Z pozemků u Liberce jsou parcely, majitelé na tom vydělají miliony

  13:59aktualizováno  13:59
Liberečtí zastupitelé schválili přeměnu přírodních pozemků ve Starém Harcově na stavební parcely. Louky, které leží v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, získali již dříve podnikatelé Klusáčkovi jako součást směny majetku kvůli lyžařskému mistrovství světa. Nyní na přeměně na parcely zbohatnou, podle opozice na tom vydělají 5 milionů korun.

(ilustrační snímek) | foto: Roman ČejkaMF DNES

"Pozemky město prodalo v roce 2005 Sportovnímu areálu Ještěd, zhruba 21 tisíc metrů čtverečných ploch přírody a krajiny za 63 800 korun ve Starém Harcově. To je za 3,30 korun za metr čtverečný," popisuje exprimátor Jan Korytář.

Sportovní areál Ještěd tyto plochy následně směnil s podnikateli Klusáčkovými. Právě z těchto ploch se teď 4 850 metrů stane stavebními. "Což znamená, vzhledem k cenám pozemků v této lokalitě, čistý zisk okolo pěti milionů korun. Koalice ČSSD a ODS funguje spolehlivě. Bohužel," uvádí Korytář.

Jediné, co se dle něj podařilo trvalým tlakem vybojovat, je, že podnikatel vrátí městu jeden hektar městského lesa. Celou záležitost považuje za nestoudnost a výsměch liberecké veřejnosti.

"Podnikatel získal výhodně městské pozemky, beztrestně si na nich postavil černou stavbu, rekreační chatu. Nyní se mu navíc pozemky zhodnotily o pět milionů a může si na nich postavit dva rodinné domy," konstatuje Korytář.

Podnikatelé dostali pozemky kvůli lanovce, která se nestavěla

Historie celé záležitosti sahá do roku 2006, kdy město Liberec potřebovalo kvůli stavbě lanovky pro mistrovství světa v lyžování získat malou restauraci na úpatí Ještědu. Vlastnili ji, ovšem bez pozemku, od roku 2003 bratři Klusáčkovi. Koupili ji podle smluv z katastrálního úřadu za 450 tisíc korun.

Směnu nakonec dojednali funkcionáři Sportovního areálu Ještěd. Podnikatelé výměnou získali dva byty ve vilách na Masarykově třídě, jeden byt na Žižkově náměstí, parcelu o tisíci metrech čtverečných v Doubí a přes jeden hektar městského lesa a dva hektary luk v Harcově. Paradoxně se nakonec lanovka vůbec nestavěla.

Pro zmiňovanou změnu územního plánu hlasovalo 24 zastupitelů. "Pro mě je důležité, že s celou věcí souhlasí dotčené orgány státní správy. Vyjednané podmínky jsou podle mého názoru pro město výhodné," míní sociálnědemokratický zastupitel Milan Šír.

Jan Korytář vlastní v sousedství pozemek. Podle náměstka primátorky Jiřího Šolce jde proto o sousedský spor, v němž Korytář pouze nechce, aby se tam stavělo.

Nejde o sousedský spor, říká Korytář

Což on odmítá. "To je nesmysl. Před deseti lety jsme tam s partnerkou koupili pozemek. Jenom díky tomu jsme se dozvěděli, že ten vedlejší změnil majitele za nízkou cenu. To mě zaujalo a začal jsem rozplétat celý řetěz směn nemovitostí," uvádí Korytář.

Už před dvěma lety podal jako zástupce veřejnosti na stavební úřad námitku podpořenou 460 podpisy lidí proti připravované změně územního plánu. "Došlo k mnoha pochybením, například černou stavbu. Jde o třetí zónu chráněné krajinné oblasti, kde podobná zástavba by být neměla. Až po podmínku smlouvy, že když se územní plán nezmění, dostanou podnikatelé 900 tisíc korun," vysvětluje.

Liberecký stavební úřad však námitky podle Korytáře shledal nedůvodnými. "Neudělal nic ani ohledně černé stavby. Mám pocit, že se jen čekalo na to, až se změní nové vedení města a vše bude zase při starém," uzavírá Korytář.

Nejčtenější

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Závěje nad hlavu, auta v bílé tmě a vleky bez proudu. To je lednový Kořenov

O Kořenov se starají celkem tři traktory.

Metr sněhu za týden. A čtyřikrát vypadlá elektřina. Jizerskohorský Kořenov, jednu z nejvýše položených obcí v Česku,...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Před túrou jděte k zubaři. Cestovatel radí, jak přežít

Jan Jakub s přítelkyní na jedné ze svých výprav

Mít více cestovních pasů, nechat si před odjezdem vyšetřit zuby, do zavazadla přibalit nůž. Jan Jakub, bývalý...

Další z rubriky

Dárky z bižuterie už Čechy nelákají, zájem ze zahraniční naopak roste

Tradiční akce Made in Jablonec, která měla premiéru minulý čtvrtek.

Tuzemští zákazníci ztrácejí zájem o bižuterní výrobky. Oproti roku 2017 byly loňské prodeje na českém trhu slabší. Svaz...

Zloději zpackali loupež trezoru. Jednoho z nich vyčerpal běh ve sněhu

Trezor, který se lupičům nepodařilo odnést

Pro trezor s penězi si o čtvrteční noci přišli do harrachovské směnárny tři zloději. Spustili alarm, jeden z nich pak...

V kraji chybí přes sto policistů. Civilní sektor nás předhání, říká odborář

(ilustrační foto)

V Libereckém kraji chybí desítky policistů, navzdory náborům se díru stále nedaří zacelit. Policisté přitom oslovují...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz