Westernové městečko na Kristýně zbourali, v areálu parkují karavany

  14:44aktualizováno  14:44
Westernové městečko postavené i za krajskou dotaci v rekreačním areálu Kristýna v Hrádku nad Nisou na Liberecku po několika letech zaniklo. Nebyl nikdo, kdo by ho uměl provozovat a chátralo. Prostor nyní slouží pro stání karavanů.

Městečko Westernov Indiánov zarůstá trávou. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

„Městečko bylo v tak dezolátním stavu, že jsme se v představenstvu rozhodli komplet ho zlikvidovat,“ řekl Radek Petr, předseda představenstva společnosti Kristýna, která se o městský rekreační areál stará.

Pod názvem Indiánov - Westernov postavil dřevěné městečko v roce 2012 dietolog a kulturista Vít Chaloupka, od kraje na to tehdy získal dotaci 2,2 milionu korun. 

V blízkosti vodní nádrže vyrostla budova pro šerifa i s vězením, farma a také saloon. Vstup do městečka byl zdarma, platilo se jen za návštěvu farmy. „Nápad to nebyl špatný, mysleli jsme si, že to přinese nějakou klientelu, ale bylo to naopak, takové neuchopitelné,“ uvedl Petr.

Chaloupkovi se podnikání nedařilo, městečko provozoval jen do roku 2014 a poté ho jako nevýdělečné převedl na město. 

Neúspěchem skončila i snaha dalšího nájemce, který si areál pronajal se záměrem, že návštěvníky bude lákat na rýžování zlata, házení tomahawkem či chytání makety mustanga lasem. „Měl velké oči, pak zmizel. Za jeho éry se to rozpadlo,“ řekl Petr.

Fotogalerie

Likvidace zchátralých staveb a sanace stála asi 200 tisíc korun. Protože jde o rovnou plochu, využívá se nyní pro karavany a obytná auta. Vejde se jich tam asi padesát.

Louka slouží zároveň jako územní rezerva. Město zvažuje, že by tam v budoucnu postavilo penzion, pokud by na něj získalo dotaci. Náklady se odhadují na 50 milionů korun.

Letní sezona na Kristýně oficiálně začne ve středu odpoledne symbolickým odemykáním jezera. Je to zatopený lom o rozloze zhruba 14 hektarů s maximální hloubkou 28 metrů. Nachází se v blízkosti hranice s Polskem a Německem. Patří k němu i kemp. 

Letos firma Kristýna do areálu investovala zhruba tři miliony korun.

Modernizovala občerstvení a staví i další zděné záchody, chemické díky tomu z areálu zcela zmizí. Kompletně zatravněná je nově jižní pláž a na hlavní přibylo zavlažovací zařízení, aby tráva vydržela celou sezonu. 

„V kempu jsme provedli generální opravu posledních deseti chat, co se ještě nedělaly. A v penzionu se dělala poslední etapa rekonstrukce,“ dodal Petr.

V květnu se bude podle něj ještě posilovat přítok vody do kempu. Už byl nedostatečný, loni ve špičkách nestačila voda na splachování.

Kristýna se sice otevře symbolicky ve středu, pro kempaře již ale podle Petra sezona začala. „Už na Velikonoce jsme tady měli asi sto karavanů a skoro všechny chaty vyprodané,“ uvedl.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Najdete na iDNES.cz