Jarní migraci přežije o tisíce žab více, ochrání je bariéry a pasti

  6:17aktualizováno  16:17
Ochrana vzácných žab nebo čolků před smrtonosnými koly aut bude letos na silnicích v Libereckém kraji ještě lepší. Rozšíří se počet míst, kde obojživelníky dělí od silnice zábrany a přes vozovku je přenese odborník.

Stavět zábrany pomáhají každý rok i školáci ze ZŠ v Českém Dubu. K vodě tu táhnou hlavně skokani hnědí a ropuchy obecné. | foto: Věra Horáčková

Krajský úřad letos pošle peníze na postavení zhruba stopadesátimetrové bariéry se zemními pastmi v Dolní Suché.

Vede tudy silnice třetí třídy mezi Hrádkem a Jítravským sedlem před hranicí s CHKO Lužické hory.

„U koňské farmy je rybník a od loňského roku je tam velký tah obojživelníků. Předloni jich tam pod koly aut umíralo velké množství. Už loni se tam obojživelníci stěhovali za pomoci místních obyvatel a zábran propůjčených od Městského úřadu v Hrádku nad Nisou. Letos poprvé si úsek vzal na starost kraj,“ přiblížil mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla. 

Zhruba půlkilometrový zátaras zabrání žábám v nekontrolovaném překonávání silnice také u zasněžovací nádrže lyžařského areálu Obří sud Javorník.

Také tato bariéra se vybuduje z krajských peněz. V tomto místě už ochrana běží několikátý rok.

Přibližně pětatřicet metrů dlouhá bariéra ochrání žáby před nebezpečnou silnicí u požární nádrže v Minkovicích. „Je to jediná vodní nádrž v okolí a soustředí se na ni opravdu velký tah ropuch. Každý rok se tam přenáší přibližně pět set žab, které by jinak zahynuly na silnici,“ přiblížil Trdla. 

Fotogalerie

Kraj za tyto úseky zaplatí pověřenému zoologovi 72 tisíc korun, jeho úkolem je zajistit bezpečný přesun žab z pastí na druhou stranu komunikací.

Bariéry se zemními pastmi, díky nimž mohou ochranáři obojživelníky bezpečně přenést, budou živočichy na těchto krajských silnicích chránit mezi 15. březnem a 30. dubnem. 

Díky krajským penězům dostanou obojživelníci ochranu také na zhruba kilometrovém úseku Postřelná - Brniště na Českolipsku. 

„Je to jeden z největších tahů, i proto jsou tam zábrany nejdelší. Během migrace se tam podaří zachránit třeba až čtyři tisíce obojživelníků. Počty druhů jsou tu opravdu pestré,“ zmínil mluvčí Trdla. 

Na žáby upozorní řidiče značka

Na jiných krajských silnicích, kde obojživelníky nikdo nepřenáší, bude motoristy varovat alespoň značka. 

Povolení od krajského úřadu k přenášení žab má asi deset organizací. Kromě organizace Archa, která působí v Liberci a okolí, je to třeba Základní škola v Českém Dubu.

Škola staví každý rok bariéru v místní části Malý Dub. U Postřelné a v Novinách pod Ralskem je to ČSOP Aron, v okolí Turnova na několika místech pak ČSOP Bukovina. 

Během jarního tahu, kdy žáby putují na svá rozmnožiště, musejí mnohdy překonat značné vzdálenosti. Skokan zdolá v průměru 1 200 metrů a ropucha dokonce 1 700 metrů.

„Hlavně tam, kde nejsou zábrany, by řidiči měli dávat pozor. Obojživelníci nejraději táhnou za snížené viditelnosti za deště ráno a večer,“ upozornil mluvčí kraje.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

V kraji se přemnožili jeleni i srny, při hodování ničí stromy i borůvčí

(ilustrační foto)

V lesích Libereckého kraje je až desetkrát víc jelení zvěře, než by mělo být. Lesníkům i zemědělcům způsobují obrovské...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Najdete na iDNES.cz