Německý profesor odkázal liberecké knihovně stovky titulů. Váží dvě tuny

  6:30aktualizováno  6:30
Nikdy nežil v Liberci, přesto odkaz německého profesora významně obohatil krajskou vědeckou knihovnu. Profesor geografie a její didaktiky na univerzitě v Trevíru Walter Sperling budoval rozsáhlou knihovnu čítající tisíce naučných publikací. Část z nich před svou smrtí odkázal právě liberecké knihovně.

Na 1700 knih nyní rozšíří německý knižní fond. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na 1700 knih nyní rozšíří německý knižní fond. „Podobně rozsáhlé dary nejsou běžné. Je to navíc geografická tematika týkající se i našeho regionu. Dar je ostatně významný a zajímavý i ve způsobu dopravy,“ zhodnotila dar ředitelka Krajské vědecké knihovny Blanka Konvalinková.

Walter Sperling

Walter Sperling

Profesor Walter Sperling (1932-2016) byl profesorem geografie a její didaktiky na univerzitě v Trevíru. Byl členem Collegia Carolina a významným znalcem Československa a jeho geografie. Část své knihovny se rozhodl odkázat liberecké knihovně už v roce 2004.

Podobně rozsáhlé knižní soubory získává knihovna jen zřídka. Naposledy byla rozsáhlejším přírůstkem do knihovních fondů pozůstalost významného libereckého herce Vojtěcha Rona. Odkázaných knih bylo před devíti lety na 1200. Častěji se však jedná o přírůstky ze zrušených, například podnikových knihoven.

Dar je zajímavý ještě z jednoho pohledu. Přestože německý profesor nikdy v Liberci nežil, město a jeho historii znal. Jeho učiteli byli bývalí liberečtí vysídlenci. I díky nim se začal zajímat o česko-německé vztahy.

Chtěl se zasadit o lepší vzájemnou spolupráci obou národů a společnou budoucnost v míru. Před lety jej navíc nadchl projekt Stavby smíření, moderní budovy knihovny, která tvoří jeden celek s židovskou synagogou. „Údajně si řekl, že to je to místo, kam by chtěl odkázat knihy,“ zmínila knihovnice Věra Severová.

Knihy pojednávají o německých reáliích, obsahují dějiny, politiku, životopisy osobností, geografii nebo vlastivědu. „Knih si velmi ceníme, dary tohoto rozsahu se objevují zřídka. Jsou navíc i odborně profilované, což také nebývá běžné,“ řekla Severová.

K vypůjčení nejdříve za měsíc

Knihy jsou zatím roztříděné ve skladu, knihovna je postupně začíná zpracovávat. Opatření razítky, všemi kódy a zanesení do katalogů potrvá podle knihovnice několik měsíců. „Vypůjčení bude možné postupně, nejdříve za měsíc,“ přiblížila Severová.

Značný problém představovala pro knihovnu přeprava tolika knih. Do služební dodávky by se všechny nevešly. Knihovna proto oslovila soukromé dopravce. Přepravu rozsáhlé sbírky zajistila v rámci sponzorského daru společnost DB Schenker.

Na cestu se nejprve vydaly prázdné přepravky. Ty pak v Trevíru zaměstnanci knihovny postupně naplnili knihami a uložili je na palety. Na dvoutunový náklad už čekalo nákladní auto.

„Když nás Krajská vědecká knihovna požádala o spolupráci, ani chvilku jsme s nabídkou pomoci neváhali. Jsme rádi, že jsme přepravu mohli společně s našimi německými kolegy zajistit. Logistika má za úkol spojovat lidi z různých částí světa a usnadňovat pohyb zboží, což byl právě tento příklad,“ řekl za společnost DB Schenker Martin Bacílek.

Krajská knihovna v Liberci vznikla před 50 lety na základech české a německé vědecké knihovny. Její fond čítá kolem 1,4 milionu svazků.

Autor:

Nejčtenější

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka

Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala...

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Hotovo, talent Oscar už patří Slavii. Na podzim bude hostovat v Liberci

Oscar Dorley pózuje po přestupu s dresem Slavie.

Fotbalová Slavia dotáhla přestup 21letého liberijského záložníka Oscara Dorleyho, který už v Edenu podepsal čtyřletou...

Primátor Jablonce demonstrativně vypnul městské kamery, koalice je v krizi

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Hluboká krize zasáhla koalici panující na jablonecké radnici. Hrozí, že se po deseti měsících od voleb rozpadne...

Další z rubriky

Sdíleným kolům v Liberci končí zkušební provoz, budoucnost nemají jistou

Centrum Liberce už nebude bráno jako jedna velká zóna, kde se kola dají odložit...

Růžová, modro-bílá nebo jinak barevná? Liberecká radnice chce vypsat výběrové řízení na nového provozovatele sdílených...

Mýto bude. Kraj rozmístí stovky značek, aby kamiony neničily silnice

Ilustrační snímek

Stát neustoupil, na dalších dvou silničních tazích v Libereckém kraji mají řidiči od ledna platit mýto. Kraj se proto...

Ovoce bude málo, spálil ho jarní mráz, hlásí sadaři z Českého ráje

Z odrůdy Bohemia nevyrostlo na rodinné farmě v Pěnčíně skoro nic. „Na prázdné...

Ovocné sady v Českém ráji vypadají vesměs tak, jako by už bylo po sklizni. Na mnoha stromech vidíte pouze listí. Na...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz