i když vše po sobě zanechá nějakou stopu. Věřím, že začneme žít tak, jak jsme byli zvyklí. Šel jsem do Zákup s tím, že budeme mít celoroční provoz a v tom hodlám pokračovat. Přírodní podmínky to umožňují, udržovaná silnice vede přímo sem, lidé nemusí stát hodinu na mrazu a čekat na prohlídku.

Už z dálky jsem si všimla, že je kolem zámku postavené lešení. Pustili jste se do oprav?
Ano, momentálně opravujeme zámeckou střechu a krov, také vyměňujeme střešní krytinu. Rozhodně se neopravuje fasáda, jak by si návštěvníci mohli myslet. Opravy začaly před více než rokem a měly by být hotové do konce roku. V tuhle chvíli je dokončená více než polovina. Návštěvníky to vůbec neomezuje, jen nebudou mít tak atraktivní fotku zámku. Snažíme se hlučnější práce směřovat na pondělí, kdy sem návštěvníci nechodí, protože je sanitární den. Na návštěvnický provoz a prohlídky ale nemají opravy žádný vliv.

Máte představu, jaká hygienická opatření budete muset po znovuotevření dodržovat?
To musí říct vláda. Loni se muselo chodit s ochranou úst a prohlídky měly omezenou kapacitu deset osob i s průvodcem. Uvidíme, jestli to letos bude benevolentnější.

A kdyby se někdo přece jen bál, umožníte mu třeba individuální prohlídku?
Ano, prohlídka po předchozím objednání je možná i mimo otevírací hodiny. Bydlím na zámku a vážným zájemcům mohu takovou prohlídku nabídnout. Co se týče obav o zdraví, tak loni byla situace úplně jiná. Lidé se covidu báli a nevěděli, co to obnáší. Teď už jsme se trochu otrkali, strach už není tak velký. Nepředpokládám tedy, že by takových návštěvníků bylo mnoho. Ale pokud tady v té době budu, rád jim vyjdu individuální prohlídkou vstříc.

Z nádvoří slyším papoušky, ve voliéře se natřásají pávi a v zámeckém příkopu poskakují kozy. Znamená to, že pro nového medvěda už tu není místo?
Pávi jsou z Litomyšle, na nádvoří máme korely a andulky – to hlavně kvůli dětem, aby získaly k zámku kladný vztah a měly na něj hezkou vzpomínku. V zámeckém příkopu byli původně dva medvědi. Medouš, který žil déle, byl pořád zalezlý a vylézal jen ráno a večer, když byl chládek. Takže z něj návštěvníci moc neměli. Dospěl jsem k názoru, že tu není moc spokojený, brloh měl moc velký, žil v průvanu, a pokud bychom pokračovali v chovu medvědů, potřebovali by v areálu místo s lepšími podmínkami. Nakonec jsme vymysleli alternativu. Pořídili jsme čtyři kozičky holandské, nejmenší, co existují. Jsou venku pořád, a návštěvníci i místní mají jistotu, že když s dětmi přijdou, tak je uvidí.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Libereckém kraji se volí v obvodu Liberec.

Michael Canov, Jaroslav Zámečník, Jiří Čeřovský, Jitka Volfová

  • Nejčtenější

Auto v Českém ráji zavadilo o cyklistu, následně jich popadalo šest

Šest cyklistů se v úterý dopoledne střetlo s autem v Českém ráji. Tři z nich se zranili. Nehoda se stala u Rovenska pod...

Při nehodě na D10 zemřelo dítě, řidička je vážně zraněná

Při nehodě osobního auta na 61. kilometru dálnice D10 zemřelo dítě, řidičku ve vážném stavu přepravili vrtulníkem do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největší nákupní centrum v kraji přestaví za miliardu, kutilové přijdou o OBI

Největší obchodní centrum v kraji, libereckou Nisu, čeká přestavba za miliardu korun. Návštěvníci se dočkají nové...

Předškolní děti na trampolínu nepatří. Úrazy bývají vážné, říká ortoped

Premium Vážná poranění hlavy nebo páteře a pak dlouhá rekonvalescence. I tak mohou pro některé děti dopadnout prázdniny. Proč...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez helmy by bylo po mně, vzpomíná cyklista na střet s traktorem na stezce

Na kole ujel bez většího karambolu přes 100 tisíc kilometrů. Když však minulou neděli Tomáš Hájek z Prahy putoval po...

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  • Další z rubriky

Liberecký kraj zkontroloval domovy seniorů, ředitelé dostali vytýkací dopisy

Chyby ve smlouvách i v účetnictví. Liberecký kraj poslal vytýkací dopisy dvěma ředitelům domovů důchodců, které nově...

Auto v Českém ráji zavadilo o cyklistu, následně jich popadalo šest

Šest cyklistů se v úterý dopoledne střetlo s autem v Českém ráji. Tři z nich se zranili. Nehoda se stala u Rovenska pod...

Největší nákupní centrum v kraji přestaví za miliardu, kutilové přijdou o OBI

Největší obchodní centrum v kraji, libereckou Nisu, čeká přestavba za miliardu korun. Návštěvníci se dočkají nové...

Liberecký bazén zdražil, plavcům vadí hlavně zrušení krátkodobých vstupenek

S dražším vstupným musí počítat návštěvníci plaveckého bazénu v Liberci. Provozovatel navíc zrušil možnost zakoupení...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...