Liberec chce vzkřísit slavnou značku LVT. Na výstavišti bude Technopark

  8:30aktualizováno  8:30
V moderní a zábavný areál kousek od centra města se promění výstaviště v Liberci. Už příští rok by tu měl podle plánů začít vyrůstat Technopark. Přijít má na dvacet milionů korun. Peníze pomůže získat česko-saský projekt s německým městem Chemnitz.

Autoři projektu věří, že Technopark začnou budovat už příští rok. | foto: Magistrát města Liberce

Areál, v němž dnes sídlí v pronajatém pavilonu G Technické muzeum, se má do budoucna zaplnit historickými vozy, motorkami, tramvajemi, ale i letadly či obrněnou vojenskou technikou. Vize počítají třeba i s raketou.

Tím nejdůležitějším ale budou dílny pro školáky i studenty středních a vysokých škol. „To je ten hlavní důvod, proč Technopark chceme. Celou dobu usilujeme o to, abychom děti přesvědčili, že technika je nádherný obor, fascinující a má smysl se jí věnovat, jít do učení nebo ji studovat,“ prohlásil Jiří Němeček, ředitel Technického muzea.

Podle něj existuje několik způsobů, jak děti k technice přitáhnout. Buď se jim ukáže, jak funguje v praxi, anebo se jim dá prostor, aby si samy něco vyrobily vlastníma rukama a přemýšlely nad tím.

„Chceme, aby neseděly jen nečinně u počítačů, ale aby si dokázaly udělat představu o tom, co je pro ně zajímavé,“ doplnil Němeček.

Dílny, kde dostanou už i děti z mateřských školek možnost osahat si nářadí, budou umístěné v zadním, schodovitém pavilonu. Kromě školáků tu budou probíhat také rekvalifikační kurzy a na praxi do nich budou chodit i studenti ze středních škol a učilišť.

„Podnikatelé Liberecka již dlouho volají po tom, že potřebují kvalitní absolventy škol. Tady by mohly fungovat dílny i pro základní školy,“ podotkl Tomáš Kysela, náměstek libereckého primátora.

Podle něj pomůže Technopark znovuvzkřísit značku Libereckých výstavních trhů. „Věřím, že bude zase známa po celé republice, stejně tak i v Evropě,“ doplnil náměstek.

Kromě technických lákadel bude park sloužit jako veřejné dětské hřiště i relaxační místo. K tomu poslouží jak herní prvky, tak i třeba fontány. A k vidění budou kromě expozice Technického muzea třeba i historické tramvaje. Do jednoho z pavilonů se totiž přestěhuje i Boveraclub.

Fotogalerie

Spolek pečuje v Liberci o šest tramvají, v depozitu má ale i dva autobusy a v současné době opravuje vůbec první libereckou tramvaj z roku 1897.

Zatím jsou historické tramvaje umístěny na různých místech liberecké vozovny a lidem se představí jen při zvláštních jízdách během roku, anebo při dni otevřených dveří.

„Tím, že získáme možnost vystavit naše tramvaje v bývalém areálu LVT, je alespoň můžeme pravidelně zpřístupnit veřejnosti, navíc se mohou udržovat v provozu, což lidi láká nejvíce,“ zmínil Tomáš Krebs, člen Boveraclubu.

Autoři projektu věří, že Technopark začnou budovat už příští rok. Od Vojenského historického ústavu v Praze si půjčí třeba obrněné vozidlo anebo raketu.

„Na nutnou opravu a rekonstrukci pavilonů je potřeba asi jedenáct milionů korun. Za těch zbylých devět milionů pak můžeme celý areál zkrášlovat,“ dodal Němeček.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Vrchní soud zmírnil trest za korupci, bývalý radní vyvázl s podmínkou

Zdeněk Bursa (vpravo) u soudu.

Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za...

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

Najdete na iDNES.cz