Stamiliony pro BusLine v České Lípě bude zkoumat antimonopolní úřad

  6:25aktualizováno  6:25
Způsob výběru dopravce v České Lípě bude zkoumat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zakázka, kterou radnice uzavřela v první den komunálních voleb, totiž vykazuje známky manipulace, aby mohl vyhrát jen předem určený uchazeč.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Transparency International (TI) podalo spolu se spolkem Oživení společný podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Těžko se hledá legitimní důvod, proč bylo nutné schválit už tak problematickou zakázku v tak šibeničním termínu, o náhlém navýšení ceny ani nemluvě. Místo řešení přináší tento krok jen další komplikace pro zodpovědné zajištění dopravce,“ hodnotí aktuální vývoj analytik TI Milan Eibl.

Co dále na zakázce kritizují? Její kritéria prý byla diskriminační a zvýhodnila jejího vítěze BusLine. Zadávací podmínky byly stanoveny v rozporu se zásadou rovného zacházení a zákazu diskriminace ve smyslu § 6 odst. 1 zákona o zadávání veřejných zakázek.

V podmínkách třeba bylo, že uchazeč o zakázku musí předložit jmenný seznam řidičů nebo že musí jednou ročně zajistit den s historickými autobusy. To přesně nahrává BusLine.

O tom, že zakázka mohla být diskriminační, svědčí i počty přihlášených firem do tendru. Nabídku podaly jen dvě společnosti: BusLineMAD Česká Lípa a společnost TD Bus. Vlastníkem druhé jmenované firmy ovšem byl až do 25. července 2018 Jakub Vyskočil, majitel holdingu BusLine.

Spolek Oživení se domnívá, že rada jednala protizákonně

„Lze tedy oprávněně pochybovat o tom, že šlo o opravdu konkurenční nabídku,“ píše TI ve svém zdůvodnění.

Spolek Oživení navíc zjistil, že rada města, která v den voleb zakázku přiklepla, patrně jednala protizákonně. Existuje totiž interní směrnice města, podle níž musí u veřejných zakázek na služby, kdy celková hodnota přesáhne 10 milionů korun a celková doba plnění přesáhne volební období 2014 až 2018, rozhodovat zastupitelstvo.

„Pokud si vyhradilo zastupitelstvo schvalování zakázek v určitém finančním objemu, navíc v případě, že doba plnění bude přesahovat volební období, tak z toho vyvozuji, že zastupitelstvo chtělo mít kontrolu nad zakázkami, které už aktuální zastupitelstvo nebude s to ohlídat. Jedná se o zakázky, které mohou citelně zadlužit město do budoucna a znepříjemnit startovní pozici budoucímu vedení města,“ doplňuje právník Marek Zelenka z Oživení.

Kvůli tomu spolek podal podnět na ministerstvo vnitra k výkonu dozoru nad výkonem samostatné působnosti města Česká Lípa. Ministerstvo jako dozorový orgán nyní musí říct, zda smlouvu rada města opravdu mohla schválit.

Z kroků Transparency International a Oživení mají nově zvolení zastupitelé radost. Tu jim kazí jen fakt, že antimonopolní úřad nemá v celé věci příliš pravomocí.

„Může se stát, že řeknou: ‚Diskriminace byla. Tu máš město mastnou pokutu.‘ A smlouva bude platit dál,“ obává se zastupitel Tomáš Vlček (NaS).

Antimonopolní úřad navíc nevyniká rychlostí, nadto už v minulosti posvětil spojení města a BusLine ve formě společného dopravního podniku, což nakonec zastupitelé odmítli.

Otazníky vyvolává i fakt, že vítězná firma si může vzít půl roku jako odklad na nákupy technické úpravy.

Podle zjištění MF DNES BusLine začne MHD provozovat od dubna. Stávající smlouva s ním končí 31. prosince. Kdo bude první tři měsíce roku 2019 ve městě jezdit, je tak zatím ve hvězdách.

Nejčtenější

VIDEO: Znovu jsem se narodil. Řidič ukázal záběry, jak se vyhnul kamionu

Záběry z palubní kamery ukazují, jak málo času a místa měl řidič vozu, aby...

Televize Prima mluvila s řidičem, který se na poslední chvíli vyhnul polskému kamionu odbočujícímu proti všem pravidlům...

Policie našla řidiče superbu, který vytlačil předjíždějící auto a ujel

Nehoda na Frýdlantsku

Po měsíci našla policie řidiče černé Škody Superb se zahraničními značkami, který odjel od vážné nehody na Frýdlantsku....

Třinec zvítězil počtvrté a postupuje, Liberec musel v Boleslavi otáčet

Hráči Třince slaví gól v síti Vítkovic, který jim pojistil výhru a postup do...

Po brněnské Kometě zná hokejová Tipsport extraliga jméno dalšího semifinalisty. Třinec si poradil s Vítkovicemi i ve...

Třinec potřetí porazil Vítkovice, Boleslav zaskočila Liberec

Jakub Klepiš (vpravo) z Mladé Boleslavi bojuje o puk s Janem Ordošem z Liberce.

Hokejisté Třince v neděli porazili ve čtvrtfinále play off extraligy Vítkovice 2:1 a v sérii vedou už 3:0 na zápasy....

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Další z rubriky

Za požár liberecké Severochemy obvinili dělníka, stáčel načerno chemikálii

Požár liberecké Severochemy (29. května 2017)

Požár Severochemy v květnu roku 2017 zavinil zaměstnanec firmy, který si načerno stáčel chemikálie. Takové jsou závěry...

Plechovek jako obyvatel Česka. Svijanské pivo v hliníku trhá rekordy

Na automatické lince rotují barevné plechovky s velikonočními motivy. Letos...

O pivo v plechovkách je obrovský zájem. Pivovar Svijany vyrobil rok po dostavbě plnicí linky deset milionů plechovek....

V Sosnové hořel závoďák. Hasiči nemohli pomoct, měli jen veterán

V Sosnové shořelo závodní auto (24. 3. 2019).

Perné chvilky zažili liberečtí hasiči během přehlídky na autodromu v Sosnové. Začalo tu hořet závodní vozidlo. Přítomní...

Najdete na iDNES.cz