Stamiliony pro BusLine v České Lípě bude zkoumat antimonopolní úřad

  6:25aktualizováno  6:25
Způsob výběru dopravce v České Lípě bude zkoumat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zakázka, kterou radnice uzavřela v první den komunálních voleb, totiž vykazuje známky manipulace, aby mohl vyhrát jen předem určený uchazeč.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Transparency International (TI) podalo spolu se spolkem Oživení společný podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Těžko se hledá legitimní důvod, proč bylo nutné schválit už tak problematickou zakázku v tak šibeničním termínu, o náhlém navýšení ceny ani nemluvě. Místo řešení přináší tento krok jen další komplikace pro zodpovědné zajištění dopravce,“ hodnotí aktuální vývoj analytik TI Milan Eibl.

Co dále na zakázce kritizují? Její kritéria prý byla diskriminační a zvýhodnila jejího vítěze BusLine. Zadávací podmínky byly stanoveny v rozporu se zásadou rovného zacházení a zákazu diskriminace ve smyslu § 6 odst. 1 zákona o zadávání veřejných zakázek.

V podmínkách třeba bylo, že uchazeč o zakázku musí předložit jmenný seznam řidičů nebo že musí jednou ročně zajistit den s historickými autobusy. To přesně nahrává BusLine.

O tom, že zakázka mohla být diskriminační, svědčí i počty přihlášených firem do tendru. Nabídku podaly jen dvě společnosti: BusLineMAD Česká Lípa a společnost TD Bus. Vlastníkem druhé jmenované firmy ovšem byl až do 25. července 2018 Jakub Vyskočil, majitel holdingu BusLine.

Spolek Oživení se domnívá, že rada jednala protizákonně

„Lze tedy oprávněně pochybovat o tom, že šlo o opravdu konkurenční nabídku,“ píše TI ve svém zdůvodnění.

Spolek Oživení navíc zjistil, že rada města, která v den voleb zakázku přiklepla, patrně jednala protizákonně. Existuje totiž interní směrnice města, podle níž musí u veřejných zakázek na služby, kdy celková hodnota přesáhne 10 milionů korun a celková doba plnění přesáhne volební období 2014 až 2018, rozhodovat zastupitelstvo.

„Pokud si vyhradilo zastupitelstvo schvalování zakázek v určitém finančním objemu, navíc v případě, že doba plnění bude přesahovat volební období, tak z toho vyvozuji, že zastupitelstvo chtělo mít kontrolu nad zakázkami, které už aktuální zastupitelstvo nebude s to ohlídat. Jedná se o zakázky, které mohou citelně zadlužit město do budoucna a znepříjemnit startovní pozici budoucímu vedení města,“ doplňuje právník Marek Zelenka z Oživení.

Kvůli tomu spolek podal podnět na ministerstvo vnitra k výkonu dozoru nad výkonem samostatné působnosti města Česká Lípa. Ministerstvo jako dozorový orgán nyní musí říct, zda smlouvu rada města opravdu mohla schválit.

Z kroků Transparency International a Oživení mají nově zvolení zastupitelé radost. Tu jim kazí jen fakt, že antimonopolní úřad nemá v celé věci příliš pravomocí.

„Může se stát, že řeknou: ‚Diskriminace byla. Tu máš město mastnou pokutu.‘ A smlouva bude platit dál,“ obává se zastupitel Tomáš Vlček (NaS).

Antimonopolní úřad navíc nevyniká rychlostí, nadto už v minulosti posvětil spojení města a BusLine ve formě společného dopravního podniku, což nakonec zastupitelé odmítli.

Otazníky vyvolává i fakt, že vítězná firma si může vzít půl roku jako odklad na nákupy technické úpravy.

Podle zjištění MF DNES BusLine začne MHD provozovat od dubna. Stávající smlouva s ním končí 31. prosince. Kdo bude první tři měsíce roku 2019 ve městě jezdit, je tak zatím ve hvězdách.

Nejčtenější

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Závěje nad hlavu, auta v bílé tmě a vleky bez proudu. To je lednový Kořenov

O Kořenov se starají celkem tři traktory.

Metr sněhu za týden. A čtyřikrát vypadlá elektřina. Jizerskohorský Kořenov, jednu z nejvýše položených obcí v Česku,...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Chtěl jsem kůži z uhynulých tygrů, maso jsem neřešil, řekl soudu Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

Pouze dva obžalovaní stanuli v pondělí před Okresním soudem v České Lípě na začátku procesu kvůli nelegálnímu zabíjení...

Další z rubriky

Muž chtěl bivakovat v Jizerských horách. Pátrala po něm horská služba

Se sněžnými skútry a čtyřkolkami vybavenými pásovým podvozkem dojeli horští...

V pozdních hodinách v pátek večer hledali horští záchranáři ztraceného turistu v Jizerských horách. K muži se vydali na...

Průtahy trvaly i déle než rok. Liberecký soudce musí svléknout talár

Ilustrační snímek

Kárný senát Nejvyššího správního soudu zbavil funkce libereckého soudce Vladimíra Maxu. Důvodem jsou průtahy zhruba ve...

Dopravní podnik ve svěráku. Nejsme z nejhoršího venku, říká jeho šéf

Šéf DPMLJ Michal Zděnek je ve svízelné situaci. Stále neví, jestli je ze strany...

Šéf Dopravního podniku Liberce a Jablonce nad Nisou Michal Zděnek líčí dramatická jednání o tom, kdo bude od února...

Najdete na iDNES.cz