Pravděpodobně vám ta jména nic neřeknou, pokud nejste teenageři. Mezi mladými jsou to ale celebrity. Nejsou přitom herci, zpěváci, členové Mensy nebo mimořádně krásní lidé. Jsou to youtubeři.
Namísto koukání na videa, což dělá 99 procent z nás, oni ta videa točí. Vtipkují na nich, někoho nachytávají, nebo jen hrají počítačové hry a komentují je. Může někoho bavit na tohle koukat? Může. Dokládá to několik tisíc lidí, kteří za sedmerem československých youtuberů zavítalo v sobotu do libereckého nákupního centra Nisa.
„Honem mami, kde je ten mejkap?“ snaží se zakrýt čerstvou úrodu akné na svém čele asi čtrnáctiletá dívka v růžovém tričku, zatímco stojí v hadovitě zatočené frontě, sahající dokonce přes eskalátory. Na jejím konci sedí její idol: hubený kluk s nazeleno obarvenou hlavou, na YouTube vystupující jako Matúš.
Dívka v růžovém, která stráví následující tři hodiny čekáním na jeho autogram, patří k jedné z bezmála dvou set tisíc lidí, kteří Matúše na internetu sledují. Stoupnu si k ní a zatímco čelím rozhořčeným pohledům lidí ve frontě, dávám se s nimi do řeči.
„Co je na nich tak zajímavého?“ ptám se čekající mládeže. „Ty asi nesleduješ lets-play videa, že ne?“ ušklíbne se na mě obrýlený kluk s iPhonem v ruce, aniž odtrhne zrak od jeho obrazovky. Trochu se zastydím, protože chlapec nemluví řečí mého kmene.
Zezadu mi kdosi konejšivě dá ruku na rameno. „Z toho si nic nedělejte, já tomu taky nerozumím,“ usměje se na mě matka jednoho z dětí, která stojí frontu s nimi. „Za nás to byla Beatlemánie, dnešní mladí mají tohle,“ pokrčí rameny. V hlavě mi šrotuje. Beatles si to zasloužili, měli talent. Ale co tihle youtubeři? Co oni umějí?
Odpověď jdu hledat k Jánu Končekovi, pořadateli akce. Ján je sympatický Slovák, který ještě před pár lety nevěděl, co je YouTube.
Slovníček pojmůYoutuber: Autor videí na YouTube, která točí, stříhá a uploaduje na internet.Mezi nejznámější české patří Hoggy, Viral Brothers nebo Fatty Pilow. |
„Seděli jsme jednou v kavárně, můj syn furt čuměl do iPhonu. Dostal pohlavek a já mu telefon vzal, abych se podíval, na co tam furt čučí? Byla to videa jakéhosi Expl0iteda. Večer doma mi to nedalo a našel jsem si jeho kanál. Musel jsem uznat, že obsahově to nebylo zlé. Zjistil jsem, že youtubeři nejsou žádní pomatenci,“ vysvětluje mi.
Z jeho syna se nakonec stal také youtuber, říká si Mafus a je ze všech nejmladší, odhadem kolem osmi let. Točí legrácky a komentuje vše kolem. A jeho otec je manažerem jemu i ostatním youtuberům.
Rodiče nás odrazovali, než jsme začali vydělávat
„Pokud si udrží kvalitu a budou stárnout spolu se svým publikem, může jim to dlouho vydržet. Ti nejlepší z nich si vydělávají víc než jejich rodiče,“ upozorňuje Konček.
Jak je to možné? Díky reklamě. YouTube ji vkládá před každé video a má-li takové dostatek shlédnutí, náleží podíl z inzerce i autorovi videa.
„Youtuberstvím“ se živí třeba Vláďa, jehož kanál Vláďa videos sleduje 180 tisíc lidí. „Někdy je to 30 tisíc korun, někdy trochu míň,“ vypočítává mladík svůj měsíční příjem z videí. Je třeba uznat, že Vláďova videa nejsou žádné blábolení do mikrofonu v dětském pokojíčku. Tvoří často sofistikované pranky, neboli nachytávky. „Nejdřív mě od toho všichni odrazovali. Ti, co se mi dřív smáli, za mnou teď dolézají,“ říká pyšně Vláďa.
Yotuberství jako odrazový můstek dál berou již zmíněný Expl0ited a jeho partnerka, rovněž youtuberka Moma. On studuje masmediální komunikaci v Trnavě, ona dodělává střední školu.
„Jednou bychom rádi dělali třeba v televizi nebo jiném médiu. Naši rodiče nás od toho dřív odrazovali, ale když jsme začali videy vydělávat, pochopili nás,“ svěřuje se pár.
Už menší nadšení pro jejich sny má asi padesátiletý muž s aktovkou, který si přišel do Nisy nakoupit. „A tyhle nás budou jednou živit, jo?“ ptá se, zatímco si klestí cestu dětským davem. „To bylo dobrý, to použiju v dalším videu,“ luskne prsty sedmnáctiletý youtuber Blazer.