Zakázku Liberce dostal bratr náměstka, kritici v tom vidí střet zájmů

  15:34aktualizováno  15:34
Krajští politici kritizují zakázku na stavbu předražené mateřské školky v Liberci. Získala ji totiž firma Alwea, jejímž jednatelem je bratr náměstka primátorky Jiřího Rutkovského. Vybraná společnost přitom samostatně podobnou stavbu ještě neprováděla.

Za mateřskou školku v Rychnově u Jablonce (na snímku) zaplatili 5 milionů korun, ta liberecká bude o 20 milionů dražší. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Starosta Semil a poslanec Sněmovny Jan Farský (TOP 09) tvrdí, že by nikdy nešel do podobného rizika jako Jiří Rutkovský.

Školka v Ruprechticích

Zakázku na stavbu školky ze smontovatelných panelů získala firma Awea se sídlem v Šimonovicích.

Byla jednou ze dvou firem, které se výběrového řízení zúčastnily. Nabídla prý také nejnižší cenu, 25 milionů korun bez daně.

Rozpočet krajského města navíc zatíží pětimilionové úroky za úvěr. Podle odborníků z oboru je cena přemrštěná a tvrdí, že za tuto sumu by mateřinku postavili mnohem větší. (více o tom čtěte zde)

"Můj otec má v Semilech firmu. Když jsem se v roce 2006 stal starostou, domluvili jsme se, že se nikdy nebude ucházet o městské zakázky," řekl Farský.

"Podezření, že mu nadržuji, bychom nevyvrátili ani v případě, kdyby jeho nabídka byla jasně nejlepší a Semily by díky ní výrazně ušetřily," dodal.

Stejně smýšlí i dlouholetý městský zastupitel z České Lípy Miroslav Hudec (Zelení). Ten působí v komunální politice od roku 1990. "Nevzpomínám si, že by městskou zakázku dostal někdo, kdo by byl v blízkém příbuzenském vztahu s někým z nejužšího vedení radnice," prohlásil. "Sám bych měl hrůzu z toho udělat něco takového," přisadil.

Hudec pracuje v České Lípě jako předseda výboru pro životní prostředí. Současně se angažuje v ekologické společnosti STUŽka. "Ve výboru rozdělujeme granty a STUŽka by peníze také potřebovala. Ale nikdy o ně ani nezažádala," dodal Hudec.

Nemůžeme mu zakázat hlásit se o zakázku, říká primátorka

Primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD) uvedla, že náměstek Rutkovský jí předem řekl, že jeho bratr má firmu a může se někdy ucházet o městskou zakázku. "My mu to nemůžeme zakázat. Bylo by to diskriminační," upozornila primátorka.

Jiří Rutkovský

Jiří Rutkovský

Problém v tom nevidí ani sám náměstek Rutkovský. O střet zájmů podle něj nejde. "O bratrovi jsem nerozhodoval. Nebyl jsem členem výběrové komise, na radě jsem se zdržel hlasování," řekl.

Kromě Rutkovského firmy Awea se do výběrového řízení přihlásila jen společnost Syner. A školka vyjde dráž, než město očekávalo. "Nesmírně mě to mrzí," uvedla Rosenbergová. "Úředníci na školském odboru i my jsme se snažili, aby výběrové řízení dopadlo co nejlépe," řekla primátorka.

Ostatní firmy odmítly stavět na úvěr

Vybraná firma přitom dosud samostatně podobnou školku nestavěla. "Je to pro nás první modulová školka. Na některých podobných stavbách jsem se ale podíleli jako dodavatelé," vysvětlil jednatel Rutkovský.

Semilského starostu Farského překvapilo, že o zakázku na libereckou školku soutěžily jen dvě firmy. "Když jsme v Semilech opravovali most, oslovili jsme 35 firem. Do výběrového řízení jich šlo 29 a cena zakázky se snížila z dvaceti milionů korun na třináct milionů," poznamenal Farský.

Příčinu, proč bude školka stát tolik peněz, vidí Rosenbergová v dvoumiliardovém dluhu, do něhož město přivedly předchozí vládnoucí koalice v čele s ODS. Radnice kvůli problémům s rozpočtem chtěla, aby vítězná firma přistoupila na to, že školku postaví na dodavatelský úvěr. Město by jí peníze posílalo ve splátkách.

"Předběžně jsme oslovili sedmnáct firem, ale výběrového řízení se nakonec zúčastnily jenom dvě," shrnula Rosenbergová. Většina společností neměla na to, aby školku postavila za své peníze a dostávala je zpátky ve splátkách.

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

BusLine zval mocné lidi z kraje na VIP zájezdy, s Peltou létali na fotbal

Dvoudenního letecký zájezd do Nizozemska se zúčastnil i  tehdejší náměstek...

MF DNES mapuje, jak si kontroverzní podnikatel Jiří Vařil pomocí prebend zavazoval krajské politiky a úředníky. Létal s...

Jako na skalní stezce. Muzeum zavede návštěvníky mezi horolezce

Horolezecké muzeum v Turnově

Stezku skalním městem bude připomínat nová horolezecká expozice turnovského muzea. Dělníky vystřídají návštěvníci už v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz