Stamiliony pro BusLine v České Lípě bude zkoumat antimonopolní úřad

  6:25aktualizováno  6:25
Způsob výběru dopravce v České Lípě bude zkoumat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zakázka, kterou radnice uzavřela v první den komunálních voleb, totiž vykazuje známky manipulace, aby mohl vyhrát jen předem určený uchazeč.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Transparency International (TI) podalo spolu se spolkem Oživení společný podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Těžko se hledá legitimní důvod, proč bylo nutné schválit už tak problematickou zakázku v tak šibeničním termínu, o náhlém navýšení ceny ani nemluvě. Místo řešení přináší tento krok jen další komplikace pro zodpovědné zajištění dopravce,“ hodnotí aktuální vývoj analytik TI Milan Eibl.

Co dále na zakázce kritizují? Její kritéria prý byla diskriminační a zvýhodnila jejího vítěze BusLine. Zadávací podmínky byly stanoveny v rozporu se zásadou rovného zacházení a zákazu diskriminace ve smyslu § 6 odst. 1 zákona o zadávání veřejných zakázek.

V podmínkách třeba bylo, že uchazeč o zakázku musí předložit jmenný seznam řidičů nebo že musí jednou ročně zajistit den s historickými autobusy. To přesně nahrává BusLine.

O tom, že zakázka mohla být diskriminační, svědčí i počty přihlášených firem do tendru. Nabídku podaly jen dvě společnosti: BusLineMAD Česká Lípa a společnost TD Bus. Vlastníkem druhé jmenované firmy ovšem byl až do 25. července 2018 Jakub Vyskočil, majitel holdingu BusLine.

Spolek Oživení se domnívá, že rada jednala protizákonně

„Lze tedy oprávněně pochybovat o tom, že šlo o opravdu konkurenční nabídku,“ píše TI ve svém zdůvodnění.

Spolek Oživení navíc zjistil, že rada města, která v den voleb zakázku přiklepla, patrně jednala protizákonně. Existuje totiž interní směrnice města, podle níž musí u veřejných zakázek na služby, kdy celková hodnota přesáhne 10 milionů korun a celková doba plnění přesáhne volební období 2014 až 2018, rozhodovat zastupitelstvo.

„Pokud si vyhradilo zastupitelstvo schvalování zakázek v určitém finančním objemu, navíc v případě, že doba plnění bude přesahovat volební období, tak z toho vyvozuji, že zastupitelstvo chtělo mít kontrolu nad zakázkami, které už aktuální zastupitelstvo nebude s to ohlídat. Jedná se o zakázky, které mohou citelně zadlužit město do budoucna a znepříjemnit startovní pozici budoucímu vedení města,“ doplňuje právník Marek Zelenka z Oživení.

Kvůli tomu spolek podal podnět na ministerstvo vnitra k výkonu dozoru nad výkonem samostatné působnosti města Česká Lípa. Ministerstvo jako dozorový orgán nyní musí říct, zda smlouvu rada města opravdu mohla schválit.

Z kroků Transparency International a Oživení mají nově zvolení zastupitelé radost. Tu jim kazí jen fakt, že antimonopolní úřad nemá v celé věci příliš pravomocí.

„Může se stát, že řeknou: ‚Diskriminace byla. Tu máš město mastnou pokutu.‘ A smlouva bude platit dál,“ obává se zastupitel Tomáš Vlček (NaS).

Antimonopolní úřad navíc nevyniká rychlostí, nadto už v minulosti posvětil spojení města a BusLine ve formě společného dopravního podniku, což nakonec zastupitelé odmítli.

Otazníky vyvolává i fakt, že vítězná firma si může vzít půl roku jako odklad na nákupy technické úpravy.

Podle zjištění MF DNES BusLine začne MHD provozovat od dubna. Stávající smlouva s ním končí 31. prosince. Kdo bude první tři měsíce roku 2019 ve městě jezdit, je tak zatím ve hvězdách.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Město brání rozvoji firmy, obhajuje podnikatel bourání jedinečného zámečku

Torzo zámečku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou

Město nedodržuje gentlemanské dohody, jeho požadavky jsou šikanózní a tlačí na nás silou. To jsou podle spolumajitele...

Další z rubriky

Albrecht z Valdštejna na kraji Frýdlantu opět porazil Švédy

V sobotu proběhla ve Frýdlantu při příležitosti valdštejnských slavností...

Stovky lidí nestály v sobotu odpoledne na louce na okraji Frýdlantu a ani se nepsala léta páně 2019. Na více než hodinu...

Česká Lípa označí zájemcům kolo syntetickou DNA, pomůže odhalit zloděje

Cyklistická trať začíná jen pět set metrů od posledních paneláků sídliště...

Neviditelnou zbraň proti zlodějům kol mají v České Lípě. Začnou používat prozatím nejspolehlivější způsob ochrany...

Stará mapa na Frýdlantě přináší tajemství, badatelé luští skryté nápisy

Mapu frýdlantského panství z roku 1660 prozkoumali odborníci nejmodernějšími...

Historická mapa frýdlantského panství přináší po moderním prozkoumávání překvapivá zjištění. Jsou na ní skryté,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz